Cena bezlepkového vánočního cukroví v obchodě je tak šílená, že bych si ho nikdy nekoupila. Bezlepkovou dietu sice nemám, ale ráda si doma bezlepkové cukroví nebo jiné recepty udělám, protože jsou takové lehčí a hlavně mi chutnají. V receptech na cukroví bez lepku často najdete různé kupované bezlepkové směsi anebo obsahují xantanovou gumu či jiná pojidla. Tento recept na linecké je ale úplně prostý. Najdete v něm jen běžné suroviny na linecké cukroví a rýžovou mouku. Mimochodem kdybyste chtěli ještě více ušetřit najdete na těchto stránkách recept na rýžovou mouku, kterou si můžete doma velice snadno vyrobit.

  Linecké potírám marmeládou a zdobím moučkovým cukrem. Někdy ho ale také poliji čokoládou nebo ozdobím bílkovou polevou. Tak či tak chutná vždy skvěle. Ať vám cukroví chutná a hlavně ať prožijete nádherné Vánoce😊

Suroviny

 • 110g rýžové mouky- hladké*
 • 70g hery nebo másla
 • 40g moučkového cukru
 • 2 žloutky
 • 1 lžička citrónové šťávy
 • Půlka vanilkového cukru
 • džem nebo marmeláda na slepení
 • moučkový cukr na posypání

*musí to být rýžová mouka, ne krupice. Občas je to u sebe a dají se splést.

Příprava

 1. Změklé máslo utřete s moučkovým cukrem.
 2. Přidejte zbytek surovin a vypracujte z nich ručně nebo v robotu těsto.
 3. Těsto zabalte a dejte na 2 hodiny nebo i přes noc do lednice odležet.
 4. Vál posypte rýžovou moukou. Těsto vyklopte a vyválejte podle potřeby. Někdo dělá linecké vyšší někdo tenoučké. Doporučuji ale o něco vyšší, protože tenké linecké se snadno zlomí.
 5. Z těsta vykrájejte kolečka nebo jiné tvary. Do půlky vykrojených tvarů můžete udělat díru nebo je nechte bez ní. Každý to dělá jinak😊
 6. Sušenky podeberte nožem, aby se nezdeformovaly a přeneste je na plech vyložený pečícím papírem (nebo vymazaný a vysypaný moukou).
 7. Pečte v předehřáté troubě na 175 stupňů 7-10 minut (střední rošt)
 8. Sušenky po vychladnutí namažte marmeládou nebo džem a slepte. Ještě je můžete pocukrovat.

 

 

 

Trvanlivost: 1 měsíc

Skladování: v chladu