Loňský rok se bohužel podepsal i na mém zdraví. Přeci jen člověk nemá tolik pohybu jako předtím a určitě ani ten stres zdraví nepřidá. Koncem minulého roku jsem poprvé v životě poznala, jaké to je, když vás pořádně bolí záda. Hledala jsem, jak zádům ulevit, a také jak podpořit své zdraví.

Už nějakou dobu mám na seznamu přání masážní podložku s akupresurními body Pranamat Eco. Podložka má ulevit od bolesti zad, takže v mém případě už nebylo na co čekat. Bolest zad nemizela, nemohla jsem cvičit a dokonce ani sedět u počítače. Je to hrozné, když vám bolest znemožní pracovat a žít normální život. Teď je to měsíc, co mám tuto sadu doma a proto bych se s vámi chtěla podělit o mou zkušenost. Pomohla mi na se zády? Změnilo se něco? Vše se brzy dozvíte.

Podle mě bych vám ale asi jako první měla říct, co to vlastně podložka Pranamat Eco je a proč jsem se pro ni rozhodla.

 

Proč jsem si Pranamat ECO pořídila:

 1. Poskytuje intenzivní akupresurní masáž – akupresurní masáže jsou známe více než 5000 let 
 2. Zmírňuje bolesti hlavy –  bohužel mě trápí a to často, nejčastěji mám bolesti od krční páteře
 3. Snižuje bolesti zad – bolest zad je můj největší nepřítel a to byl také asi největší důvod, proč jsem podložku chtěla. Stimuluje uvolňování endorfinů, přírodních léků proti bolesti.
 4. Zlepšuje kvalitu spánku
 5. Zlepšuje držení těla
 6. Zmírňuje svalové křeče a napětí
 7. Zmírňuje menstruační bolesti
 8. Zlepšuje krevní a lymfatický oběh
 9. Snižuje tuhost v oblasti krční páteře
 10. Nemusím na masáž někam docházet ani opakovaně platit. Mohu si dopřát masáž kdykoliv chci, třeba o půlnoci!
 11. Dá se použít nejen k masáži zad, ale i  nohou, rukou, břicha, stehen a hýždí (proti celulitidě)

 

Podložka Pranamat Eco

Na internetu najdete i levnější masážní podložky, které vypadají podobně jako originál od Pranamat. Zajímalo mě, v čem je rozdíl a proč se ta cena liší. Vzala jsem si papír a psala pro i proti. Dospěla jsem k závěru, že i když je cena za Pranamat vyšší, vyplatí se to. Levnější podložky jsou totiž z méně kvalitních materiálů, takže vám podložka nevydrží tak dlouho. Kromě toho je podložka Pranamat vyrobená šetrně k životnímu prostředí. To ještě není všechno – tady je můj seznam z papíru, který jsem si napsala:

 • Máte 30 denní zkušební lhůtu – v případě nespokojenosti ji můžete vrátit
 • Na podložku je 5 let záruka
 • Jedná se o ruční výrobek z EU (Riga, Lotyšsko)
 • Je vyrobena z  přírodních, hypoalergenních, netoxických materiálů, 
 • Klinicky prokázaná účinnost
 • Levnější podložky mají jako náplň pěnovou gumu, Pranamat ECO používá kokosové vlákno – je odolné proti zápachu a prachu. Pěnová guma drží prach a pachy pohlcuje, což může způsobit alergické reakce a dýchací komplikace. Kromě toho poskytuje lepší podporu těla, je odolnější a není náchylná k deformacím. Vydrží roky používání.
 • Kokosové vlákno je ekologický a udržitelný materiál, 100% recyklovatelný a biologicky odbouratelný.
 • Firma smýšlí ekologicky – materiály šetrné k životnímu prostředí, elektřina ze 100% přírodních zdrojů, recyklace starých lotosů z Pranamatek…
 • Produkt získal mnoho ocenění

Kdybych měla napsat nějakou nevýhodu, asi bych napsala vyšší pořizovací cenu. Na druhou stranu jsem si říkala, že kdybych tak často chodila na masáže a můj přítel také, cena by za ty roky, co podložka vydrží byla někde úplně jinde. Chtěla jsem kvalitní podložku, co mi vydrží dlouhé roky, z odolných materiálů a také vyrobenou v souladu s přírodou. Po srovnávání s jinými produkty a cenami masáží jsem nakonec dospěla k názoru, že je ta cena za tak kvalitní produkt odpovídající. Masáže 24/7 na několik let? Jediná nevýhoda z mého seznamu zmizela a bylo jasno:-).

 

Kterou podložku jsem si vybrala?

Masážní set – podložka + polštář. Barviček je na výběr hned několik – modrá, oranžová, černá… Já se rozhodla pro fialovou, protože je to má nejoblíbenější barva:-).

