Chcete si vyrobit vlastní tvářenku?Tento recept vám poradí jak si tvářenku vyrobit a to z rozbitých očních stínů! Nic nenaštve víc, než když vám oční stíny spadnou na zem a rozsypou se nebo když utratíte peníze za odstín který vám vůbec nesluší. Teď už je ale nemusíte vyhazovat a místo toho je použijete na výrobu tvářenky. Dále budete potřebovat mandlový nebo jiný tekutý olej, bambucké máslo a včelí vosk. Včelí vosk tvářenku zahustí a také zajistí, že vám tvářenka po nanesení dlouho vydrží. Oční stíny použijete k obarvení a můžete si tak vyrobit ne jednu, ale hned několik odstínů. Podle toho kolik stínů přidáte bude tvářenka barvit slabě nebo silně. Pro klasickou tvářenku použijte červené nebo hnědé odstíny. Kdo ale rád experimentuje může si vytvořit originální a jedinečnou tvářenku nejrůznějších barev.

Suroviny

 • 12g mandlového oleje
 • 12g bambuckého másla
 • 3g včelího vosku
 • 1-2,5g očních stínů (podle požadovaného odstínu)

Měřeno v lžičkách: 4 lžičky mandlového oleje, 4 lžičky bambuckého másla, 1 lžička včelího vosku, 0,5-1,5 lžičky očních stínů

 

Pomůcky: miska vhodná do mikrovlnky, lžíce

Příprava

 1. Nejdříve si vyberte barvu tvářenky a podle toho zvolte barvu očních stínů. Použít můžete červené, zlaté nebo hnědé, tedy klasické barvy nebo můžete zvolit i netradiční. Většinou používám rozbité oční stíny nebo ty co se mi na očích nelíbily. Také ale můžete koupit nějaké v obchodě, používám třeba značku Essence, která má oční stíny za velice nízké ceny. Skvěle také vypadá když máte oční stíny a tvářenku stejného odstínu. Vybrat si můžete nejen klasické oční stíny, ale i různé třpytivé nebo metalické.
 2. Oční stíny naškrábejte do malé mističky a lžičkou úplně rozdrťte na prášek.
 3. Včelí vosk a bambucké máslo rozpusťte v malé misce ve vodní lázni.. Použít můžete i mikrovlnku, ale je potřeba nejdříve vosk nakrájet na menší kousky. Zahřívejte v 15 sekundových intervalech a poté vždy promíchejte. Důležité je použít teplu odolnou misku, aby vám při zahřívání nepraskla. Další možnost je dát vše do malé zavařovací sklenice (bez víka), postavit jí do hrnce s vodou tak do půlky sklenice a zahřívat do rozpuštění. Jen dávejte pozor, aby se voda moc nevařila jinak by mohla nastříkat do sklenice.
 4. Po rozpuštění přidejte mandlový olej a oční stíny. Začněte přidávat po troškách, otestujte jestli se vám barva líbí a podle potřeby přidejte další. Každé stíny barví jinak a nejde proto přesně říct, kolik jich máte do tvářenky použít. Je ale potřeba postupovat rychle než vosk začne tuhnout (kdyby se to stalo je potřeba znovu celou směs zahřát). Ideální je proto kovová miska na vodní lázeň. Voda pod ní je pořád vařící a vosk tak neztuhne. 
 5. Pro otestování můžete kousek tvářenky kápnout na lžičku a dát jí na chvilku do mrazáku nebo lednice. Použijte jí a podle potřeby odstín dolaďte.
 6. Když jste s barvou spokojeni nalijte tvářenku do kelímků nebo jiných připravených obalů a nechte alespoň hodinu vychladnout. Je-li tvářenka ztuhlá promíchejte jí a nandejte do kelímku nebo jí opět roztavte. 
 7. Po vychladnutí zavíčkujte a uložte.

 

Použití: tvářenku naneste na tvář a rozmažte do ztracena

 

Skladování: při pokojové teplotě

trvanlivost: 1 rok