Velmi účinný domácí prací prostředek. Odstraní i těžko vypratelné skvrny a skvěle vybělí i bílé prádlo nebo záclony. Navíc funguje stejně dobře při nízkých teplotách jako při těch vysokých. V kupovaných pracích prostředcích jsou složky na odstranění skvrn dost ošizené. V tomto receptu je hned několik velice účinných ingrediencích, které vám s odolnými skvrnami pomohou. Dříve jsem prala přítelovi montérky v kupovaném prášku, ale moc to nefungovalo. Teď už peru několik let ve svém pracím prášku/gelu a neměnila bych. Prací gel zároveň pečuje i o vaši pračku, takže po vyprání zůstane čistá a zářivá.
Poslední dobou mi chodí hodně dotazů k tomuto prášku. Nejčastější dotaz je jestli je prášek vhodný na bílé nebo na barevné prádlo. Já osobně prášek používám na bílé i barevné už několik let. Bílé prádlo krásně vybělí a z barevného zase odstraní skvrny. Nejčastější materiály jsou u nás bavlna a polyester. Na jiné materiály jsem prášek nezkoušela. Peru s ním opravdu vše a jsem velice spokojená. Teď jsem byla porovnat nové černé triko s 2 roky starým a nevidím moc velký rozdíl. Samozřejmě je o něco světlejší, ale myslím že na 2 roky nošení je to odpovídající. Rozdíl mi přijde dost zanedbatelný a tak to vypadá na to, že prádlo neodbarvuje. Každý si ale musí vyzkoušet co mu vyhovuje nebo co od prášku čeká. Vyzkoušejte a uvidíte sami jestli vám bude prášek vyhovovat. Třeba si ho necháte jen na bílé anebo jako já na vše co budete prát. Doufám, že budete s práškem spokojení tak jako já. Pokud budete mít nějaký dotaz nebo zkušenost napište mi do komentáře:-)
SUROVINY
- 1 litr vroucí vody
- 150 g jádrového mýdla (používám Jelen nebo Milena)
- 120g sody na praní- práškové (uhličitan sodný)
- 30 gramů proteázy- na těžko vypratelné skvrny (od krve, trávy, potu…) – momentálně není k sehnání, takže ji vynechávám
- 3 litry studené vody- k přidání až druhý den
Množství: 4 litry pracího prostředku = 30- 35 praček plně zatížených praček
Cena pracího prostředku: 50 Kč (záleží ale na ceně kupovaných surovin)
Pomůcky: velká mísa, velký hrnec, tyčový mixér/mixér
Poslední dobou jsem si oblíbila toto mýdlo
Na praní budete dále potřebovat:
Perkarbonátu sodného s 3% TAED (jinde označen jako peruhličitan sodný)- na odstranění skvrn a pro krásně bílé prádlo. Lze použít jen perkarbonát. TAED je aktivátor perkarbonátu při praní na nízké teploty. Já peru hlavně na nízkou teplotu, proto kupuji vždy tento. Kupuji: ZDE
Někdy používám i tento od firmy Tierra Verde. Dá se koupit na jejich eshopu a někdo z vás mi psal, že i v drogerii DM:-).
Postup
- Jádrové mýdlo nastrouhejte najemno.
- Do hrnce dejte 1 litr vody a přiveďte ji k varu. Když se voda vaří, přidejte mýdlo a míchejte do rozpuštění (zabere to 3-5 minut). Dříve jsem vroucí vodu nalila do mísy, smíchala s nastrouhaným mýdlem a míchala do rozpuštění. Jde to tak i tak:-).
- Vodu s mýdlem přelijte do velké nádoby, ve které budete prací gel vyrábět. Nádoba by měla mít objem min. 5 litrů. Do horké vody nalijte sodu na praní a proteázu. Směs může začít pěnit a stoupat, postupně ale zase klesne.
- Dobře promíchejte, nechte vychladnout a zakryjte. Nechte stát do druhého dne při pokojové teplotě.
- Druhý den přilijte 3 litry studené vody a rozmixujte tyčovým nebo klasickým mixérem (já používám mixér). Nemusíte se bát poškození mixéru nebo dokonce načichnutí nádoby po těchto surovinách. Naopak. Všechny použité suroviny se používají i do mycích prostředků nebo na čištění myčky, pračky takže po nich bude mixér čistý skoro jako nový:-). Kromě toho je gel bez vůně, takže nic nenačichne.
- Po rozmixování přelijte gel do čisté a suché nádoby.
Když se vám gel osvědčí doporučuji vyrobit větší dávku. Přeci jen je jedno, jestli člověk vyrábí 1 nebo více dávek a alespoň tak budete mít prací prostředek na dlouhou dobu vyřízený.
Obal
Kvůli tomuto gelu jsem si na ekokoza.cz objednala velký plastový kýbl. Vyrábím dvojitou dávku gelu a ještě tam mám místo.