 

Z čeho je tedy podložka Pranamat?

Povrch je z příjemného lnu a bavlny, výplň z kokosových vláken a polštář má vyplň z pohanky. Lotosové květy z hypo-alergenního recyklovatelného plastu, které jsou k látce přilepené speciální tepelnou technologii bez použití lepidel.

 

První seznámení

Podložka mi přišla a bylo na čase se s ní seznámit. Čekala jsem, že to bude intenzivní zážitek a nemýlila jsem se:-D. Tohle jsou masážní lotosy a jak vidíte na fotce, jejich konce jsou pořádně ostré:-).

Jako hrdinka jsem první masáž chtěla zkusit bez trička, ale za pár minut jsem pochopila, že nemá cenu hrát si na hrdinu. Na Instagramu Pranamat Eco jsem našla tipy, jak si na podložku postupně zvyknou, tak jsem se podle něj začala řídit:

 1. Na podložce ležte v tenkém tričku, nebude to pro záda takový šok.
 2. Masážní podložku používejte na posteli nebo na sedačce.
 3. Neuspěchejte to! Začněte 2-3 minutovou masáží denně nebo několikrát denně po chvilkách. Po 5-6 masáži si zapněte hudbu do sluchátek nebo pusťte oblíbený seriál na televizi. Čas bude utíkat jako voda a na podložce pak vydržíte déle, než když se na to soustředíte.

 

Po masáži jsou záda červená, ale během chvilky to zmizí. Já mám kůži citlivou, ale i tak maximálně do hodinky začervenání i důlky po lotosech zmizí.

Mimochodem potvrzuji, že postel je mnohem lepší než tvrdá podlaha. Teprve až si na podložku zvyknete na posteli, přesuňte se na zem.

Když je venku krásně, vezmu si podložku ven, lehnu si na ní a užívám si sluníčko. Až bude venku tepleji, budu chodit na masáž ven, zavřu oči a budu poslouchat ptáčky…zvuky přírody jsou pro mě ta nejkrásnější relaxační hudba:-).

 

Cvičení na Pranamat ECO

Pro vytěžení maxima z masáže se dá na podložce i cvičit. Postupně si na podložku zvykám, takže jsem se tak daleko ještě nedostala. Nechci nic uspěchat. V následujících měsících chci ale cvičení na podložce vyzkoušet. V dalším článku bych se s vámi chtěla podělit o tipy na cviky a také jaké z toho mám pocity. Podle mě je nejdůležitější se s podložkou nejdříve seznámit a neuspěchat to. Ono je na začátku těžké dokázat na podložce ležet, natož na ní cvičit. Záda si ale postupně zvyknout.

 

Masáž břicha

Podložka se dá používat i k masáži břicha. Oproti zádům mi nevadilo sundat si tričko a hned první den zvládnou celých 15 minut ležení na břiše. Masáž byla naopak velice příjemná. Pravidelnou masáží pomáhá Pranamat napnout břicho a obnovit pružnost pokožky, stimulují krevní oběh a průtok lymfy.

Důležité je před masáží nejíst (ležet na plném břiše není nic příjemného). Svaly lehce zahřejte krátkou rozcvičkou. Masáž můžete dělat na posteli anebo pro intenzivnější masáž na podlaze. Po celou dobu dýchejte zhluboka a rovnoměrně. Po masáži břicho namažte oblíbeným krémem – póry jsou otevřené a krém bude fungovat lépe.

Po masáži jsem měla břicho červené a rozpálené. Zároveň mi ale bylo příjemně, lehce, uvolněně.

 

Jak podložku používám?

Ze začátku jsem podložku používala několikrát denně pouze na masáž zad. Zjistila jsem, že je pro mě lepší krátká masáž několikrát denně oproti jedné delší. Tedy alespoň než si na lotosy zvyknu. Postupně dobu na podložce prodlužuji. Už jsem si zvykla, že si před spaním dám podložku na postel, lehnu si na ní a odpočívám řekla bych tak 15-20 minut? Neměřím si to, tak jen odhaduji. Potom podložku předám Jardovi, aby se také namasíroval. Pomáhá mu to usnout, takže si masáž dopřává každý den.

Když mě bolí záda u počítače, vezmu si podložku a dám si jí za záda na židli. Pěkně se o ni opřu a cca 15 minut záda masíruji. Záda se uvolní, nejsou tak ztuhlá a hlavně vás to zase pěkně nakopne (lepší než káva) :-).

