Mátový sprej pro osvěžení dechu

Mátový sprej pro osvěžení dechu
Potřebujete osvěžit dech? Trápí vás zápach z úst?
Je mi jasné, že je to nepříjemná situace a proto většina lidí sáhne po sprejích na osvěžení dechu. Takový sprej není zrovna levná záležitost a složení často není zrovna ideální. Při každé stříknutí spreje se tyto látky dostanou do žaludku a následně pak do celého organismu. Proto jsou lepší volbou spreje s přírodním složením. Vyrobit si takový sprej není nic těžkého a proto stojí za to si ho vyrobit. Pokud ho často používáte, rozhodně se to vyplatí. Dneska se tedy podíváme na to, jak si sprej na ověžení dechu vyrobit.
Účinky:
Osvěžuje dech
Eliminuje zápach z úst
Má antibakteriální účinky
Zároveň jsem si pro vás připravila pár osvědčených tipů na to, jak se zápachu z úst zbavit. Když vyřešíte příčinu nebudete takové spreje vůbec potřebovat.
Domácí mátový sprej obsahuje jen vodu a esenciální mátový olej. Zní to prostě a jednoduše, ale věřte mi, že je to účinné. Máta peprná se už po staletí používá k osvěžení dechu. Esenciální olej z máty peprné je ještě koncentrovanější a stačí ho přidat jen pár kapek. Po každé stříknutí budete mít pocit jako byste si vyčistili zuby pastou a špatný dech bude minulostí.

SUROVINY

 • 60 ml převařené vody 
 • 5-10 kapek peprnomátové silice

Obal: malá sprejovka

PŘÍPRAVA

 1. Vodu přiveďte k varu a nechte vychladit. Převařením prodloužíte trvanlivost vody. Sprej nemá tak dlouhou trvanlivost jako ten z obchodu, ale zase vás vyjde na pár halířů.
 2. Vodu nechte vychladnout, poté jí přelijte do čisté lahvičky. Sprejovky seženete například na mydlovysvet.cz, kutilov.cz nebo na mydlovysvet.cz. Po kapkách přidávejte mátový esenciální olej. Je opravdu silný a když se přidá moc bude mít sprej hořkou příchuť. Začněte u 3 kapek, protřepejte a vyzkoušejte. Pokračujte, dokud nebudete s chutí a výsledkem spokojení.

 

Použití: protřepejte a stříkněte do pusy. Opakujte podle potřeby. V průběhu dny používejte po každém jídle nebo kdykoliv chcete svůj dech osvěžit.

Skladování: při pokojové teplotě nebo v lednici

Trvanlivost: cca 1 týden. Když lahvičku zrovna nepotřebujete, můžete jí uložit do ledničky. Až ucítíte, že sprej jinak chutná nebo voní, okamžitě vyhoďte. Můžete si vyrobit i poloviční dávku, jen na pár dnů. Pak lahvičku propláchnete vodou a zase doplníte. Zabere to pár sekund, takže by to neměl být problém.

 

Tipy, jak se zbavit zápachu z úst nadobro:

 1. Škrabka na jazyk: Zápach z úst je většinou způsobený bakteriemi v ústech. Pořiďte si škrabku na jazyk. Zní to hrozně, ale je to jen zahnutý kousek kovu, kterým si každé ráno a večer přejedete celý jazyk. Tím ho zbavíte povlaku a hlavně bakterií, které se tam po celém dnu nebo noci namnožily. Když to budete dělat pravidelně, uvidíte, že se váš problém brzy zlepší. Škrabkou projeďte celý jazyk, začněte co nejdále to jde a ne jen na špičku jazyka. Někdy jsou na zubním kartáčku takové čárky z plastu na čištění jazyka, ale to není ono. Tohle je mnohem účinnější a proto tuto metodu čištění jazyka najdete doporučenou v každé knize o ajurvédě. Hodně je čtu a toto je součást každodenní hygieny. Povlak na jazyku je totiž nejčastějším původcem zápachu z úst
 2. Zubní hygiena: zuby si čistěte alespoň 2x denně, používejte mezizubní kartáček nebo ještě lépe zubní sprchu, také zubní nit, škrabku na jazyk a ústní vodu. Tohle je základ.
 3. Slaná voda: V hrnku vlažné vody (250ml) rozmíchejte 1 lžičku mořské nebo himalájské soli. Promíchejte a postupně vše vykloktejte. Nezapomeňte zaklonit hlavu, ať se slaná voda dostane i na mandle a pěkně je pročistí. Vodu držte v puse asi 30 sekund, pak vyplivněte. Postupně vykloktejte všechnu vodu. Voda má desinfekční účinky a zničí bakterie, které zápach způsobují. Vodu kloktejte 1-2x denně.
 4. Kloktání kokosového olejeStejně jako kloktání slané vody je velice účinné kloktání kokosového oleje (tzv. oil pulling). Hodně se zajímám o ajurvédu a ta kloktání olejem přímo doporučuje. Jeho kloktání prospívá zdraví – odstraňuje z úst bakterie i zubní plak. Při kloktání do sebe kokosový olej vše natáhne, proto olej nikdy nepolykejte, ale vyplivněte! Kloktání se doporučuje ráno, kdy je v puse bakterií nejvíce.

  Jak na to: 1 lžíci kokosového oleje dejte do pusy a kloktejte po dobu 15-20 minut. Není to jako kloktání vody, jen olej pomalu převalujte v ústech. Poté vyplivněte a ještě si propláchněte pusu čistou vodou. Kloktání má trvat min. 15 minut, takže nikam nespěchejte, jinak vás z toho rozbolí pusa. Já u toho připravuju snídani nebo třeba uklízím.

  • Kloktat můžete klidně i 2-3x denně, v tom případě bude stačit pokaždé jen lžička oleje. Jako bonus budete mít bělejší úsměv a zdravější zoubky😊. Tato metoda se doporučuje i na odstranění zápachu z úst, při angíně nebo na odstranění zubního kamene.

 

Snad vám tyto rady pomohou a brzy bude po problému. Někdy je problém je ve špatně zvoleném jídle nebo nesprávné zubní hygieně. Kdyby jste se ani po těchto radách zápachu nezbavili, raději si dojděte k dojděte k lékaři, který zjistí, jestli problém není jinde.

O autorovi

Veronika Poláčková

Autorka všech receptů na tomto webu.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *