Možná vám při přečtení názvu vrtá v hlavě jak by vám cizrna mohla umýt hlavu. Nejedná se o cizrnu sušenou nebo vařenou, ale o cizrnovou mouku. Na pěnu u tohohle šamponu zapomeňte, protože vlasy vám umyje a vyčistí kombinace mouky a jedlé sody. Šampon nanesete na vlasy a pár minut masírujete. Během té doby se uvolní všechna špína a mastnota. Po umytí zůstanou jen čisté a voňavé vlasy. Cizrny i med o vlasy pečují a postupně se bude zlepšovat jejich kvalita. Vlasy získají více objemu a budou se lépe rozčesávat.

Na výsledek si ale budete muset minimálně několik týdnů počkat. Možná budete muset použít i trochu kokosového oleje protože vlasy můžou být sušší, ale odměnou když to vydržíte vám budou krásné a zdravé vlasy. Při mytí vlasů šamponem vlasy získávají závislost na tom co šampon obsahuje a když přejdete na mytí vlasů přírodní cestou začnou se detoxikovat. Většina šamponů obsahuje silikony, sulfáty, parabeny a další složky které vlasy po umytí naoko vyživý, ale dlouhodobě je jen ničí. Vlasy se rychleji mastí a vy tak budete muset šampon používat častěji. Sulfáty zabraňují přirozené výživě vlasové pokožky takže jste opět nuceni používat další přípravky. Silikony po umytí vlasy uhladí a dodají jim lesk takže vám dá pocit krásných vlasů, ale při delším používání vlasy zatěžují, způsobují jejich lámavost ničí jejich kvalitu.

Při umývání vlasů domácím šamponem se naopak častějším používáním kvalita vlasů zlepšuje. Vlasy budou lesklé, nezatížené a zdravé. Také se nebudou tolik mastit takže si je s klidem bude moci mít jednou za týden. Pro krásně a zdravé vlasy je ale důležité vynechat všechny chemické přípravky jako jsou laky na vlasy nebo tužidla (nebo je alespoň zredukovat). Tady je slíbený recept na cizrnový šampon a tu najdete recepty i na jiné domácí šampóny abyste měli na výběr 🙂 :

Suroviny

Na výrobu 5-10 dávek šamponu budete potřebovat

 • 160ml převařené vody 
 • 80g cizrnové mouky
 • 60g medu
 • 20g jedlé sody 

 

Nebo pro jednorázové použití:

 • 2 rovné lžíce cizrnové mouky
 • 2 lžíce vody
 • 2 lžičky medu
 • 1 lžičky jedlé sody

Dávka je na dlouhé vlasy. Pro krátké vlasy vydělte množství dvěma.

Příprava

 1. Vodu přiveďte k varu (u jednorázové dávky není třeba vodu ohřívat). Před přidáním ostatních surovin nechte úplně vychladnout
 2. Všechny suroviny smíchejte a vypracujte pastu
 3. Ihned spotřebujte nebo uložte do lahvičky.

 

Použití: šampon vmasírujte do mokrých vlasů a vlasové pokožky a to po dobu 2-5 minut. Vlasová pokožka se masírováním prokrví.

Opláchněte vodou dokud nevymyjete všechny zbytky šamponu. Pro lesklé vlasy můžete vlasy přelít octem smíchaným s vodou (Pár lžic octa s dvojnásobným množstvím vody)

Na závěr použijte oříšek kokosového olej místo kondicionéru. Rozehřejte ho mezi prsty a vmasírujte do vlasů po celé hlavě. 

Poznámka: Aby šampon fungoval tak jak má vynechte všechny další vlasové produkty jako jsou vlasové masky, séra, krémy a další. Stejně jako šampon i ony se na vlasy nabalují a tím zabraňují jejich přirozené výživě. Kokosový olej nebo jiný olej který si vyberete je bez problému nahradí.

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: spotřebujte do 1 měsíce