SUROVINY
- 60 ml převařené vody
- 5-10 kapek peprnomátové silice
Obal: malá sprejovka
PŘÍPRAVA
- Vodu přiveďte k varu a nechte vychladit. Převařením prodloužíte trvanlivost vody. Sprej nemá tak dlouhou trvanlivost jako ten z obchodu, ale zase vás vyjde na pár halířů.
- Vodu nechte vychladnout, poté jí přelijte do čisté lahvičky. Sprejovky seženete například na mydlovysvet.cz, kutilov.cz nebo na mydlovysvet.cz. Po kapkách přidávejte mátový esenciální olej. Je opravdu silný a když se přidá moc bude mít sprej hořkou příchuť. Začněte u 3 kapek, protřepejte a vyzkoušejte. Pokračujte, dokud nebudete s chutí a výsledkem spokojení.
Použití: protřepejte a stříkněte do pusy. Opakujte podle potřeby. V průběhu dny používejte po každém jídle nebo kdykoliv chcete svůj dech osvěžit.
Skladování: při pokojové teplotě nebo v lednici
Trvanlivost: cca 1 týden. Když lahvičku zrovna nepotřebujete, můžete jí uložit do ledničky. Až ucítíte, že sprej jinak chutná nebo voní, okamžitě vyhoďte. Můžete si vyrobit i poloviční dávku, jen na pár dnů. Pak lahvičku propláchnete vodou a zase doplníte. Zabere to pár sekund, takže by to neměl být problém.
Tipy, jak se zbavit zápachu z úst nadobro:
- Škrabka na jazyk: Zápach z úst je většinou způsobený bakteriemi v ústech. Pořiďte si škrabku na jazyk. Zní to hrozně, ale je to jen zahnutý kousek kovu, kterým si každé ráno a večer přejedete celý jazyk. Tím ho zbavíte povlaku a hlavně bakterií, které se tam po celém dnu nebo noci namnožily. Když to budete dělat pravidelně, uvidíte, že se váš problém brzy zlepší. Škrabkou projeďte celý jazyk, začněte co nejdále to jde a ne jen na špičku jazyka. Někdy jsou na zubním kartáčku takové čárky z plastu na čištění jazyka, ale to není ono. Tohle je mnohem účinnější a proto tuto metodu čištění jazyka najdete doporučenou v každé knize o ajurvédě. Hodně je čtu a toto je součást každodenní hygieny. Povlak na jazyku je totiž nejčastějším původcem zápachu z úst
- Zubní hygiena: zuby si čistěte alespoň 2x denně, používejte mezizubní kartáček nebo ještě lépe zubní sprchu, také zubní nit, škrabku na jazyk a ústní vodu. Tohle je základ.
- Slaná voda: V hrnku vlažné vody (250ml) rozmíchejte 1 lžičku mořské nebo himalájské soli. Promíchejte a postupně vše vykloktejte. Nezapomeňte zaklonit hlavu, ať se slaná voda dostane i na mandle a pěkně je pročistí. Vodu držte v puse asi 30 sekund, pak vyplivněte. Postupně vykloktejte všechnu vodu. Voda má desinfekční účinky a zničí bakterie, které zápach způsobují. Vodu kloktejte 1-2x denně.
- Kloktání kokosového olejeStejně jako kloktání slané vody je velice účinné kloktání kokosového oleje (tzv. oil pulling). Hodně se zajímám o ajurvédu a ta kloktání olejem přímo doporučuje. Jeho kloktání prospívá zdraví – odstraňuje z úst bakterie i zubní plak. Při kloktání do sebe kokosový olej vše natáhne, proto olej nikdy nepolykejte, ale vyplivněte! Kloktání se doporučuje ráno, kdy je v puse bakterií nejvíce.
Jak na to: 1 lžíci kokosového oleje dejte do pusy a kloktejte po dobu 15-20 minut. Není to jako kloktání vody, jen olej pomalu převalujte v ústech. Poté vyplivněte a ještě si propláchněte pusu čistou vodou. Kloktání má trvat min. 15 minut, takže nikam nespěchejte, jinak vás z toho rozbolí pusa. Já u toho připravuju snídani nebo třeba uklízím.
- Kloktat můžete klidně i 2-3x denně, v tom případě bude stačit pokaždé jen lžička oleje. Jako bonus budete mít bělejší úsměv a zdravější zoubky. Tato metoda se doporučuje i na odstranění zápachu z úst, při angíně nebo na odstranění zubního kamene.
Snad vám tyto rady pomohou a brzy bude po problému. Někdy je problém je ve špatně zvoleném jídle nebo nesprávné zubní hygieně. Kdyby jste se ani po těchto radách zápachu nezbavili, raději si dojděte k dojděte k lékaři, který zjistí, jestli problém není jinde.