Nový poznatek:
Když necháte vodu s rozpuštěným mýdlem trochu vychladnout – stačí 5 minut a pak teprve přidáte sodu s proteázou, neměla by pěnit. Naposledy jsem to zkoušela a fungovalo to.
Proč nepřidat perkarbonát rovnou do pracího gelu?
Dříve jsem to tak dělala a také jsem byla s výsledkem praní spokojená. Později jsem se ale dozvěděla, že se tímto perkarbonát aktivuje a není už tak účinný. Je proto lepší přidat ho při každém praní do přihrádky na prací gel. Perkarbonát nemíchejte s vodou. Aktivuje se tím a ztratí účinnost. Já ho mám přesypaný v dóze na pračce a u něj mám odměrku.
Dávkování:
Speciálně kvůli tomuto gelu jsem si koupila hrníčkové odměrky (odkaz na odměrky). Nechtěla jsem dávkovat od oka, protože jsem zjistila, že gelu dávám zbytečně moc. Teď použiju odměrku na 1/2 hrnku nebo 1/4 hrnku a je to vyřešené.
- 1/2 hrnku (120ml) na 1 pračku + 1 lžíce perkarbonátu s TAED pro barevné prádlo a 3 lžíce na bílé prádlo
- 1/4 hrnku (60ml) při polovičním naplnění pračky +1/2 lžíce perkarbonátu s TAED pro barevné prádlo a 1 a 1/2 lžíce na bílé prádlo
Taed se do perkarbonátu přidává proto, aby se aktivoval i při nízkých teplotách. Jestli perete na 40 stupňů a více stačí samotný perkarbonát (vše kutilov.cz)
Pokud by se jednotlivé složky oddělovaly (zejména při delším stání, ale stává se to jen výjimečně), stačí když prostředek protřepete nebo promícháte.
Skladování: při pokojové teplotě
Trvanlivost: 1 rok
Účinky jednotlivých složek
- Jádrové mýdlo: odstraňuje skvrny a špínu
- Perkarbonát sodný: bělidlo. Pro bílé záclony, zachování barvy bílého prádla. Odstraňuje skvrny.
- Taed: zesiluje čistící účinek pracího prostředku. Také aktivuje fuknce perkarbonátu při praní na nízké teploty
- Proteáza: používá se k odstranění těžko vypratelných skvrn jako je krev nebo tráva. Funguje i při praní na nízké teploty
- Soda na praní: změkčuje vodu, desinfikuje, bělí a také zvyšuje účinek pracího prostředku
Kde suroviny koupit?
- Jádrové mýdlo- okolo 200 gramů za 30-40 korun v drogerie
- Prášková soda na praní: 1kg za 25 Kč na kutilov.cz (pod názvem soda lehká kalcinovaná), ekokoza.cz, mydlovysvet.cz
- Perkarbonát sodný: 1 kg za cca 40 Kč, např. kutilov.cz. Také po názvem Puer u Tierra Verde (na jejich eshopu anebo se dají jejich produkty koupit v drogerii DM)
- Taed: 200g za 39Kč kutilov.cz
- Proteáza: 100g za 45 Kč kutilov.cz
Na závěr: Kdybyste měli nějaké dotazy neváhejte mi napsat a já vám poradím. Obchody které jsem napsala výše jsou mé oblíbené, ale samozřejmě můžete tyto suroviny koupit ve spoustě dalším e-shopů.
Chodí mi od vás spoustu krásných emailů, jak perete v tomto pracím gelu. Mám velkou radost, že jste s gelem spokojení.
Skvělý recept. Peru v něm prádlo pro syna, který má atop.ekzem.
Jen malá poznámka k perkarbonátu sodnému. Je to skvělý pomocník.
Bílé prádlo je po něm bělejší, barevné prádlo je zářivější, ale černé šedne a světlá.
Na tmavé prádlo ho tedy nepoužívám.
Dobrý den
Mám obrovskou radost, že se vám v gelu dobře pere:-). Já jsem právě také hledala něco bez chemie, ty kupované prášky ani gely mi nevyhovovaly.
Perkarbonát používá většina lidí pouze na bílé. Já ho přidávám v menším množství i do barevného, protože se tím krásně čistí pračka a přijde mi, že skvrny lépe mizí. Je to ale jen proto, že mám většinu oblečení ze secondhandu…na nové bych to asi také nepoužívala. Ještě se podívám do receptu, jestli jsem to tam zmínila nebo to tam chybí:-).
