Dneska jsem si pro vás připravila tip na další zajímavou hru. Jmenuje se Labužníci a je to zbrusu nová hra, která se objevila na českém trhu. Jelikož vaření miluju, je to hra pro mě jako dělaná:-D. Pokud máte rádi dobré jídlo, rádi vaříte a baví vás společenské hry, bude vás tato hra určitě bavit.

 

Hra Labužníci

Ve hře se stanete manažerem Foodcourtu, kam se lidé chodí najíst. Jedná se vlastně o vytváření koutku s jídlem, kde najdete různé druhy kuchyně – japonskou, německou, americkou. Postupně si dokupujete stánky s danou kuchyní a tím vytvoříte svůj jedinečný koutek.

 

Hra je v českém vydání, takže kromě světové kuchyně najdete ve hře i tu naši tradiční českou kuchyni, což beru jako příjemné zpestření.

Ve hře celkem 10 různých světových kuchyní – například česká, německá, americká nebo japonská.

 

  • Jazyk: čeština
  • Počet hráčů: 2-5
  • Věk: 14+
  • Doba hry: 20-30 minut
  • Náročnost: jednoduchá
  • Rok vydání hry: v ČR 2020

Hru zakoupíte na : https://bit.ly/Labuznici

 

Mé dojmy po rozbalení: Hra je v krásně malované a velké krabici. Obsahuje plno herního příslušenství. Pokud máte rádi hry, které obsahují plno karet, figurek a všeho možného, budete z této hry nadšení, tak jako jsem byla já. Obal, karty a vůbec celá hra je nádherně zpracovaná a vypracovaná i do těch nejmenších detailů. Obrázky na vás pomalu vylézají ze hry, stačí se podívat na titulní fotku.

 

Obsah krabice

Herní plán, pravidla, karty s jídly, peníze, hvězdičky, body popularity, 10stěnná kostka, 5 karet šefkuchařů, 10 karet s vlajkami

 

Po dohrání hry se vše zase pěkně naskládá do krabice

 

Herní plán

Na herním plánu je zajímavé to, že má dvě strany. Jedna strana je pro 2-3 hráče a druhá pro 4-5 hráčů. Herní plány se od sebe nepatrně liší. Při hře 2-3 hráčů končíte hru, když hráč dosáhne 20 bodů, zato v případě herního plánu pro  4-5 hráčů hra končí až u 30 bodů.

 

Karty s jídlem

Karty s jídly (vlevo), karty šéfkuchařů (vpravo)

 

Na první pohled si jistě všimnete, že karty s jídly v sobě mají otvory. Určitě si stejně jako já když jsem je viděla poprvé říkáte, k čemu jsou ty otvory dobré. Karty se budou dávat na herní plán a jak si na něm můžete všimnout, jsou na něm vyznačené ceny – 5 dolarů, 3 dolary apod. Když kartu na dané políčko dáte, cenu za stánek nezakryjete a to právě díky tomuto otvoru. Hned tedy budete vědět, kolik bude stánek stát. Šikovné, že? To samé platí i při koupení karty. Po zakoupení se daná karta položí do libovolného políčka se stánky ve vašem jídelním koutku a skrze otvor v kartě uvidíte, jaké číslo tento stánek má. Při hození kostkou vám číslo které padne označuje právě číslo stánku takže musí být vidět. Vzhledem k tomu, že cena stánku ani číslo stánku není pevně dané, je to skvělé řešení.

Karty s jídlem = 1 stánek. Ve hře si budete tyto stánky s jídly kupovat postupně je budete umísťovat do vašeho jídelního koutku (velký karta). V jídelním koutku máte místo celkem na 9 stánků.

 

Karta s jídlem má čtyři části

První je obrázek národního jídla dané země, pak je na ní vlajka, abyste věděli o jakou národnost jde a dole je efekt, který karta má pokud si jí zakoupíte. Kromě toho má ještě jednu část, která na první pohled není moc vidět a tou je půlka hvězdičky. Při umístění stánků vedle sebe a spojení těchto hvězdiček dohromady dostanete 1 bod popularity pokaždé, když aktivujete odměny tohoto stánku (padne vám na kostce číslo daného stánku), takže je to velice příjemný bonus.

Některé karty na sobě mají vedle vlajky obrázek chilli papričky jako označení, že je jídlo pálivé. Tyto kartičky vám mohou přinést další bonusy. Více si o nich povíme u vysvětlení jednotlivých efektů karet.

 

Foodcourt – váš jídelní koutek

Každý hráč dostane při hře 1  velkou kartu s 9 políčky. Tato karta je váš jídelní koutek a vy jste její manažer. Je na vás nakoupit stánky různé kuchyně a naplnit s nimi tento koutek. Když se na karty jídelních koutků podíváte pozorně, všimnete si, že je každá trochu jiná. Liší se hodnoty dolarů u každého stánku. Před hrou tedy karty promíchejte a náhodně rozdejte.

Stejně jako na herním plánu i tady jsou v levém dolním rohu každého stránku/políčka zobrazené dolary. Někde je jeden, jinde dva a někde není nic. Na tuto kartu budete postupně dokupovat a umísťovat stánky s jídly různých kuchyní. Stánky jsou při hře k zakoupení na herním plánu. Vše už si ale blíže přiblížíme v pravidlech.

 

 Pravidla hry

Příprava hry

Hra se odehrává na velkém herním plánu. Podle toho, kolik vás bude hrát, zvolte příslušnou stranu. Cílem hry je získat co nejvíce herních bodů – bodů popularity, body v této hře vypadají jako hvězdičky:

Ve hře vám jde o tyto hvězdičky. Jsou to body popularity a ty tiž určují, jak oblíbený váš koutek. 

 

Herní plán dejte doprostřed stolu, aby na něj všichni dobře viděli.

Vezměte balíček kuchařů(je jich celkem 5) a promíchejte. Na místo kuchařů na herním plánu umístěte 2 náhodné karty z tohoto balíčku. 1 kuchař (ten vlevo) je pevně daný, tam kartu neumísťujte. Zbylé karty kuchařů vraťte do krabice, ty nebudete potřebovat.

Dále je třeba připravit nabídku stánků. Ve hře máte celkem 100 karet s různými stánky, celkem je to 10 kuchyní. Pro hru ale budete potřebovat jen půlku – 50 karet. Které to budou? Vezměte balíček karet s vlajkami, je jich 10 stejně jako je na výběr kuchyní.

Důkladně je zamíchejte (lícem dolů) a vyberte 5 karet. Dnes tedy budou na výběr stánky pěti kuchyní, které jste vytáhly. Mimochodem pokud neznáte všechny vlajky, nejste sami:-). Z balíčku 100 karet vytáhněte těchto 5 kuchyní, celkem 50 karet s jídly. Zbytek vraťte do krabice, pro tuto hru je potřebovat nebudete.

50 karet s jídly dobře promíchejte a umístěte do levého dolního rohu herního plánu. Z těchto karet vyndejte 5 karet a otočte je lícem nahoru, tak aby bylo vidět o jaký stánek se jedná. Tímto jste připravili nabídku stánků. Karty nezapomeňte umístit otvorem v kartě přímo na označení ceny stánku, ať víte kolik stojí.

Co rozdat hráčům před začátkem hry:

Každému hráči dejte: 3 hvězdičky. Každý hráč dostane jinou barvu, aby věděl, které jsou jeho. Tyto hvězdičky slouží k zaznamenávání návštěv u kuchařů a také k posunu na herním plánu. S první hvězdičkou se rovnou můžete rozloučit a položit jí na začátek herního plánu, tedy na bod 0. Ostatní hráči udělají to samé.

Dále každý z hráčů obdrží 3 penízky po 1 dolaru a letáky. Letáků (to jsou ty kartičky s obrázkem příboru ) dostane každý jinak. 1. hráč dostane 1 leták, 2. a 3. hráč dostanou po dvou a 3. a 4. hráč dostanou tři letáky.

Jako poslední si hráči vezmou po 1 kartu foodcourtu – jídelního koutku (to je ta velká bílá). Tato karta je jídelní koutek, který budete plnit stránky různé kuchyně. Je na něm místo na 9 stánků.

Když to tedy shrneme, každý hráč dostane: 1 kartu jídelního koutku, 3 dolary, 3 hvězdičky stejné barvy a 1/2/3 letáky podle toho, kolikátý hráč je. Ve hře je ještě 1 žetonem určený pouze pro prvního hráče. Určete si, kdo bude začínat a tomu tento žeton přidělte. Většinou začíná ten nejmladší.

Jistě jste si všimli, že na kartě jídelního koutku jsou prázdná místa. Právě na tato místa nyní z pokladny vezměte peníze a na každé prázdné políčko položte po 1 dolaru. Peníze tedy berete z banku, ne z vašich osobních peněz.

Vše je rozdané, herní plán je připravený, stačí už jen položit kostku na stůl a může začít hra…

 

1.Fáze: Sebrání odměny

Začínající hráč hodí kostkou. Ve chvíli, kdy hráči padne číslo, platí nejen pro něj, ale současně i pro všechny další hráče. Znamená to tedy, že inkasujete peníze a posbíráte si odměny i když na vás ještě nepřišla řada. Číslo, které padne na kostce = číslo stánku ve vašem jídelním koutku. Tím, že padne na kostce číslo tohoto stánku, stánek aktivujete a můžete z něj vy i všichni další hráči posbírat odměny.

Příklad: Hodíte číslo 1. Na stánku číslo 1 budete mít uvedený jeden dolar, druhý hráč má trochu jinou kartu a bude tam mít dolary dva. Oba hráči si tedy z pokladny vezmou odměnu v odpovídající výši. Pokud je políčko prázdné – žádný dolar, nedostane hráč nic. Nyní je to příklad na prázdné kartě, co se děje když jsou na kartě již umístěné stánky, které mají určitě efekty si ukážeme za chvilku:-).

Co když hodím nulu? Na kostce totiž najdete i nulu, ale takový stánek není. Když jí hodíte, můžete si vybrat jeden ze sousedících stánků toho, který jste hodili. Toto číslo bude platit pro všechny hráče.

 

2. Fáze: Nákup stánků

Hráč, který házel kostkou se nyní podívá na nabídku stánků (viz foto). Pokud se mu nějaký líbí vezme si ho a zaplatí za něj odpovídající odměnu. Koupený stánek umístěte na libovolné místo ve vašem koutku (můžete ho položit i na jiný stánek). Ve chvíli kdy ho umístíte se už se stánkem nesmí hýbat, proto si dobře rozmyslete, kam ho dáte. Umístění stánku nijak nesouvisí s hodem kostkou, můžete ho umístit na jakékoliv místo chcete.

BonusPři popisu karet jsme se dozvěděli, že na bocích karet jsou půlky hvězdiček. V případě, že se vám povede stánky umístit vedle se tak, aby se hvězdičky spojily, dostanete při hození čísla kostkou tohoto stánku kromě samotné odměny za efekt dané karty ještě další bonus a tou je právě bod popularity, který potřebujete k tomu abyste zvítězili. Při umísťování karet na to myslete a umísťujte je chytře s cílem právě tyto poloviny hvězdiček spojit. Někdy se vám na jedné kartě povede propojit dokonce 2 nebo 3 hvězdičky, pak když vám padne toto číslo, dostanete odměnu za efekt karty a 3 body popularity k tomu!

Každá karta má jiný efekt. Jednotlivé efekty si již za chvilku vysvětlíme. Tady je pár příkladů:

Jak sem psala výše, za spojení hvězdiček, které jsou na krajích karty dostanete bod popularity pokaždé, kdy danou kartu stánku aktivujete (padne vám číslo tohoto stánku). Odměnu získáte pokaždé, ne jen jednorázově. Spojení hvězdiček se tedy může pěkně vyplatit.