Ruce – Masáž rukou jsem se naučila dělat každý den. Celodenní psaní na klávesnici má za následek ruce pěkně ztuhlé a tohle je uvolní. Vezmu si polštářek do postele nebo na sedačku, položím na klín a na něj položím ruce. Není třeba na ně nějak tlačit. Stačí 5 minut, můžete i déle.

Masáž nohou – Ideální po ránu, pěkně vás to probere. Když si čistím zuby, dám si pod sebe podložku a stojím na ni 5-10 minut. Zatím tedy ještě v ponožkách.

Při meditaci – Medituju pravidelně, každé ráno. Někdy doma, jindy venku. Ráda si namísto klasické podložky sednu na Pranamatku. Stačí 5 minut a podložka pokožku prokrví a dodá vám energii.

 

Jaký druh Pranamat ECO mám?

Mám sadu podložky s polštářkem. Momentálně mají akci, že k sadě dostanete polštář ve tvaru želvy a ještě jednu menší. Teď mě mrzí, že jsem neobjednávala až teď a o tu želvičku přišla:-D. Je nádherná. Koukala jsem se, ale bohužel se nedá doobjednat. Ještě bych potřebovala tašku do které se podložka dá. Neuvědomila jsem si, že k té menší sadě taška není a tak ji teď mám v krabici. Jestli tedy mohu doporučit, kupte si celou sadu – podložku, polštářek i podložka na nohy + taška. Později už to nejde doobjednat, tak ať vás to pak nemrzí:-).

 

Jak jsem tedy s podložkou spokojená? Co se u mě za posledních 30 dní změnilo?

Tohle vás určitě zajímá nejvíc – to, jestli podložka splnila účel a pomohla mi.

První den, kdy mi podložka přišla jsem dostala příšernou bolest hlavy. Vím, jak to končí – prášek, tma, ticho a minimálně 1-2 hodiny ležet s ledových obkladem na krku. Řekla jsem si, že to zkusím a lehla si na zem, aby to byla intenzivnější masáž. Stačilo si lehnout a hned byla bolest lepší. To, jak body tlačily do hlavy i zad mi ihned od bolesti ulevilo. K mému překvapení a to vám nekecám jsem migrénu zvládla bez prášku i spaní! Hned po masáži jsem se zvedla a šla vařit. Jarda koukal, jak to že už nejsem na umření (ví, jak to při bolesti hlavy mám). Dokonce se mi ulevilo od žaludku a nevolnost nahradil hlad. Bolest hlavy se mi opakovala za měsíc hned několikrát a kromě 1 hodně silné výjimky jsem (a to musím zaťukat) zvládla bolesti bez prášku a lépe než kdy předtím.

Vždy jsem chtěla chodit pravidelně na masáže, ale z finančních důvodů jsem si to nemohla dovolit tak často, jak bych potřebovala. Když bylo nejhůř, poprosila jsem přítele, ať masáž zkusí, jenže to nebyl dobrý nápad a bolesti se spíš zhoršily. Ani nevíte, jak jsem vděčná, že si mohu masáž dopřát kdykoliv a to nejen kvůli bolesti, ale i z relaxačních důvodů.

 • Bolesti zad – S bolestmi zad jsem si za poslední rok a nejvíc za poslední půl rok pořádně užila. Doktorka mi doporučila krém na bolesti zad, ale ten mi sotva pomohl, nehledě za to, že to neřeší problém, ale jen potlačuje.

Zatím ještě nepoužívám podložku na maximum – celých 15-30 minut denně a bez trička (při bolesti zad se doporučuju 2x denně). Začala jsem kratšími intervaly několikrát denně. Teď už na podložce vydržím déle. I tak ale vidím rozdíl. Na několik měsíců mě záda odstavila natolik, že jsem nemohla cvičit ani pracovat na počítači. Teď je to přesně týden, co jsem se k počítači vrátila a mohla začít dohánět, co se mi nahrnulo. Dokonce jsem už zase cvičila jógu a šla si zaběhat. Nic z toho nebylo předtím možné. Rozdíl vidím nejen já, ale i přítel Jarda, který podložku zkoušet nechtěl, ale když viděl jak působí na mě, tak mě o ni sám požádal.

 

Tady mám fotku zad po masáži. Je to důkaz, že je masáž opravdu intenzivní. Nemusíte se ale bát, začervenání i otlaky od lotosů brzy zmizí:-). P.s – tu cedulku od podprsenky jsem už ustřihla, nevěděla jsem o ní:-D

 • Ještě jsem si všimla dalšího rozdílu – mám lepší náladu. Nevím, jestli je to těmi zády, že se zlepšily anebo podložkou, ale víc se směju a mám lepší náladu. Nejvíc se směju hned po masáži, stejné jsem to měla když jsem vylezla z vířivky na horách. Člověk se směje a neví proč. Po masáži je zkrátka takový uvolněný a je to krásný pocit.

