Dnešní téma bude ryze ženské. Budeme se totiž bavit o menstruačních houbách. Jedná se o přírodní alternativu k jednorázovým hygienickým pomůckám. A o tom bude dnešní článek.

Hned na začátku bych chtěla říct, že jsem moc ráda, že už je takový výběr. Když jsem ve dvanácti letech poprvé dostala menstruaci, mohla jsem si vybrat jen mezi vložkami a tampony. Vložky jsem po pár použitích odmítla nosit a tak jsem skončila u tampónů. U nás doma to nikdo neznal a tak jsem si na všechno musela přijít sama. Ze začátku jsem z toho byla dost vyděšená. Tampony jsem používala více než deset let. Pak jsem se dozvěděla, že už je na trhu výběr menstruačních pomůcek mnohem větší. Na výběr jsou látkové vložky, menstruační kalíšek, menstruační kalhotky a menstruační houbičky. Rozhodla jsem se, že vše vyzkouším, abych zjistila, co mi nejvíce vyhovuje. Snažím se snížit spotřebu odpadu a proto mám obrovskou radost, že už mohu jednorázové hygienické pomůcky vyměnit za ekologičtější. Postupně se u nás doma mění vše k lepšímu a z každé změny mám velkou radost.

Z výše uvedených dámských hygienických pomůcek jsem zatím vyzkoušela jen menstruační kalíšek. Jsem s ním moc spokojená, ale i tak bych chtěla postupně vyzkoušet i ostatní alternativy. Dříve jsem je neměla možnost vyzkoušet a tak to teď chci napravit. Uvidíme, co mi bude vyhovovat a to pak budu používat. Jsem i pro střídání více pomůcek:-). Ze všech možností, které jsou na výběr mě rozhodně nejvíce zaujala menstruační houba. Jedná se o mořskou houbu, kterou je možné opakovaně používat. Menstruační houba je jako jediná produktem přírody. Jedná se o na 100% přírodní a na 100% rozložitelný produkt. Proto jsem se už nemohla dočkat, až ji vyzkouším.

Abych měla kompletní informace, přečetla jsem toho o nich hodně. Ráda bych se s vámi o tyto informace podělila. Jsou velice zajímavé a mě přesvědčily, abych houbičku vyzkoušela:-).

 

Menstruační houby

Co je to menstruační houba?

Je to přírodní mořská houba-mořský organismus, který roste v teplých, čistých mořích. Pokud se správně sklízí, naroste na stejném místě nová. Jedná se tedy o obnovitelný zdroj. Obsahuje mnoho mořských minerálů. Mořské houby se díky svým vlastnostem používají i jako odličovací tampony nebo houby na mytí. Mořských hub je na tisíce druhů, ale k péči o tělo nebo jako menstruační houby se používá jen pár z nich.

 

Odkud mám menstruační houbu:

Menstruační houby mám z www.prirodnitampon.cz. Mám zkušební sadu 3 kusů v látkovém pytlíčku. Je to sada houbiček všech velikostí, tedy S, M a L. Tuto sadu bych asi doporučila každému, kdo začíná, tak jako já. Jsou tam všechny velikosti a tak si můžete vyzkoušet, která vám vyhovuje.

Cena za tuto sadu je 327Kč, nyní je v akci za 299Kč.

Na stránkách najdete i nabídku bylinných čajů a prohřívacích pytlíčků.

 

Tady je vše, co mi přišlo z www.prirodnitampon.cz

Taky tak milujete rozbalování balíčků?:-)

 

Výhody menstruačních hub:

Ráda bych shrnula všechny výhody. Mě to motivovalo k vyzkoušení. Třeba vám stejně jako mě pomůže rozhodnout se, že dáte menstruační houbě šanci:

Menstruační houba je:

  • 100% přírodní 
  • Ekologická–šetrná k životnímu prostředí
  • Levnější než tampony nebo vložky-jedna menstruační houba vám vystačí až 6 měsíců
  • 100% rozložitelný materiál-nevzniká žádný odpad
  • Má vysoké absorpční schopnosti
  • Obsahuje velké množství minerálních látek, prospěšných lidskému tělu
  • Nenarušuje přirozené pH poševní sliznice
  • Při jejím používání nehrozí riziko syndromu toxického šoku
  • Má antiseptické, antibakteriální a dezinfekční účinky
  • Nevysouší sliznici
  • Je šetrná k lidskému tělu, neobsahuje chemické látky
  • Můžete s ní sportovat
  • Dá se používat i při pohlavním styku (více se dozvíte níže)
  • Nemusíte u sebe nosit náhradní tampony nebo vložky
  • Nestane se vám, že to dostanete a zjistíte, že jste si zapomněla koupit vložky/tampony 
  • Přizpůsobí se vašemu tělu (vytvaruje se podle potřeby)
  • Nikde netlačí, ani o ní nebudete vědět
  • Nemá provázek-proto se nestane, že z vás vykoukne provázek a někdo ho uvidí (u tamponů se mi to stávalo docela často)

 

Složení

  • Menstruační houba je mořská houba. Tedy na 100% přírodní a bez obsahu chemických látek.
  • Je plně rozložitelná a tudíž ji můžete vyhodit na kompost, až vám doslouží..
  • Obsahuje velké množství minerálních látek prospěšných našemu tělu.
  • Působí antisepticky.
  • Obsahuje přibližně 14% jódu.

 

Jak se houbička zavádí

  1. Před prvním použití se musí houbička důkladně promýt ve vodě. Mačkejte ji, až když je nasáklá. Stlačením vodu vyždímejte. Poté je houbička připravena k použití.
  2. Houbička se zavádí jako tampon. Na ty jsem byla zvyklá, takže mi to vyhovuje. Před zavedením je nutné houbu namočit, aby změkla. Vymačkejte z ní přebytečnou vodu a můžete ji zavést. Chce si to najít vyhovující pozici. Mě vyhovuje zavádění v sedě, na toaletě. Můžete to zkusit i ve dřepu nebo si dát nohu na vanu. Vyzkoušejte a uvidíte, co je pro vás nejlepší. Houbička není tvrdá jako tampon, ale i tak se zavádí snadno.
  3. Vezměte jí do ruky a vsuňte dovnitř. Neexistuje žádná správná hloubka, kam houbičku máte zavést. Hlavní je, aby vám to vyhovovalo. Pokud máte obavy, že jí zasunete moc hluboko a pak ji nevytáhnete, nemějte. Když bude houbička o něco dál, stačí trochu zatlačit (jako při čůrání) a posunout houbičku na kraj. Pak už jí snadno uchopíte a vytáhnete.
  4. Po zavedení byste o ní neměli vědět. Vyzkoušet můžete různé velikosti houbiček. Každou houbičku si ještě můžete upravit ke své spokojenosti. Stačí ji namočit a zastřihnout.

 

Jak často se mění

Záleží na síle menstruace, nejdéle však po 8 hodinách. Stejně jako u tamponu nebo vložek to člověk postupně vypozoruje. Při silné menstruaci měním častěji. Při slabé mi bez problému vydrží 8 hodin. Ze začátku je lepší mít slipovou vložku, pro jistotu. Dají se sehnat i látkové. Při silné menstruaci je lepší použít větší houbičku, abyste ji nemusela měnit tak často. Mám celou sadu a přijde mi lepší to kombinovat. Menší na začátku a na konci, při slabém krvácení a velkou nebo střední na zbytek dnů.

 

Jak se houbička vyndavá?

Možná si říkáte, jak je možné houbičku vyndat bez šňůrky. Já jsem se toho popravdě trochu děsila. Zavádění mi starosti nedělalo, ale to vyndání ano. Ale kalíšek jsem také neuměla vyndat a naučila se to. Stejné je to i s houbičkou. Zjistila jsem, že mi nejvíce vyhovuje, když sedím na WC anebo když si dřepnu. Vyzkoušet můžete různé pozice. Někdy je houbička na okraji a stačí jí jen vytáhnout. Když je o něco hlouběji, je potřeba trochu zatlačit. Tím se houbička posune na okraj a půjde snadno vytáhnout.

  1. Houbičku chytněte prsty a vytáhněte. Prsty stejně jako pozice při zavádění/vyndavání houbičky střídejte, než se vám to povede a zjistíte, co vám nejvíce vyhovuje. Mě vyhovuje palec a ukazováček. Nebojte se za houbičku trochu zabrat. Vypadá měkce, ale je pevná a jen tak se neroztrhne.
  2. Četla jsem, že někteří lidé si na houbičku navázali nebo našili šňůrku. Ta možnost tu tedy je. Je to ale jen o zvyku a uvidíte, že se brzy houbičku naučíte vytáhnout i bez ní. Mě u tamponu právě šňůrka vždycky vadila, protože občas někde vykoukla.
  3. Po vyndání houbu umyjte po tekoucí studenou nebo vlažnou vodou. Poté ji můžete zavést zpátky.

Poznámka: Nikdy nepoužívejte horkou vodu.

 

Čištění houbičky

  • Houbička se čistí velice jednoduše. Po použití se umyje pod tekoucí vodou a vyždímá. Aby se houbička neponičila, ždímejte jí mačkáním.
  • Po skončení menstruace je třeba houbičku vyčistit důkladněji, aby byla připravena pro další použití. Na rozdíl od menstruačního kalíšku, houbu nikdy nevyvařujte. Mohla by se srazit a ztratit savost. Stejně tak nepoužívejte teplou vodu.
  • Menstruační houby se čistí ve vodě s mořskou solí. Tím se zničí bakterie, houbička se desinfikuje a vyčistí.
  • Péče o houbičku ovlivní její životnost. Když se o ní budete starat a pravidelně jí čistit, vydrží vám déle.
  • Při čištění nemačkejte suchou houbičku, počkejte až se nasákne. Mohla by se poškodit nebo se narušit její vlastnosti a zkrátit životnost.

Postup čištění:

Po skončení menstruace houbičku důkladně vymyjte.

Poté si v čisté misce připravte roztok z mořské soli a vody. Použila jsem vlažnou vodu okolo 37 stupňů. Na namočení houbičky budete potřebovat cca 150ml vody a 1 lžičku mořské soli.

Houbička má být ponořená. Nejdříve houbičku nechte namočit, trochu promačkejte a nechte ve slané vodě minimálně 5 hodin.

Čistit můžete i více houbiček najednou. Pokud nejsou ponořené (jako na fotce), přidělejte více slané vody.

Nakonec houbičku propláchněte, nechte uschnout a uložte do přiloženého sáčku.

 

Video: Čištění menstruačních hub:

Kompletní video návod, jak čistit menstruační houby

 

 

Menstruační houba a veřejné toalety

Už mám za sebou i návštěvu veřejného WC a tak se s vámi mohu o tuto zkušenost podělit. Byli jsme na celodenním nákupu (pár obchodů, oběd…) a proto už byla výměna nutná. Vyřešila jsem to tak, že jsem si do kabelky koupila malou lahvičku s neperlivou vodou. Houbičku jsem na záchodě promyla nad mísou, opláchla si ruce, zavedla a bylo hotovo. Teď už vím, že až mě zase bude něco podobného čekat, budu mít u sebe připravenou lahvičku s vodou (teď už ale z domova a ne v plastové lahvičce). Chce to jen být připravená, pak to není žádný problém😊.

Trochu jsem se této zkušenosti obávala, ale dopadlo to dobře. V práci to řeším stejně. Buď si sebou na záchod vezmu kabelku s vodou anebo si ji strčím do kalhot. Škoda, že tam nemáme záchod s umyvadlem. To je paráda. Když jsem byla u doktorky, bylo volno jen na toaletě pro invalidy. Bylo tam umyvadlo hned naproti záchodu a to bylo prima. Jinak do práce vždy volím tu největší houbičku, aby vydržela co nejdéle.

 

Dá se s ní koupat?

Koupání v bazénu nebo na koupališti s houbičkou, jsem ještě neměla možnost vyzkoušet. Zatím jsem se koupala jen ve vaně a to bylo bez problémů. Na internetu jsem v diskusích našla, že se s ní někdo koupe a někdo zase ne. Tak uvidíme:-). Rozhodně bych jí před koupáním vypláchla, abyste měla jistotu, že neproteče. Tampon jsem měnila po každém koupání, s houbičkou to tedy asi bude stejné.

 

Kolik houbiček budete potřebovat

Bude vám stačit jedna, ale doporučuji pořídit si raději dvě. Druhá se vám bude hodit například, když nebudete mít možnost houbičku vymýt. Můžete mít u sebe sáček (třeba zip sáček), do kterého použitou houbičku dáte a použít místo ní náhradní. Tak či tak, trochu vody na namočení čisté houbičky potřebovat budete. Stačí mít v kabelce malou lahvičku s vodou. Pokud na vodu zapomenete, použijte umyvadlo než půjdete na záchod. Když si čistou houbičku připravíte do ruky, stačí jí namočit pod tekoucí vodou. Houbičku vyměníte za novou. Použitou houbičku pak doma důkladně promyjte.

TIP: Když si pořídíte malou a velkou houbičku, budete ji moci střídat podle potřeby. Menší na slabé krvácení a větší na silnější.