Ve spodní části karty je pak samotný efekt karty. Mohou to být 1 nebo 2 dolary, hvězdičky, které dostanete jen tím, že vám padne na kostce číslo tohoto stánku. Pak jsou ale také efekty, kdy pro získání odměny musíte splnit nějakou podmínku. Jaké efekty na kartách mohou být?

 

Poznámka: Aktivace stánku znamená, že na kostce padne číslo tohoto stánku. Při každé aktivaci si můžete sebrat všechny příslušné odměny, peníze a body popularity. Nesbíráte jen dolary nebo jen hvězdičky, ale všechno, co vám náleží – dolary, hvězdičky, odměny za sousedící stánky a papričkami a další efekty a nezapomeňte na odměnu za spojení hvězdiček na bocích karet.

 

Efekty karet s jídly (stánky):

Za tuto kartu dostanete při aktivaci tohoto stánku dostanete příslušný počet dolarů. V případě tohoto stánku 2 dolary. Při jeho zakoupení navíc dostanete 1 leták, který pak můžete využít, když se vám nebude hodit číslo stánku, které vám padlo na kostce.

 

Jiné karty vás ocení za nejvyšší počet stánků určité kuchyně, v tomto případě francouzské. Při aktivaci tohoto stánku zjistěte, kdo má nejvíce stánků francouzské kuchyně. Pokud budete hráč s nejvyšším počtem stánků karet z francouzské kuchyně, dostanete uvedenou odměnu – hvězdičky nebo dolary. Efekt – pokud máš nejvíce karet dané kuchyně je objevují docela často.

 

Tohle je v podstatě to samé, akorát má karta 2 efekty. Dostanete buď 1 bod popularity nebo 1 dolar. K tom pak ještě 3 dolary, pokud máte nejvíce stánků z americké kuchyně.

 

Na kartách české kuchyně je jako efekt zobrazený šrafovaný obrázek hvězdiček nebo dokonce hvězdiček i peněz (vpravo).

Jedná se pouze o jednorázový efekt, proto vypadají hvězdičky odlišně. Za kartu vlevo dostanete 3 body popularity, za kartu vpravo 2 dolary a 2 body. Při umístění stánku s tímto efektem umístěte kartu do jídelního koutku a na ni položte tuto odměnu. Při aktivaci karty – tedy při hození čísla tohoto stánku kostkou si tyto body seberete. Efekt je tedy jednorázový, podruhé už nic nedostanete a proto je pro vaše strategii lepší tento stánek brzo překrýt jiný. Stánky můžete překrývat podle libosti.

 

Existují i karty, kde je efektů více. Na těchto kartách dostanete 1 hvězdičku (vlevo) nebo 1 dolar (vpravo) za aktivaci. Jako druhou odměnu dostanete 1 dolar za každý pálivé jídlo ve vašem jídelním koutku.

 

Tady za každý stánek s papričkou sousedící se stánkem, který jste aktivovali, dostanete 1 hvězdičku. Sbírat stánky s papričkou se tedy může pěkně vyplatit. Kromě toho ještě dostanete dva dolary. Karta má tedy opět 2 efekty.

Na jiné kartě je zase to samé akorát dostanete odměnu za každou sousedící stánek, na kterém je japonská kuchyně + jeden dolar.

 

Na kartě kdy je začerněná prostřední karta a zvýrazněné 4 sousedící karty si zase můžete na jednu kartu, která sousedí s aktivovaným stánkem položit 1 hvězdičku (pouze na 1 stánek, ne na všechny sousedící:). Zároveň dostanete 1 dolar.

 

Odměna 3 dolary + 1 hvězdička za 3 různé druhy kuchyně (například japonskou, českou a německou) umístěné ve vašem jídelním koutku.

