Recept na domácí koule pro ptáčky. Tomuhle ptáčci neodolají a budou váš balkón nebo okno pravidelně navštěvovat. Koule můžete donést i do lesa anebo je pověsit na stromy na zahradě.

Uvnitř najdete vše, co mají ptáčci rádi. Je tam mix zrní jako je slunečnice, proso apod. a také sádlo, které ptáčkům pomůže překonat zimu. Přijde mi, že po sádle mají i krásnější srst.

Před Vánoci vždycky dělám něco na zub pro ptáčky, veverky i myšky. Baví mě je sledovat za okny a mám radost, že jim chutná. Dokonce se několikrát za večer o jídlo porvou. Už jsem viděla myšky zápasit o kus žvance a ptáčky, kteří odstrkovali ty menší a slabší. Jako lidé😊. O Vánocích by se měli dělat dobré skutky. Stačí chvilka času stráveného výrobou dobrot a uvidíte, že budou mít ptáčci obrovskou radost.

 

Suroviny:

  • 150g mix zrní pro venkovní ptactvo
  • 75g sádla
  • 30g hladké kukuřičné mouky (směs lépe drží pohromadě)
  • Potravinová fólie anebo silikonová forma koule. Pokud nemáte, lze použít i formu na muffiny, pralinky…

 

Postup:

Sádlo rozpusťte na sporáku.

Zrní a mouku nasypte do mísy, přidejte sádlo a důkladně promíchejte.

Směs dejte do potravinové fólie a zatočením vytvoříte kouli.

Další možnost je použít Včelobal anebo pak silikonovou formu s tím, že místo koulí uděláte jiné tvary (třeba formu na muffiny).

Koule dejte na několik hodin do lednice nebo mrazáku.

Po vyndání sundejte obal nebo formu.  Kdyby to nešlo, nechte pár minut povolit, pak to půjde lépe. Koule zavěste na provázek, dá se koupit i síťka jako mají originální koule pro ptáčky anebo je jen někam položte.