Máte rádi smoothie bowls, nice cream anebo si často připravujete různé koktejly a smoothies? Připravte si mražený banán do zásoby a nebudete muset pokaždé zamrazovat po jednom kousku. Většina smoothie bowl nebo nice cream (zmrzlina z mraženého ovoce) má jako základ právě mražený banán. Musíte tedy čekat, až banán zmrzne a to není krátká doba. Další problém je, že jsou kolečka banánu slepená a nemůžete si z většího množství odebrat jen kolik potřebujete.

Přečtěte si tento návod jak banán správně zamrazit. Budete si moci odebrat jen tolik banánu kolik chcete a ještě ušetříte. Posledních pár let jsem zamrazila tolik banánů, že jsem pár věcí vypozorovala. Člověk se praxí dost naučí, ale tak to platí ve všem:-).

 

Jak zamrazit banány:

 

  • Banány – ideálně zralejší s černými tečkami (sladší chuť)

 Postup:

  1. Banány můžete zmrazit jako kolečka nebo jako kousky. Kousky jsou vhodnější pro silnější mixér. Proo slabší jen pokud je necháte před použitím chvilku povolit.
  2. Kousky banánu: Oloupaný banán natrhejte na menší kousky. Kolečka: Oloupaný banán nakrájejte na asi tak centimetr silná kolečka.
  3. Ať už máte kolečka nebo kousky banánu bude postup mražení stejný. Připravte si plech vyložený pečícím papírem. Rozložte na něj banán tak, aby se kolečka/kousky nikde nepřekrývaly. U většího množství použijte více plechů nebo počkejte až bude tento plech volný.
  4. Plech zakryjte druhým pečícím papírem a dejte do mrazáku. Až budou kolečka zmrzlá sundejte je z pečícího papíru a ihned přendejte do dózy nebo sáčku. Pracujte rychle, aby banán nerozmrzl.
  5. Uzavřete obal a vraťte do mrazáku.
  6. Takto zamražený banán vydrží velice dlouho a hlavně jde bez problému odebrat jen určité množství. Nebude z něj jedna velká slepená kostka a to je přesně to proč ho mrazíme tímhle způsobem😊.

 

Použití: Do smoothies, smoothie bowl, nice cream. Při rozmražení bude hodně měkký a pustí hodně vody. Do koktejů apod. to nevadí, ale třeba na banan split nebo samostatně už použít nelze. Pro přípravu smoothie bowl nebo nice cream, použijte banán mražený.

 

Mražení většího množství banánu vám také ušetří peníze. Pohlídejte si, až bude banán v akci. Zamrazte více kilo do zásoby. Banán pokaždé když jdete do obchodu v akci není. Takhle budete moci banány kupovat, jen když jsou ve slevě. Rozdíl je někdy docela velký, rozhodně se to vyplatí. Minule jsem takhle vychytala banány v Lidlu. Koupila jsem hned 10kg. Kilo bylo za 17 korun, což je nádherná cena.

 

Skladování: v mrazáku

Trvanlivost: několik měsíců