Po dlouhých letech jsem se po velkém neúspěchu pustila do přípravy špaget carbonara. Poprvé jsem je dělala kousek po mých osmnáctinách a přestože jsem v té době už měla něco navařeno pěkně jsem je p..… no vždyť víte co. Takže po několika letech je tu opakování a tentokrát už naštěstí s úspěchem. Uvařit tyto špagety není nic těžkého, jen nesmíte nechat jako já tehdy špagety vychladnout a slepit do jednoho špalku😊

 Co vlastně jsou špagety carbonara? Jen pro ty, kteří o nich nikdy neslyšely: jsou to špagety s opečenou česnekem, slaninkou, smetanou, parmezánem a vajíčky. Italská kuchyně je velice rychlá a jednoduchá, výjimkou tedy není ani tento recept. Ideální rychlá večeře.

SurovinY

 • 500g špaget (1 balíček)
 • 200g  anglické slaniny (lepší je vcelku, ale použít můžete i plátky)
 • 100ml smetany ke šlehání
 • 80g parmezánu nebo sýra grana padano
 • 50g másla
 • 5 vajec
 • 2 stroužky česneku
 • 3 lžičky soli
 • Špetka mletého černého pepře

+další sýr na posypání

 

Příprava

 1. Špagety uvařte podle návodu v osolené vodě. Před cezením si ale nejdříve odeberte pár lžic vody do malé misky a schovejte do omáčky. Po uvaření špagety propláchněte vodou a dejte stranou. Můžete do nich přidat lžičku oleje, aby se tolik neslepily.
 2. Slaninu nakrájejte na malé kostičky. Použít můžete slaninu nakrájenou na plátky i tu vcelku (já měla krájenou). Česnek oloupejte a utřete.
 3. Na pánvi zahřejte máslo, přidejte slaninu a opečte jí dozlatova. Poté přidejte česnek a minutu za stálého míchání opékejte. Kdyby se česnek přidat hned na začátku byl by hořký.
 4. V misce smíchejte žloutky, smetanu, sůl, pepř a najemno nastrouhaný sýr.
 5. Nyní je čas přidat špagety. Předvařené špagety ponořte do misky s vroucí vodou alespoň na 2 minuty. Těstoviny musí být vařící, jen tak se na nich žloutková směs uvaří a také tím všechny špagety od sebe oddělíte. Před přidáním ještě nechte těstoviny krátce okapat.
 6. Pánev sundejte ze sporáku, přidejte špagety a zalijte je vaječnou směsí. Dobře promíchejte, aby vaječná směs těstoviny obalila. Nejlépe fungují dvě vidličky, kterými těstoviny můžete nadzdvihávat. Do omáčky přidejte pár polévkových lžic vody z těstovin. Omáčky by měla být hladká tak podle toho přidejte potřebné množství vody.
 7. Podávejte posypané strouhaným sýrem.