Roste vám na zahradě červená růže? Tak to si z ní můžete vyrobit plno zajímavých receptů. Nejdřív si užijete její krásu a pak jí ještě zpracujete. Vždycky mi bylo líto, když růže opadala, takže jsem ráda, že ji konečně mohu nějak použít. Snažím se používat vše, co mám na zahradě a to k jídlu, do kosmetiky nebo alespoň na focení. Levanduli suším a dělám z ní sirupy, čaj nebo sáčky proti molům. Z růže pak dělám růžovou vodu, ocet nebo olej. Využít se dá i ibišek, kopřiva…prostě skoro všechno😊.

Dneska mám pro vás recept na růžový olej. Na jeho výrobu budete potřebovat jen červenou růži a olej. Růži použijte pouze chemicky neošetřenou. Nejlépe z vlastní zahrádky, kde máte jistotu, že se jí nic nedotklo.

A proč si vlastně vyrábět růžový olej, na co se dá využít?

 

 • Do pleťových a tělových krémů – Na výrobu tělových krémů, másel, pleťových krémů…stačí použít růžový olej namísto oleje
 • Jako pleťové sérum – růžový olej rozjasňuje pokožku, hydratuje a zmírňuje podráždění pleti. Stačí pár kapek vmasírovat do pokožky. Jako nosný olej vyberte olej vhodný pro vaši pokožku. Skvělý je například jojobový olej, mandlový nebo meruňkový.
 • Do tělových peelingů – smícháním oleje s cukrem nebo solí vytvoříte růžový peeling. Ještě můžete přidat pár čerstvých lístků růže a trochu je podrtit.
 • Na změkčení tvrdých chodidel – Připravte si lázeň s horkou vodou a přidejte trochu růžového oleje. Olej změkčí tvrdou pokožku a zároveň ji hydratuje.
 • Masážní olej – Tento olej lze použít i jako masážní olej. Jako základ můžete použít rovnou mandlový masážní olej (prodává kutilov.cz)

 

Růžový olej je velice drahý, ale doma to zvládnete za pár korun. Tak co, vyrobíte si taky lahvičku nebo dvě?

 

Suroviny:

 • 40g oleje (mandlový)
 • 2 lžíce sušených listů z červené růže nebo listy čerstvé

 

Postup

Růži otrhejte, vyberte pouze zdravé listy a dejte uschnout. Na výrobu růžového oleje můžete použít čerstvé i sušené listy. Z čerstvých bude mít olej hezčí barvu, ale o něco kratší trvanlivost.

Listy dejte do sklenice zalijte horkým olejem (nikoliv vařícím) a nechte 24 hodin stát. Další možnost je olej s plátky růže vařit na nízkou tepotu (50-60 stupňů 4-6 hodiny nebo pro přípravu za studena nechat 1 měsíc stát a občas protřepat.

Při použití čerstvých listů ještě před zalitím olejem listy podrťte v hmoždíři. Pomůže to uvolnit esenciální oleje.

 

Použití: Na výrobu tělový a pleťových krému, másel, pleťových masek. Jako masážní olej…

 

Poznámky k receptu:

 • Nikdy nepoužívejte chemicky ošetřenou růži. Na zahrádce žádnou chemii nepoužívám, takže mám jistotu, že se toho nic nedotklo. Pokud nevíte, jestli byla chemicky ošetřená, raději ji nepoužívejte (třeba z květinářství apod.).
 • Použijte pouze zdravé listy růže.
 • Olej je možné vyrobit z čerstvé i sušené růže.
 • Některé růže voní a jiné ne, podle toho bude olej voňavý a nebo skoro bez vůně. Když olej nevoní, přidávám pár kapek anglické růže, kterou jsem koupila na www.ekokoza.cz

 

 

Skladování: na tmavém místě