Chtěla jsem ještě napsat, že podložka funguje okamžitě. Když vás bolí hlava nebo záda, tak po masáži na podložce se problém okamžitě zlepší. Myslela jsem, že rozdíl uvidím až za několik měsíců pravidelného používání, ale on je účinek okamžitý. Samozřejmě při pravidelném používání člověk jistě dosáhne ještě lepších účinků.

 • Jarda a spaní – Jarda si podložku (také přes tričko) vzal do postele k televizi. Nevím jak, ale hned poprvé zvládl 30 minut. Při první masáži na podložce usnul:-D. Prý se tak dobře už dlouho nevyspal. Trápí ho totiž dlouhodobé problémy se spánkem a stále se vrací. Já usnu hned, ale jemu to trvá i několik hodin. Někdy zabere až k ránu. Tentokrát usnul dokonce i dřív než já. Když to tak fungovalo, začali jsme se před spaním střídat. Díváme se na film a u toho ležíme na podložce jeden po druhém. U televize to uteče, to mi věřte. Zaručuju vám, že budete spát jako miminko. Ten pocit uvolnění je úžasný. Čas si neměřím, takže vám bohužel neřeknu, jak dlouho na ní ležím. Zkrátka dokud je mi to příjemné.
 • Po sportu – Poslední týden si zase chodím zaběhat. Dlouho jsem neběhala, takže mě druhý den bolí celé tělo. Masáž na podložce uvolňuje bolavé svaly. Řeknu vám, že když vás tělo takhle bolí, je masáž na podložce úplný balzám na duši! Třeba na bolavé nohy je to perfektní! Stačí chvilka několikrát za den nebo 15 minut najednou a je vám lépe.
 • Při bolavé menstruaci – Když mě bolí břicho při menstruaci, položím si na podložku polštář a holou kůží si přes něj lehnu. V klidu dýchám a 5-15 minut, podle toho, jak se cítím odpočívám. Masáž omezuje křeče i nadýmání a i když to tak možná nevypadá, je to velice příjemné (tedy alespoň mě ano:-))

Když to shrnu – Záda jsou mnohem lepší, pomáhá mi to zvládnou bolest hlavy, pomůže mi, když to přeženu s běháním, při dlouhém stání mi uleví od pocitu těžkých nohou, polštářek mi pomáhá na bolest krční páteře, je to skvělé dobití energie kdykoliv přes den a naopak delší ležení na podložce před spaním a spíte jako miminko. Já jsem spokojená:-).

 

„Sharing is caring“

Vždycky jsem byla pro půjčování věcí namísto toho, aby si každý musel koupit stejnou věc. V našem domku bydlíme 3 rodiny – my, přítelův bráška s rodinou a pak jeho maminka. Všem jsem podložku Pranamat ukázala a řekla jim, k čemu je dobrá. Také jí chtěli vyzkoušet a tak jsme si nakonec udělali rozpis, kdy má kdo podložku.

Přítelova maminka má problémy se zády. Má vyhřezlou plotýnku a ještě mnoho dalších problémů. Kolikrát kvůli bolesti nemůže ani chodit. Byla zvyklá chodit na masáže, ale to teď není možné. Na podložce leží každé ráno a říkala, že jí to hodně pomohlo. Prý se teď při spaní tolik nebudí kvůli bolesti zad a i to kulhání je o něco lepší. Více než rok teď byla bez masáže a bolesti se jí zhoršily. Jelikož má určitě problémy nevratné a bez operace se to už neobejde, problémy samozřejmě úplně nezmizí. Říkala, že jí masáže vždycky pomohou ulevit a ležení na podložce jí zabírá stejně. S půjčováním nemám problém, naopak – podložku jsem chtěla nejen pro sebe, ale také pro ní a pro Jardu.

 

To byly poznatky z prvního měsíce. Mám z toho hodně intenzivních pocitů. Čekala jsem, že podložka bude fungovat, ale ne, že až tak moc. Když jsem jí viděla poprvé, věděla jsem, že nebudu litovat a nemýlila jsem se. Podle mě je ideální pro každého, kdo si chce dopřát uvolňující masáž, trápí ho bolesti zad nebo hlavy anebo se přes den chce dobít energií. Doufám, že mi podložka vydrží spoustu let, protože jí s Jardou za tu dobu hodláme pořádně využít!

 

Příští měsíc bych chtěla natočit i video, jak se podložka používá a ukázat vám všechny způsoby, jak se dá použít.

 

Veškerý sortiment produktů Pranamat naleznete na oficiálních stránkách – pranamat.cz

 

Tip na závěr

Co s krabicí od Pranamatky? Jestli máte kočičku, je to vyřešené: