Rok 2019 je už za námi. Byl to hodně náročný rok ve všech možných ohledech. Tyto stránky jsem spouštěla okolo června 2018. Než jsem provoz stránek pochopila, uplynulo půl roku. Rok 2019 tak beru jako první rok blogu Žijeme homemade. Pojďme se podívat, co se v roce 2019 odehrálo na blogu.

Během roku přibylo na stránky více než 1000 receptů. Ještě to ale není všechno. Hodně receptů mám pro vás připravených. Bohužel čas je to, co mi pořád chybí. Postupně je tu všechny najdete. V kombinací s prací mi na blog nezbývá tolik času, kolik bych chtěla.

Každý den těším na to, až si stoupnu k plotně a začnu vařit nebo něco vyrábět. Úplně mě to pohltilo. Dokonce se občas vzbudím a ve snu vymyslím recept. Takhle například vznikla nepečená žemlovka (brzy bude na stránkách). Přes den mám u sebe bloček, do kterého si píšu různé nápady. Mám bohužel menší problém. Nápadů je více než prostoru na to se jim věnovat. K dnešnímu dni mám v počítači více než 10 tisíc nápadů a receptů. Jen na věnečky z odpalovaného těsta jich mám 200. Asi to bude tím, že když dokončím jeden recept, napadne mě spousta dalších možností, jak udělat recept jinak. Třeba ty věnečky, chci je udělat: plněné vanilkovým krémem, čerstvými malinami a polít bílou čokoládou, čokoládové věnečky plněné krémem s hořké čokolády a pomerančovou kůrou, růžové věnečky (obarvené řepou) plněné jahodovým a vanilkovým krémem nebo taky čoko věnečky plněné šlehačkovým krémem s oreo sušenkymi…na všechno mám takovou chuť:-). Snad se na to najde čas.

Spolu s tvorbou blogu jsem totiž našla i lásku k jídlu. Dříve jsem pořád držela nějaké diety a řešila postavu. Teď se snažím spíše více cvičit a k tomu si užívat jídlo naplno. Tolik receptů a chutí, tolik možností. Jardu jsem svoji láskou k jídlu také nakazila. Proto jsme se domluvili, že budeme jídla opakovat co nejméně. Každý den se tak snažím dělat jiné jídlo, jiné pití, snídani, svačinu. Tedy ne vždy to vyjde, například kvůli nemoci. Společně tak ochutnáváme jídla z celého světa.

Překvapení:

Teď už vám to vlastně mohu prozradit. Pro tento rok jsem si pro vás připravila cestu kolem svět. Až budu mít vše připravené, najdete na stránkách každý den jeden recept. Postupně tak procestujeme celý svět. Japonsko, Vietnam, Norsko, Švédsko, Německo, Rusko, Mongolsko….všechny země zatím opravdu nemám. Recepty jsem samozřejmě musela předělat. Hodně věcí v České republice neseženete. Ne každý může cestovat a natož procestovat celý svět. Podle mě je jídlo úžasnou možností, jak se do dané země přenést. Když začnete jíst jídlo hůlkami při sezení u malého stolečku na zemi nebo když jíte jídlo rukama, je to jako kdybyste v dané zemi byli. A z obyčejné večeře se stane skvělý zážitek, který můžete sdílet se svými blízkými. Máte se na co těšit, to vám slibuji:-)

Pokroky:

Při spouštění blogu jsem se teprve začínala učit fotit. Je to vidět na té první fotce: domácím kakau. Druhá fotka je z tohoto prosince. Ještě to není takové, jak bych si představovala. Rozdíl je ale vidět na první pohled. Tento rok bych si chtěla zaplatit kurz focení a naučit se fotit na manuál. Jistě bych mohla fotky ještě vylepšit několika hodinami ve Photoshopu. Raději se však budu věnovat tvorbě dalších receptů. Vzhledem k počtu receptů, by mi úprava fotek zabrala většinu času. Mám program Faststone. Pokud je třeba upravím barvu nebo jas, aby fotka nebyla tmavá či naopak moc světlá.

 

 

Jaký byl nejčtenější článek roku 2019?

Udělala jsem vám seznam deseti nejčtenějších článků. Vlastně mě výsledky dost překvapili. Asi nejvíce mě překvapila sladká smažená strouhanka:-)

 1. Sýrové chipsy
 2. Celozrnný špaldový chléb
 3. Sladká smažená strouhanka
 4. Chilli pasta
 5. Cibulový chléb
 6. Čistič WC
 7. Big mac omáčka
 8. Kynutý knedlík
 9. Adresář samosběru jablek
 10. Karamelizovaná cibulka

Pokud se na ně chcete podívat, stačí použít vyhledávání na blogu.

 

Co jste nejčastěji hledali na stránkách?

