Před Vánoci jsem hledala dárky pro mou rodinu. Chtěla jsem jim dát něco, co udělá radost nejen jim. Tak jsem se dozvěděla Centru dialog. Je to nezisková organizace, která od roku 1998 pomáhá v Africe. Mezi jejich aktivity například výstavba škol v Keni nebo Guinei, „Adopce afrických dětí“ – projekt pomoci na dálku, projekty v oblasti vzdělávání, lékařské péče a jiné.

Nejvíce mě zaujala možnost adopce na dálku. Jmenuje se to: „Pošli špunta do školy“. U nás v České republice bereme vzdělání jako samozřejmost. V Africe to ale samozřejmost není. Jako dítě jsem si toho, že mohu chodit do školy nikdy nevážila. Spíše jsem to brala jako trest. Teď jsem ale neskutečně vděčná. Jsem vděčná za to, že si mohu přečíst knížku, mohu si psát s kamarády a přečíst si poštu. Jsem vděčná za to, že umím počítat. Používám to každý den – při nákupu, placení složenek…prostě pořád něco počítám:-).

V Africe si bohužel hodně rodin nemůže vzdělání dovolit. Rodiny jsou trpí chudobou a poslat děti do školy není možné. Sotva dají dohromady peníze na jídlo. Kdyby ale dítě do školy chodit mohlo, hodně by se změnilo. Mohlo by se postavit na vlastní nohy, najít si dobré zaměstnání a pomoci své rodině.

Některé děti už adoptované byly, ale podpora byla ukončena dříve, než dostudovaly. Teď děti čekají, jestli si je někdo znovu adoptuje a budou moci dostudovat.

Stejně jako u klasické adopce, najdete na stránkách : http://www.centrumdialog.cz/adopce?list=1 databázi dětí. Najdete tu menší i větší dětí a informace o jejich životní situaci. „Adoptivním rodičem“ se může stát jednotlivec, firma nebo třeba školní třída. Na adopci se lze složit i ve více lidech (třeba s kamarády nebo kolegy z práce).

Určitě se teď ptáte, kolik taková adopce stojí. Možná budete překvapeni: za pouhých 600Kč měsíčně můžete jednomu dítěti změnit život. V ceně je školné, uniforma, školní pomůcky atd. Po celou dobu adopce jste s dítětem v kontaktu. Jednou až dvakrát za rok vám přijde vysvědčení, dopisy a fotografie dítěte. S dítětem si dokonce můžete i dopisovat. Když budete chtít, můžete mu i poslat malý dárek. Líbí se mi, že si s dítětem můžete psát. Díky tomu můžete na vlastní oči sledovat, jak se jeho život mění. Vzdělání je pro ně tou jedinou možností na to, jak žít lepší život. Nejen pro něj, ale pro celou jeho rodinu. Stát se“adoptivním rodičem“ je velice jednoduché. Nemusíte jezdit do Afriky, vše za vás vyřídí koordinátoři projektu. Stačí jen vyplnit formuláře na http://www.centrumdialog.cz/adopce a je to!

Člověk chce, aby jeho život měl smysl. Dát někomu šanci na lepší život, to smysl rozhodně má. Dříve jsem si myslela, že jeden člověk nic nezmění. Teď už vím, že to tak není. Jeden člověk rozhodně může něco změnit. Jen musí chtít a mít oči otevřené až se mu možnost něco změnit naskytne.

Verča

 

Více informací k adopci najdete na: http://www.centrumdialog.cz/adopce

 

Ještě mám pro vás na závěr jeden dárek.

Máte rádi pohádky? Mám pro vás nádhernou knížku pohádek. Můžete si ji zdarma stáhnout na níže uvedeném odkazu. Je to jedinečná knížka. Jedná se totiž o pohádky převyprávěné studenty základních a středních škol ze slumu Kobera. Jako úkol dostali převyprávět příběhy, které slyšeli ve svém okolí. V knížce tak najdete pohádku O Jeníčkovi i Mařence, ale i vysvětlení proč má žirafa dlouhý krk:-)

Pro stažení klikněte na tento odkaz:

Ebook: Pohádky