Před měsícem sem dostala nabídku na zajímavou spolupráci. Jednalo se o červíky Worm up. Nikdy předtím jsem hmyz nejedla. Tedy určitě jsem jako dítě něco vyzkoušela a v ovoci nebo zelenině taky něco jistě bylo, ale to je vše. Jedlý hmyz mě vždycky zajímal, jen jsem neměla příležitost ho někde ochutnat. Vím, že jedení hmyzu dává smysl z ekologického hlediska a také kvůli jeho výživovým hodnotám. Řekla jsem si tedy, proč ne? Jdu do toho!

 

V den, kdy mi měly červíci přijít jsem začala mít menší obavy (třeba že mi nebudou chutnat). Nejsem ale žádný srab, takže hned jak mi kurýr předal zásilku, šla jsem na to! Balíček jsem donesla do kuchyňky k Jardovi do dílny (bydlíme v rodinném domě, ve které je zároveň klempířská firma). Akorát tam byla přítelova maminka, jeho bráška s přítelkyní a dětmi a navíc ještě nějaká návštěva. Před všemi jsem začala balíček rozbalovat. To jste měli vidět, jak koukali, když jsem před všemi vysypala červíky do misky:-D. Jeden pán najednou musel už jet domů, jako kdyby se bál, že po něm budu chtít, aby je jedl:-D. Největší překvapení ale bylo, když moje tchýně při hovoru s návštěvou začala červíky uzobávat a najednou jako by nic říká – dobrý mají ty červíky, dobrý:-D. Tak to mě opravdu překvapilo. Zeptala jsem se, kdo ochutná se mnou a kupodivu do toho šli všichni přítomní. Každý ochutnal všechny příchutě. Největší úspěch měli česnekový červíci. Dokonce mě požádali, jestli bych jim příště taky objednala:-).

A co jim říkám já?

Tady je máme, fešáky:-).

 

Nejdřív jsem měla takový divný pocit. Ten asi uvnitř máme všichni, když jíme něco nového, neznámého, netradičního. Zkusila jsem všechny příchutě a musím říct, že je to opravdu dobré. Neříkám to jen pro to, že jsem červíky dostala. Kdybych zavřela oči a ochutnala, budu si myslet, že se jedná o nějaký křupavý snack. Líbí se mi, že jsou pěkně křupaví, to mi vyhovuje. Nejvíce mi chutnali česnekový červíci. Ostatní chutě nejsou tak výrazné. V případě chilli bych je klidně udělala pořádně pálivé. Pro někoho to možná bude akorát, ale já jsem vytrénovaná indickou a mexickou kuchyní😊.

 

Pokud stále ještě váháte, mám pro vás vypsané všechny pro. Uvidíte, že až si to přečtete, bude chtít červíky vyzkoušet stejně, jako jsem je chtěla vyzkoušet já.

 

Proč ochutnat červíky?

  • Vysoký podíl bílkovin (50%)
  • Minimální obsah sacharidů
  • Vysoký podíl zdravých tuků
  • Chov červíků je šetrný k životnímu prostředí. Při jejich chovu se spotřebuje výrazně méně vody, krmiva i prostoru než u jiného masa.
  • Obsahují spoustu minerálů – vápník, železo a zinek
  • Zdravá svačinka
  • Zkusíte něco nového
  • Kamkoliv s nimi přijdete, vzbudíte rozruch

Napadlo mě, že by to byl i originální dárek. Jestli chcete někoho pořádně překvapit, kupte mu červíky:-D.

Tihle česnekový červíci jsou vynikající!

 

Ochutnávání nových jídel je zábava a ochutnávání hmyzu ještě větší! Kdybyste viděli, jak jsme se u toho doma pobavili! Než přišel balíček, bylo v kuchyňce skoro ticho. Když jsme ale otevřeli balení červíků, začala hlasitá diskuse, srandičky i hecování. Všichni ochutnali. Musela jsem je jít rychle ven vyfotit, jinak bych už neměla co fotit:-D. Po focení jsem si nechala krabičku s červíky na stole a hádejte co…najdu tam přítelovu maminku jak mi uzobává červíky:-D. Tady vidíte, že jsou opravdu návykový:-).

 

Kde červíky koupíte?

Křupavé červíky prodává firma Worm up. Koupíte je na www.wormup.com

 

Jak je správně jíst?

Červíci Worm up jsou připraveni rovnou k jídlu. Nemusí je tepelně upravovat. Stačí otevřít pytlík a pustit se do nich. Otevřete si k nim láhev dobrého vína nebo nalijte pěkně vychlazené pivo. Další možnost je přidat červíky do jídla pro zvýšení výživové hodnoty jídla. Dívala jsem se, že si je lidé dávají do polévky namísto krutónků, na špagety místo sýra i na salát.

 

Kolik červíci stojí:

Jedno balení má 20 gramů. Vychází na 125 Korun. Nebo si můžete koupit balení 3, 6 či 9 kusů.

 

Hodnocení:

Červíci mi chutnali. Chce to oprostit se od předsudků a ochutnat je, jako kdybyste chutnali jakoukoliv jinou potravinu. Hmyz se v jiných zemích jí naprosto běžně. Nejvíce mi chutnali ty s příchutí česneku. Jako kdybyste jedli česnekové křupky😊. Jsem ráda, že jsem mohla červíky ochutnat. Víte, jak ráda zkouším nová jídla. Jsem moc ráda, že jsem do toho šla.

Dokonce jsem se přidala do skupiny Hmyzí tým. Lidé tam sdílí recepty s Worm up a fotky nebo videa z ochutnávky.

Worm up najdete i na Instagramu. Hledejte je pod názvem jedu_worm_up

 

A co vy, ochutnáte je také?