Miluju, když prádlo voní! Já vím, že je hlavní, aby bylo vyprané, ale ta vůně je příjemný bonus. Zkoušela jsem mraky aviváží a výsledek nebyl nikdy takový, jaký jsem si představovala. Nevím, jestli je to naší pračkou nebo ničím jiným. Pravda je, že máme velkou pračku a taky docela starou. Pravidelně ji ale čistím, takže by to tím snad být nemělo. Aby prádlo alespoň trochu vonělo, musím použít víc aviváže, než je uvedené na obalu.

Nakonec jsem zjistila, že se na aviváž vykašlu a začnu si vyrábět sprej na oblečení. Nejdříve jsem ho vyráběla z aviváže. Smícháte aviváž s vodou a tím po praní nastříkáte prádlo. Teď si ale vyrábím sprej pouze z vody a přírodní silice. Nejraději mám levandulovou, to je můj favorit. Levandule odhání moli, má uklidňující účinky a pomůže vám usnout. Přes den se její vůně může hodit na uklidnění nebo při bolestech hlavy.

Tento sprej můžete použít na všechno prádlo v bytě: ložní prádlo, oblečení, záclony i koberce. Stačí s ním nastříkat mokré či suché prádlo a nechat chvilku uschnout. Uvidíte, že se vám bude lépe spát, oblečení bude krásně vonět a jako bonus se vám do prádla nepustí moli😊.

 

Suroviny:

  • 150ml převařené vody nebo destilky
  • 30 kapek levandulové silice (nebo jiná silice)

Levandulovou silici a další přírodní silice mám z Tierra Verde. Používám i jejich jedlou sodu, kyselinu citrónovou atd. 

  • sprejovka

 

Postup:

Vodu přiveďte k varu a nechte vychladnout. Pokud máte tvrdou vodu, lze použít i destilovanou.

Vodu nalijte do sprejovky a přidejte k ní 30 kapek silice. Protřepejte a sprej je připravený.

 

Použití:

Po vyprání prádlo pověste na sušák a z větší dálky postříkejte tímto sprejem. Nebo můžete oblečení nastříkat až bude pověšené ve skříni.

Pro uložení oblečení do skříně, vaků nebo postele oblečení postříkejte, nechte chvilku uschnout a zabalte. Zabrání to molům pustit se do oblečení. Nebo k oblečení můžete dát sáčky se sušenou levandulí.

Pro sladké sny: Opět z větší dálky (ať není mokré) nastříkejte povlečení. Na dvoupostel používám tak 10 stříknutí. Dávkování je pouze na vás. Nepřežeňte to, aby vůně nebyla moc vtíravá. Nezapomeňte stříknout i na polštář. Uvidíte, že se vám bude lépe spát😊.

 

Skladování: v lednici nebo v chladnější místnosti

Trvanlivost: Silice a převaření vody o nějakou dobu prodlouží trvanlivost vody. Kupodivu vydrží docela dlouho. Pro delší trvanlivost ale můžete dát sprej do lednice nebo nejchladnější místnosti. Až změní barvu nebo vůni, dobře láhev vymyjte a vyrobte si nový.

 

TIP: sprej na prádlo lze vyrobit i z jiných silic. Je jich velký výběr, a to je mezi s sebou můžete ještě kombinovat. Například pomeranč s levandulí, pomeranč a citrón, levandule a citrón…zkoušejte a uvidíte.