Vyrobit si vlastní krémovou tvářenku na míru jen a jen pro vás už není žádný problém. V tomto receptu se podíváme na to jak si ji velice snadno vyrobit. Nečekejte nic těžkého a zdlouhavého. Jen rozpustíte všechny tuhé suroviny a vmícháte zbytek ingrediencí. Na výrobu jsem použila bambucké máslo a mandlový olej které zároveň pokožku hydratují a pečují o ni. Výhoda domácí tvářenky je, že si sami upravíte odstín tvářenky tak aby vám slušel a navíc i její cena která je podstatně nižší. Vlastně je tak levná, že si jich ze cenu kupované můžete vyrobit hned několik v různých odstínech. No a další výhoda jak už to u většiny domácích výrobků bývá, že je bez přidaných chemikálií. Obsahuje pouze přírodní suroviny a to je tedy alespoň podle mě výhoda největší. Snažím se na pleť i celé tělo používat pouze přírodní kosmetiku, ale sehnat kvalitní přírodní kosmetiku v obchodě je docela obtížné a bohužel i velice drahé. Díky domácí kosmetice tak není třeba utrácet velké peníze a ničit rodinný rozpočet, přesto si ale přírodní kosmetiku můžu dopřát a své tělo škodlivých látek ušetřit. 

 

Suroviny

 • 12g mandlového oleje
 • 12g bambuckého másla
 • 3g včelího vosku
 • 0,5g-1,5g mica- metalické červené barvy do kosmetiky* (do požadovaného odstínu)
 • lžička na chvilku daná do mrazáku
 • obal: plechová dóza nebo jiný malý obal

*další varianty jsou zlatá, bronzová nebo hnědá. Můžete si tedy vytvořit hned několik odstínů

Příprava

Měření v lžičkách: 4 lžičky mandlového oleje, 4 lžičky bambuckého másla, 1 lžička včelího vosku, 0,5-1 lžička mica červené barvy do kosmetiky

 1. Včelí vosk, bambucké máslo a mandlový olej rozpusťte v malé misce ve vodní lázni. Připravte si sklenici třeba od přesnídávky a dejte do ní tyto suroviny. Včelí vosk trochu pokrájejte aby se rozpouštěl rychleji. Sklenici položte do malého hrnce do kterého nalijete vodu tak aby sahala do třetiny až půlky sklenice. Sporák zapněte na střední teplotu hřejte do úplného rozpuštění vosku. Důležité je aby voda nebublala moc a nenastříkala do skleničky. Občas můžete vše promíchat lžičkou. Rozpouštění trvá kolem 3-5 minut.
 2. Když je vše rozpuštěné přidejte do sklenice polovinu množství červené nebo jiné barvy a promíchejte. Sklenici opatrně vyndejte utěrkou. Tvářenka tuhne opravdu rychle takže je potřeba začít okamžitě s vytvářením finálního odstínu než ztuhne úplně. Pokud vy jste ale museli odejít a tvářenka by ztuha stačí když jí vrátíte ve sklenici na sporák a znovu roztavíte.
 3. Vyndejte lžičku z mrazáku a namočte jí do tvářenky. Tvářenka hned ztuhne a vy budete moci vyzkoušet jestli vám barva vyhovuje nebo jestli budete přidávat.
 4. Podle potřeby přidávejte barvy dokud nebudete s barvou spokojená. Tvářenka už zřejmě bude tuhnout takže už jí budete moci testovat bez vychlazených lžiček. Lepší je když testujete barvu tvářenky která jej zpevněná, ale samozřejmě jí můžete testovat i když je ještě tekutá a vychlazenou lžičku vynechat.
 5. Když jste s barvou spokojeni nalijte tvářenku do kelímků nebo jiných připravených obalů. Já používám plechové, ale postačí i obal od staré tvářenky nebo jiná dózička.  Pokud už je tvářenka dost tuhá anebo chcete mít krásný hladký povrch jako je na obrázku bude ji potřeba vrátit do sklenice a zahřát do rozpuštění (občas míchejte). Po rozpuštění jí ihned přelijte do připravené dózy.
 6. Tvářenku nechte stát na lince několik hodin do úplného zpevnění nebo jí opatrně přeneste do lednice kde ztuhne rychleji.
 7. Po vychladnutí zavíčkujte a uložte.

 

Použití: naneste na tvář a rozmažte do ztracena

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 rok, ale samozřejmě záleží na trvanlivost jednotlivých surovin.

 

Kde koupit mica barvu do kosmetiky?

Kupuji na mydlovysvet.cz, ale když zadáte do vyhledávače prodává jí i více obchodů. 10 gramů stojí okolo 40 korun

 

Kde koupit včelí vosk?

Včelí vosk seženete na internetu jak v prodejnách se surovinami na výrobu kosmetiky tak od včelařů. Cena se pohybuje okolo 300-400Kč za kilogram což vám vydrží na spousty a spoust receptů.