Velmi účinný domácí prací prostředek. Odstraní i těžko vypratelné skvrny a skvěle vybělí i bílé prádlo nebo záclony. Navíc funguje stejně dobře při nízkých teplotách jako při těch vysokých. V kupovaných pracích prostředcích jsou složky na odstranění skvrn dost ošizené. V tomto receptu je hned několik velice účinných ingrediencích, které vám s odolnými skvrnami pomohou. Dříve jsem prala přítelovi montérky v kupovaném prášku, ale moc to nefungovalo. Teď už peru několik let ve svém pracím prášku/gelu a neměnila bych. Prací gel zároveň pečuje i o vaši pračku, takže po vyprání zůstane čistá a zářivá.

Poslední dobou mi chodí hodně dotazů k tomuto prášku. Nejčastější dotaz je jestli je prášek vhodný na bílé nebo na barevné prádlo. Já osobně prášek používám na bílé i barevné už několik let. Bílé prádlo krásně vybělí a z barevného zase odstraní skvrny. Nejčastější materiály jsou u nás bavlna a polyester. Na jiné materiály jsem prášek nezkoušela. Peru s ním opravdu vše a jsem velice spokojená. Teď jsem byla porovnat nové černé triko s 2 roky starým a nevidím moc velký rozdíl. Samozřejmě je o něco světlejší, ale myslím že na 2 roky nošení je to odpovídající. Rozdíl mi přijde dost zanedbatelný a tak to vypadá na to, že prádlo neodbarvuje. Každý si ale musí vyzkoušet co mu vyhovuje nebo co od prášku čeká. Vyzkoušejte a uvidíte sami jestli vám bude prášek vyhovovat. Třeba si ho necháte jen na bílé anebo jako já na vše co budete prát. Doufám, že budete s práškem spokojení tak jako já. Pokud budete mít nějaký dotaz nebo zkušenost napište mi do komentáře:-)  

Suroviny

 • 1 litr vroucí vody
 • 150 g jádrového mýdla 
 • 120g sody na praní- práškové (uhličitan sodný)
 • 30 gramů proteázy- na těžko vypratelné skvrny (od krve, trávy, potu…)
 • 3 litry studené vody- k přidání až druhý den

=4 litry pracího prostředku = 30- 35 praček plně zatížených praček

Cena pracího prostředku: 50 Kč (záleží ale na ceně kupovaných surovin) 

Pomůcky: velká mísa, velký hrnec, tyčový mixér/mixér

 

Na praní budete dále potřebovat:

perkarbonátu sodného s 3% TAED (jinde označen jako peruhličitan sodný)- na odstranění skvrn a pro krásně bílé prádlo.  Lze použít jen perkarbonát. TAED je aktivátor perkarbonátu při praní na nízké teploty. Já peru hlavně na nízkou teplotu, proto kupuji vždy tento. Kupuji: ZDE 

Příprava

 1. Jádrové mýdlo nastrouhejte nahrubo.
 2. Vroucí vodu nalijte do mísy a smíchejte s mýdlem. Míchejte, dokud se mýdlo úplně nerozpustí
 3. Přidejte sodu na praní a  a proteázu
 4. Dobře promíchejte, zakryjte a nechte stát do druhého dne při pokojové teplotě
 5. Druhý den přidejte 3 litry studené vody a rozmixujte tyčovým nebo klasickým mixérem. Nemusíte se bát poškození mixéru nebo dokonce načichnutí nádoby po těchto surovinách. Naopak. Všechny použité suroviny se používají i do mycích prostředků nebo na čištění myčky, pračky takže po nich bude mixér čistý, voňavý a jako nový.
 6. Hotový gel na praní přelijte pomocí trychtýře do velké dózy nebo plastové láhve.
 7. Když se vám gel osvědčí doporučuji vyrobit větší dávku. Přeci jen je jedno jestli člověk vyrábí 1 nebo více dávek a alespoň tak budete mít prací prostředek na dlouhou dobu vyřízený.

 

Poznámky: Perkarbonát nemíchejte s vodou. Aktivuje se tím a ztratí účinnost. Nechte si ho v dóze na pračce a přidejte ho do pračky společně s gelem.  

Dávkování:

1/2 hrnku (120ml) na 1 pračku + 1 lžíce perkarbonátu s TAED pro barevné prádlo a 3 lžíce na bílé prádlo

1/4 hrnku (60ml) při polovičním naplnění pračky +1/2 lžíce perkarbonátu s TAED pro barevné prádlo a 1 a 1/2 lžíce na bílé prádlo

Pokud by se jednotlivé složky oddělovaly (zejména při delším stání, ale stává se to jen výjimečně), stačí když prostředek protřepete nebo promícháte. 

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 rok

 

Účinky jednotlivých složek:

Jádrové mýdlo: odstraňuje skvrny a špínu

Perkarbonát sodný: bělidlo. Pro bílé záclony, zachování barvy bílého prádla

Taed: zesiluje čistící účinek pracího prostředku. Také aktivuje fuknce perkarbonátu při praní na nízké teploty

Proteáza: používá se k odstranění těžko vypratelných skvrn jako je krev nebo tráva. Funguje i při praní na nízké teploty

Soda na praní: změkčuje vodu, desinfikuje, bělí a také zvyšuje účinek pracího prostředku

 

 

Kde suroviny koupit?

Jádrové mýdlo- okolo 200 gramů za 30-40 korun v drogerie

Prášková soda na praní: 1kg za 25 Kč na kutilov.cz (pod názvem soda lehká kalcinovaná), ekokoza.cz, mydlovysvet.cz

Perkarbonát sodný: 1 kg za cca 40 Kč, např. kutilov.cz

Taed: 200g za 39Kč kutilov.cz

Proteáza: 100g za 45 Kč kutilov.cz

 

Na závěr: Kdybyste měli nějaké dotazy neváhejte mi napsat a já vám poradím. Obchody které jsem napsala výše jsou mé oblíbené,  ale samozřejmě můžete tyto suroviny koupit ve spoustě dalším e-shopů.