 1. Ostružinový sirup
 2. Jak zamrazit květák
 3. Samosběr jablek
 4. Samosběr cibule
 5. Recept na panacotu
 6. Pistáciové cukroví
 7. Jak zamrazit mrkev
 8. Pečené kaštany v troubě
 9. Samosběr zeleniny
 10. Karamelizovaná cibulka

 

Novinky v roce 2019:

 • Nové kategorie: Less waste a Světová kuchyně
 • Vznikla stránka Žijeme homemade na www.pinterest.com : Líbí se mi jejich nástěnky. Recepty jsou krásně přehledné. Sama Pinterest využívám pro rychlejší hledání v mých receptech. Stačí se zaregistrovat a stát se fanouškem mé stránky.
 • Instagram Žijeme homemade: Dlouho jsem přemýšlela, jestli si mám Instagram udělat. Nakonec jsem se rozhodla, že to zkusím. Můžete na něm sledovat, co je nového. Přečíst si různé recepty. Teprve se s Instagramem učím (vím, že je to ve třiceti trochu pozdě), ale postupně se do toho dostávám. Ráda se tam s vámi potkám.
 • Nový foťák: Díky našemu kotěti Mavis se můj milovaný foťáček Fujifilm vydal na věčnost. Dala jsem si ho na poličku a zapomněla nechat koukat šňůru na krk. Mavis chtěla vylézt právě na tu poličku a tak ji nenapadlo nic lepšího než se na tu šňůru pověsit. Když začala padat chytla sem jí, aby se jí nic nestalo (je to docela vysoko). Foťák jsem ale zachránit nedokázala. Momentálně fotím na Canon 250D.
 • Nový mobil: Ještě před rokem a půl jsem měla dotykový mobil. Dlouho jsem se této vymoženosti bránila. Nakonec jsem ho dostala jako dárek od Jardy. Dodnes mám však internet jen doma přes WIFI. Asi jsem divná, ale nemám důvod internet používat mimo domov. Při cestě do práce si raději přečtu knížku (pár jich mám i v mobilu).

TRAPAS: Jarda mi mobil koupil poté, co jsem si užila pěkný trapas v Tescu. Píšu na svém tlačítkovém mobilu a nějaké děti jdou kolem mě. Akorát jsem psala mamce zprávu. Najednou na celé kolo jeden z nich vykřikl: Hele, proč ta paní pořád ťuká do té kalkulačky? A druhý řekl: asi tu dělá inventuru. Byla jsem celá rudá a nevěděla co na to říct. V tu chvíli jsem si přišla o desítky let starší. 

 • Více veganských receptů
 • Poslední 2 měsíce roku jsem se učila jak fotit. Začala jsem používat různé dekorace, dávat si pozor na dobré světlo atd. Snad je ten rozdíl na fotkách vidět:-)
 • Učím se češtinu (zpátky do školy): omlouvám se, pokud jste při čtení článků našli v článku pravopisné chyby. Ve škole mi čeština nikdy nešla a ani jsem jí moc nedala. Proto se postupně učím, co mi vypadlo. Staré články už nestíhám opravit. V nových se ale budu snažit, aby hrubek bylo co nejméně. Ať se snažím, jak se snažím, i tak se pár chyb vždy objeví. Pokud nějaké najdete, můžete mi napsat a já to hned opravím. Děkuji moc.

 

 

Návštěvnost:

Pinterest: Na Pinterestu piny ze stránky Žijeme homemade navštívilo neuvěřitelných 967 980 tisíc lidí

Blog: na stránky vás přišlo úžasných 158 626 lidí

To jsou pro mě neuvěřitelná čísla. Nikdy bych nečekala, že vás bude tolik. Mockrát děkuji za vaši podporu a za to, že jste ke mě zavítali.

Skupina Žijeme homemade na Facebooku: Už je vás zde 1094 sledujících. Za to krásné číslo vám moc a moc děkuji. Už je vás tolik.

 

Jaký den stránky navštívilo nejvíce lidí? 

Nejvíce vás přišlo na stránky 15.12.2019. Tedy těsně před Vánocemi.

Závěrem:

Snad se vám mé stránky líbí. Snažím se lidem předávat mé osvědčené recepty, rady a zkušenosti. Tvorbu blogu se učím za pochodu. Je to teprve první rok a proto možná není vše, jak má být. Ale ani Řím nepostavili přes noc. Sama jsem zvědavá na to, co bude v roce 2020 a jak bude blog na konci roku vypadat. Nejvíce se těším na jídla, která ochutnám a Jarda určitě také:-)

Jsem moc ráda, že jste si se mnou rok 2019 zrekapitulovali. Jsem vám moc vděčná za každý pěkný komentář, který mi přijde a za každou vaši návštěvu.

Rok 2020 už je tady. Přeji vám všem mnoho úspěchů v soukromém i pracovním životě. Ať se vám splní všechny vaše sny. Rok uteče jako voda a proto na nic nečekejte. Užívejte si každého dne, chvil strávených s rodinou a vašimi blízkými a všech krásných okamžiků.