Krásný den
Veronika
Dobrý den,
chystám se na výrobu vašeho gelu, ale nemohu sehnat proteázu. Poradíte mi prosím, kde ji koupit? Ráda bych ji použila – u dětského oblečení je každý bojovník proti flekům dobrý:-)
Děkuji
Dobrý den
Za poslední měsíc se mě ptalo už hodně lidí a tak jsem hledala a hledala. Kupovala jsem ji na Kutilov.cz, ale tam už není nějakou dobu k sehnání. Bohužel jsem nenašla jiný obchod, kde ji prodávají. Jestli něco najdu, dám vědět.
Jinak na bílé prádlo určitě přidat do pračky perkarbonát, ten je vynikající. Gel můžete vyrobit i bez proteázy. Momentálně ho tak taky vyrábím a jsem s ním spokojená. Chce to vyzkoušet, jestli vám bude také vyhovovat:-).
Jedině mě ještě napadlo použít žlučové mýdlo na odolné fleky . Kupuji ho v eshopu Tierra Verde nebo v Dm drogerii. To si s odolnými fleky umí taky dobře poradit.
Krásný den
Veronika
Dobrý den, zdá se mi to, nebo jste udělala změnu v receptu? Vždy ho dělám podle Vašich stránek stejně ( vmíchávám i TAED spolu s perkarbonátem sodným ) a nyní v postupu gramáže nejsou. Nemohla bych Vás poprosit o informaci o původním receptu ( kolik tam bylo TAEDu spolu s perkarbonátem)?
Vyzkouším i tuto novou upravenou verzi, ale mám nyní rozdělanou várku a tu chci udělat ještě podle původní varianty, je-li to možné. Díky za vše. M.Rybníčková
Dobrý den
Psala jsem vám email, ale raději tuto otázku zodpovím i pro ostatní, kteří si této změny všimli:-). Recept opravdu prošel menší úpravou.
Rozebírala jsem postup s firmou, které perkarbonát přímo vyrábí a s dalšími odborníky a ti mi řekli, že je lepší perkabonát přidávat až přímo do pračky, pokud se jedná o tekutý gel. U pracího prášku je možné přidat perkarbonát rovnou do směsi, ale při přidání rovnou do směsi s horkou vodou se jeho účinnost sníží. Dělám to tedy tak, že mám dózu s perkarbonátem na pračce a přidávám ho zvlášť. Všechno ostatní je stejné:-)
Omlouvám se, že jsem vám to uprostřed vaší výroby takto recept změnila, ale chtěla jsem, aby byl gel co nejúčinnější a proto jsem postup upravila. Původní recept máte na emailu a kdyby kdokoliv chtěl, mohu ho také poslat:-).
Krásný den
Verča
Dobrý den, rozhodla jsem se vyzkoušet Váš gel na praní. Při přimíchání sody, perkarbonátu s TAEDem začala směs hodně pěnit a “růst” z kyblíku. Je to normální nebo jsem udělala něco špatně? Sodu jsem použila lehkou kalcinovanou. Děkuji za odpověd 🙂
Dobrý den, psala jsem na email tak snad odpověď došla. Teprve teď jsem přišla na to jak odpovídat na komentáře i přímo na webu tak pro jistotu píšu i sem. Je to normální reakce, budu to musel do receptu dopsat. Už ho dělám po tolikáté že jsem si neuvědomila že bych to sem asi měla napsat. Chce to pro jistotu velkou nádobu aby gel nepřetekl. Až druhý den gel rozmixujete svůj objem zase zmenší:-) Dejte vědět jestli se gel podařil. Pěkný den
Dobrý den,
od té doby jsem gel dělala už několikrát a vždy super výsledek! Výborně pere a výdrž jedné dávky je taky super 🙂 Z prvního vyrábění jsem byla trochu “vyjukaná”, dnes už to mám jako běžnou rutinu 🙂 děkuji! 🙂
Dobrý den,
jsem moc ráda že jste s pracím gelem spokojená. U nás doma se také osvědčil:-) Pěkný víkend Verča
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dá tento gel použít i na barevné a černé prádlo? Ptám se kvůli tomu bělidlu, jestli to na jiné než bíle prádlo nevadí 🙂 děkuji za odpověd
Dobrý den, právě mi přišel váš komentář k pracímu gelu.
Gel používám na bílé i barevné prádlo a jsem s ním spokojená. Určitě to chce vyzkoušet jak bude vyhovovat vám. Dostala jsem pár pochval za to jak je gel skvělý na bílé záclony a prádlo, ale o barevném se zatím nikdo nezmínil. Na internetu jsem ale našla gely které obsahují stejné suroviny a lidé si ho chválí na bílé i barevné.
Většinu věcí mám bavlněné a polyester, na jiné materiály jsem ho nezkoušela. Teď jsem se byla podívat na černé triko 2 roky staré a porovnala ho s novým a přijde mi, že skoro nevybledlo.
Jako aviváž používám 2-3 lžíce octa protože máme tvrdou vodu.
Snad vám tato rada pomohla:-). Pěkný den Verča