 

Velikost menstruačních houbiček:

  • Jedná se o přírodní produkt, proto se jednotlivé houbičky mohou mírně lišit barvou, velikostí nebo tvarem. Na www.prirodnitampon.cz jsou na výběr ve velikostech : S, M, L a XL. Nejmenší je vhodná pro slabší menstruaci nebo při špinění. Velikost M je na středně silnou menstruaci, velikost L na silnou menstruaci a na velice silnou pak velikost XL. Pořídit si můžete jednu velikost anebo celou sadu. Mám zkušební sadu, kde jsou tři velikosti a jsem za to moc ráda. Střídám je podle potřeby. Malou houbičku používám na úplném začátku nebo konci. Podle síly menstruace pak střídám střední nebo velkou houbičku. Za mě tedy doporučuji zkušební sadu, ať si můžete vybrat podle potřeby a taky ať si je můžete všechny vyzkoušet.
  • Velikost houbiček se pohybu v rozmezí 3-11 centimetrů: S: 3-5cm, M: 5-6cm, L: 6-8cm, XL: 8-11cm
  • Velikost houbiček si můžete ještě přizpůsobit podle potřeby. Stačí vzít nůžky a zastřihnout ji do požadované velikosti a tvaru. Houbičky vždy stříhejte mokré, nikoliv suché!
  • Zajímá vás savost houbiček? Mě také zajímala. Proto jsem si doma udělala malý test a vyzkoušela, kolik jednotlivé
    houbičky dokáží pojmout vody. Výsledky dopadly takto: vel. S 20ml, M 33ml a L 42ml. Toto byla maximální změřená hodnota, aby z nich voda nezačala vytékat. Samozřejmě se to může lišit, protože se houbičky mírně liší velikostí. I tak mě ale zaujalo, jak moc tekutiny dokáží houbičky vsáknout. Pro porovnání: menstruační kalíšek pojme 15-30ml a tampon od 6-18ml (záleží na stupni absorpce). To dokazuje, že mají menstruační houbičky opravdu vysokou savost.

 

Životnost

Jedna menstruační houba má životnost okolo 6 měsíců. Záleží na délce vašeho cyklu, síle menstruace a také na tom, jak se o houbu staráte. Důležitá je péče, desinfekce a také skladování houby mimo menstruaci. Při vymývání houby buďte šetrní. Když se o ni budete starat, vydrží vám déle.

Při menstruaci je důležité houbu pravidelně vymývat. Po skončení menstruace je nutné houbu namočit do vody s mořskou solí a nechat minimálně 5 hodin.

 

Co menstruační houba a sex?

Ano, je to možné. Když použijete menstruační houbu, můžete mít pohlavní styk. Houbička nepustí tekutinu dál a bude to jako kdybyste menstruaci neměla. Houba je velice měkká a tak nebude vadit vám ani partnerovi. Před sexem houbičku vymyjte, ať je houbička čistá. Celé ty roky jsem si myslela, že sex při menstruaci není možný. Teď, když vím, že to možné je, už se nemůžu dočkat, až to vyzkouším😊. Houba je opravdu měkká, takže podle mě překážet nebude.

Samozřejmě se nejedná o antikoncepci ani ochranu před pohlavními chorobami. Proto se nezapomeňte chránit kondomem.

 

Likvidace-Až houba doslouží

Až vám houba doslouží, můžete ji hodit ke kompostu anebo zakopat někde na zahradě. Rozloží se beze zbytku, takže z ní nic nezůstane. Menstruační houba pochází z přírody, proto životnímu prostředí nijak neškodí.

 

Porovnání s tamponem

Dříve jsem používala tampony, proto bych je chtěla porovnat. Beze sporu jsou menstruační houbičky ekologičtější. Když jsem to propočítávala, jsou také levnější. Tampony mohou vysušovat sliznici. Houbičky na rozdíl od tamponů sliznici nevysušují. U tamponů se mi často stalo, že jsem dostala menstruaci a neměla je koupené. Jarda pak chudák musel vyrazit pro tampony i v pozdních hodinách. Největší strach jsem ale měla ze syndromu toxického šoku. Ve škole nás o něm v souvislosti s používáním tamponů varovali. Od té doby jsem měla strach. Nejčastěji prý vzniká, když se tampony nemění dostatečně často. Proto jsem je měnila častěji, než to bylo nutné. Největší obavy jsem měla z noci, protože v té době není možné tampon vyměnit. Vložky mi nikdy neseděly a tak byly tampony jediná možnost. Proto jsem je i přes tento strach používala.

 

Čistící mořská sůl na čištění houbiček

Vlevo-čisticí mořská sůl

 

Používání menstruační houbičky se bez čistící soli neobejde. Pomocí této soli houbičku vyčistíte a desinfikujete. Je to mořská sůl z Egejského moře. S bráškou jsme do Řecka k egejskému moři jezdili. Mám na to nádherné vzpomínky, které mi tato sůl připomněla. Jednou bych se tam zase chtěla podívat.

Na výběr je menší balení-50 gramů za 25Kč. Větší balení je pak 200 gramů za 89Kč. Sůl mám ze stejného obchodu jako houbičky, tedy www.prirodnitampon.cz.

 

Menstruační houba-moje hodnocení:

Od chvíle, kdy jsem se o menstruační houbě dozvěděla, jsem se těšila na její vyzkoušení. Samozřejmě tam byly i nějaké obavy. Například jak ji vyndám, když na ni není provázek anebo jestli opravdu nic neproteče. Vše ale dopadlo na výbornou. Zavádění i vyndání houbičky je otázkou chvilky. Chce si to vyzkoušet a přijít si na to, co vám bude nejvíce vyhovovat. Pak už je to rychlovka:-). Oproti kalíšku, který jsem musela učit správně zavádět a skládat mi tohle přišlo jednodušší.

Když jsem doma řekla, co mi to přišlo, všem se na obličeji objevil obrovský údiv. Povídala jsem si o tom i s kamarádkami a ani jedna dosud o menstruační houbě neslyšela. Nejdřív byly dost skeptické, že to nemůže fungovat. Poté co jsem jim řekla jaké mají houby výhody a přidala i to, jak jsem s ní spokojená, postupně začaly měnit názor. Třeba se ještě dozvím, že si ji také nakonec objednaly😊. Lidé mají tendence vidět na všem jen to špatné a držet se toho, na co jsou zvyklí. Za zkoušku ale přeci nic nedáte, třeba budete velice příjemně překvapení a bude rádi za to, že jste je nakonec vyzkoušeli:-).

Za mě mohu menstruační houbičky jen doporučit. Je to skvělá alternativa k jednorázovým hygienickým pomůckám. Cena je podle mě skvělá, oproti tamponům nebo vložkám ušetříte. Líbí se mi, že jsou zcela rozložitelné, nezůstane po nich žádný odpad. Největší výhodu vidím v tom, že se jedná o 100% přírodní produkt z obnovitelných zdrojů.

Doufám, že vám tento článek pomohl. Snažila jsem se zmínit vše důležité. Postupně mě ještě určitě napadne nebo přibydou nové zkušenosti. Snad jsem tady řekla vše, co bylo třeba. Nebo mi napište, co vám tady chybí a co by vás zajímalo:-).

Verča

 

Pomocníčci, kteří mi hodně pomohli:

 

Bylinný čaj

Na stránkách jsou v kategorii Ať to nebolí také bylinné čaje. Mám čaj Bolístka a mohu ho jen vychválit. Při každé menstruaci jsem se bez prášků proti bolesti neobešla. Tentokrát jsem se po velice dlouhé době neměla ani jeden prášek! Začala jsem ho pít pár dnů před menstruací a pila jsem ho i při ní. Denně jsem pila dva šálky připravené z 1 lžičky čaje. Čaj Bolístka je směsí bylinek-Kontryhelu obecného, Heřmánku pravého a Mateřídoušky obecné. Je skvělý na bolesti břicha a také křeče, které často menstruaci provází.

 

Prohřívací pytlíček

Prohřívací pytlíček jsem si chystala koupit už dlouho, teď ho konečně mám. Dříve jsem jich pár měla, ale vždycky jsem ho někomu půjčila a už se mi nevrátil. Tenhle nikomu nedám:-D. Pytlíček se zahřeje 1-2 minuty v mikrovlnné troubě. Doma ale mikrovlnku nemáme, tak si ho chodím ohřát dolů k přítelově mamince anebo ho dám na chvíli na topení. Pytlíček je naplnění rýží, která umí držet teplotu. Vydrží hřát desítky minut. Na bolavé břicho skvělý pomocník, hned se mi uleví. Určitě ho využiju i na bolavá záda. Pytlík můžete se dá i vychladit. Stačí ho dát do mrazáku. Jen ho předtím zabalte do sáčku, ať nenavlhne. Při bolesti hlavy nebo zubů se mi určitě bude ještě hodit.

Na stránkách je na výběr ze 3 motivů. Cena jednoho pytlíčku je 139Kč