 

Za tuto kartu dostanete 2 dolary (karta vlevo) nebo 1 bod popularity (karta vpravo) a pak má karta ještě druhý efekt. Kromě první odměny si totiž ještě můžete umístit po jednom dolaru na 3 stánky v řadě a to buď vodorovně nebo svisle. Pokaždé, když tento stánek aktivujete, zase si budete moci položit 1 dolar na 3 stánky. Až některý ze stánků aktivujete, získáte tedy odměnu, která je na kartě + ještě tento penízek.

 

Tak to byly všechny efekty. Teď už budete vědět, co jednotlivé karty znamenají:-).

 

Nákup stánků

Stánky v kole kdy házíte můžete nakupovat pouze vy, pro ostatní to neplatí. Odměny při hodu kostkou sbírají všichni, na nákup stánku ale vyrážíte jen vy. Oni zase budou nakupovat až na ně přijde řada. Vyberte si tedy stánek, který se vám hodí a zaplaťte za něj odpovídající cenu.

Po dokončení nákup stánků se všechny stánky posunou směrem doprava. Tím se okamžitě změní jejich cena. Stánek, který stál 5 dolarů nyní stojí 4, ten za 4 zase 3 atd. Nezapomeňte doplnit prázdné místo další kartou z balíčku.

 

Letáky

 

Ve chvíli kdy hodíte číslo stánku, které se vám ale vůbec nehodí, můžete využít sílu letáčků. Může se třeba stát, že vám padne číslo 5, kde zrovna nic nemáte a přitom zrovna na šestce máte pěknou hromádku hvězdiček. Leták vám umožní zvolit si jeden ze sousedních stánků (našikmo to neplatí). Odevzdáte tedy jeden letáček a díky tomu si budete moci vybrat odměny, které byste jinak nedostaly.

Leták může ve hře využít jakýkoliv hráč.

Možností, jak letáčky získat moc není. Pár jich dostanete na začátku a pak už je jen šance koupit si stánek, který má jako efekt znak letáčku:

Při koupi tohoto stánku dostanete společně se stánkem i 1 leták. Je to pouze jednorázové.

Letáků sice není moc, ale párkrát vás jistě pomohou:-).

 

3. Fáze: Najmutí kuchaře

Tato část je velice rychlá a po jejím dokončení začíná další kolo, kdy na řadu přichází další hráč.

Na herním plánu vpravo nahoře můžete vybírat ze 3 kuchařů.

Kuchař vlevo je daný napevno, je to také jediný kuchař, kterého si můžete najmout vícekrát, ovšem pouze jednou za tah. Zbylé 2 kuchaře si můžete najmout pouze jednou.

Na najmutí jednorázových kuchařů vám byly na začátku přiděleny 2 žetony s hvězdičkou. Když se podíváte na doleva na spodní straně karty šéfkuchaře, uvidíte, jaký je jeho požadavek, abyste si ho mohli najmout. Tuto podmínku musíte pro jeho najmutí splnit.

Ve chvíli, kdy si šéfkuchaře najmete, položíte na něj jeden z vašich žetonů s hvězdičkou. Zároveň si na herním plánu přičtete 3 body popularity, které dostanete za najmutí jednoho z kuchařů.

 

Jak si najmout šéfkuchaře?

Kuchaře vlevo jednoduše zaplatíte (ten co je nakreslený na herním plánu). Dáte mu 4 dolary a zato si můžete přičíst 1 body popularity. U těch zbylých dvou je to těžší, rozhodně je nezískáte jen tak. Každý kuchař má totiž jiný požadavek.

Tato kuchařka má požadavek 3 různých kuchyní po 2 stáncích (např. 2 německé, 2 japonské a 2 české) umístěných ve vašem jídelním koutku.

Pán s rybou po vás chce 4 stánky od jednoho druhu kuchyně.

 

Požadavek tohoto kuchaře je 5 stánků různých kuchyní.

