Cold brew = nejlepší přítel na léto. Příprava zabere minutku a zbytek za vás udělá lednice.  Připravuje se tak, že namletá káva se zalije studenou vodou a nechá se v lednici 12-24 hodin. Řekla jsem si, že když je tak dobrá, mohly by z ní být dobré i nanuky a nemýlila jsem se😊. Tyto nanuky navíc obsahují kardamom – celé tobolky a ty nanukům dodají příjemnou kořenitou chuť.

Cold brew s mlékem

 

Na výrobu nanuků budete potřebovat: mletou kávu, kardamom, vodu, cukr, misku a tvořítka na nanuky. Nejdřív si připravíte klasické cold brew a pak už ho jen rozlijete do forem.

Poznámka: Nezapomeňte si kávy vyrobit o něco více, než budete potřebovat na nanuky, ať si můžete taky sklenku dát.

 

Suroviny:

  • 20g kvalitní zrnkové kávy
  • 160ml vody
  • 2-4 tobolky kardamomu
  • Miska
  • Mlýnek na kávu

+

  • 100ml mléka nebo smetany 10%
  • 20-40g třtinového cukru

 

Kardamom

Tobolky kardamomu koupíte například na www.shams.cz. Pro výraznější chuť kardamomu použijte 4 tobolky, pro slabší nádech 2 tobolky.

 

Káva:

Pro tento recept mám 2 skvělé tipy: kávu India Mysorre s tóny karamelu a Kopi Java Jampit s lehce kořenitou chutí. Kávy mám z www.kopiluwak.eu. Na výběr je i mletá káva, ale pro tento recept určitě zvolte zrnkovou.

 

Postup:

Kávu namelte na střední hrubost. Jemná se na cold brew nehodí, hrubší klidně být může.

Kardamom trochu zmáčkněte paličkou nebo v hmoždíři. Lépe se tak uvolní jeho chuť. Kardamom můžete do kávy přidat celý, tedy jako tobolku anebo z něj vyndat jen ta černá semínka uvnitř. Chuť kardamomu se ukrývá právě v nich.

Poté kávu zalijte vodou, přidejte kardamom a promíchejte. V uzavřené nádobě dejte do lednice a nechte 12-24 hodin. Pro výraznější chuť 24 hodin, pro méně 12 hodin.

Kávu přeceďte přes jemné síto nebo filtr. Můžete použít třeba Hario filtr vyložený papírovým filtrem.

Hario filtr

Kávu smíchejte s cukrem, dobře rozmíchejte a přidejte i mléko.

Rozlijte do tvořítek na nanuky a dejte zmrznout.

Pro vytáhnutí nanuku dejte formu pod horkou vodu na 15-20 sekund. Až se nanuk uvolní, vytáhněte.

 

Krásné letní dny přeje Verča!