Ibišek je bohatým zdrojem vitaminu C. I když se snažím, nejím teď tolik ovoce jako v letních měsících. Ibišek jsem si proto „naordinovala“ do jídelníčku na každý den. Je to přírodní zdroj vitaminu C a ně nějaký prášek, to je podle mě pro tělo mnohem lepší.

 

K čemu je ibišek dobrý?

Posiluje imunitní systém

Proti únavě

Zlepšuje vstřebávání železa

Bohatý obsah vitaminu C – v přírodní podobně zůstává a působí v tělu déle

Dezinfekční a protizánětlivé účinky

Vysoký obsah vitaminů – Vitaminu C, betakaroten, vitaminů B1, B2 a B3

Snižuje horečku i tlak

Zlepšuje trávení

Pomáhá při hemoroidech a bolestivé menstruaci

Nápoj je vhodný i pro těhotné a kojící ženy:-).

 

Snažila sem se udělat čaj z ibišku, který máme na zahradě, ale nedopadlo to. Čaj se připravuje z ibišku súdánského, který pochází z Afriky. Minulý rok jsem pak objevila obchod Shams, kde prodávají egyptské potraviny a tam jsem objevila i sušené květy ibišku súdánského. Je ho velký pytel, ještě mi trochu zbylo, a to s ním zrovna nešetřím.

Čaje už jsem byla docela přepitá, a tak jsem začala hledat jiné možnosti, jak do těla ibišek dostat. Objevila jsem ibiškovou limonádu – Aqua de Jamaica. Připravuje se z vody, ibiškových květů, limetkové šťávy a agáve sirupu. Loni jsem často dělala infúzované ovocné vody, tak tohle je něco podobného akorát z ibišku.

Chuť je vynikající, už vidím, jak se tímhle nápojem budu osvěžovat v létě. Vodu si připravuju ráno a pak ji popíjím celý den namísto čisté vody, kterou jsem pila předtím. Je to příjemné zpestření. Voda je zkrátka voda, co vám mám říkat:-D, ale tahle ibišková limonáda, to je jiné kafe.

 

Suroviny:

  • 750ml studené vody
  • 8-10 sušených ibiškových květů (=4 gramy, ½ hrsti)
  • Trochu limetkové šťávy (dala jsem ½ lžíce)
  • Agáve sirup

 

Agáve sirup

Konečně jsem sehnala Agáve sirup ve skleněné lahvi, tak mám z toho velkou radost. Vždycky ho všude měli jen v plastových lahvičkách. K Vánocům jsem dostala 1 lahev sirupu od kamarádky a teď jsem si objednávala druhou.

Agáve sirup ve skleněné lahvi prodává Dr. Hlaváč (objednávala jsem na www.goodie.cz).

 

Sušený ibišek

Sušený ibiškový květ z Egypta mám z www.shams.cz. Je ho velký pytel, vydržel mi skoro rok.

 

Obal: Na pití používám karafu na víno. Tuhle jsem dostala tyhle Vánoce, je od Tescomy a je uzavíratelná, což je super, protože se vám do pití nedostane žádný hmyz nebo jiné potvůrky. Akorát je ze skla, tak nevím, jak dlouho mi vydrží😊. Vejde se do ní litr vody, což je tak akorát:-). Je to samozřejmě karafa na víno, ale já víno nepiju, tak jí využívám na různé ovocné vody a limonády.

 

Postup

Ibišek zalijte 750ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Nebo klidně nechte ibišek ve vodě až do vychladnutí. Sceďte, oslaďte podle chuti agávovým sirupem nebo jiným sladidlem a dochuťte limetkovou šťávou.

Nalijte do lahve naplněné ledem, přidejte pár koleček limety, ať to pěkně vypadá a můžete podávat😊.

 

Ibišková limonáda se zázvorem

K ibišku přidejte pár plátku zázvoru – oloupaného a nakrájeno na tenké plátky a zalijte.