 

Drsně vypadající pán v klobouku po vás bude chtít 6 propojených hvězdiček ve vašem jídelním koutu. Myslete na to při umísťování stánků, abyste propojily potřebný počet hvězdiček.

 

Jako poslední si můžete najmout tuto paní. Dá vám 3 body za to, že budete mít stánky v jídelním koutu umístěné do tvaru do kříže.

 

 

Cíl hry

Cílem je vytvořit jídelní koutek s nejlepšími stánky a různými lahodnými pokrmy. Zvítězí manažer, který bude mít na konci hry nejvíce bodů popularity.

Během hry budete nakupovat stánky a postupně je umísťovat do karty vašeho jídelního koutku. Stánky mají políčka různé efekty a postupně za ně budete získávat odměny. Když budete nákup karet chytře plánovat, můžete z nich hodně získat.  Během hry si také můžete najmout kuchaře, pokud splníte podmínky, které má. Kuchaři vám pomohou získat potřebnou popularitu.

 

Konec hry

Na herním plánu je označené políčko 20/30 bodů, podle toho, kolik vás hraje. Neznamená to ale, že při dosažení tohoto políčka hra okamžitě skončí. Je tam ještě pár bodů na víc a to právě proto, aby po vás mohl zbytek hráčů dohrát dané kolo a případně nasbírat ještě nějaké body. Můžete tedy dosáhnout vítězného políčka a myslet si, že jste vyhráli. Ovšem po dohrání tohoto kola může být vše ještě jinak.

 

Hodnocení:

 

Jsem ráda, že tuto hru mám. Téma jídla je mi velice blízké. Vlastní restauraci nebo něco podobného asi nikdy mít nebudu, ale bylo by to skvělé. Takhle si to alespoň trochu mohu vyzkoušet:-). Nejdřív jsem myslela, že budu ve hře něco vařit, vidíte a namísto toho se ze mě stal manažer jídelního koutku.

Hra je opravdu nádherně zpracovaná. Už jen samotná krabice a obrázky na ní jsou krásné. Ta slečna na zadní straně vypadá jako já na střední škole:-D.  Obrázky jsou velice vtipné. Dvoustranný herní plán je skvělý nápad. Přeci jen hrát ve dvou anebo ve více lidech je o něco jiné, tady na to autoři hry myslely a upravily herní plán pro více i méně hráčů. Vlastně už jen to, že lze hru hrát ve 2 lidech je super, protože u některých her to není možné. Zatím jsme hráli jen já a Jarda a bylo to v super:-).

Obrázky vypadají jako živé. Pána uprostřed by asi nikdo z nás nechtěl naštvat:-D.

 

Líbí se mi plynulost hry. Není třeba nějak dlouho přemýšlet a plánovat nějakou složitou strategii. Díky tomu hra odsýpá a celou dobu se příjemně bavíte. Jedna hra uteče jako voda. Pravidla jsou jednoduchá a co znamenají symboly na kartách (jaký efekt mají) se postupně naučíte a nebudete se muset dívat do pravidel. Po pár hrách už pravidla potřebovat nebudete.

Hra zabere celý stůl, takové hry mám nejradši:-)

 

Při hraní této hry vždycky dostanu chuť na něco dobrého. Doporučuji udělat si ke hře něco na zub. Přeci jen pořád koukáte na jídlo a bavíte se o něm, tak vám určitě přijde vhod nějaká ta dobrota:-).

Hra Labužníci je skvělá, baví mě a už se těším, až ji vyzkoušíme i ve větším počtu. Je vhodná pro celou rodinu anebo klidně jen pro 2 dospěláky, které si jako my rádi zahrají po večer hru namísto koukání na film, jako jsme například my. Vánoce jsou skoro tady, jestli ještě nemáte nakoupené dárky a víte, komu by udělala tato hra radost, je to skvělá volba!

Hru zakoupíte na : https://bit.ly/Labuznici

 

Hru si také můžete prohlédnout v tomto videu: