Vyrobte si vlastní ústní vodu která funguje! Domácí ústní voda funguje skvěle a to pouze s dvěma surovinami. Potřebovat budete jen jedlou sodu a esenciální olej máty peprné. Máta se v přípravcích na dentální hygienu používá velice často. Má příjemnou chuť a okamžitě ústa osvěží. Jedlá soda odstraňuje zápach a to dlouhodobě, také během kloktání pomáhá vybělit zuby. Ústní voda neobsahuje žádný alkohol, umělá barviva nebo sladidla. Je zdravější a také ekologičtější variantou k péči o ústní dutinu. Při zubní péči by neměla chybět, protože ze zubů odstraní zbytky jídla které zubní kaz způsobují. Ideálně by se měla používat po každém jídle, ale 2 krát denně také postačí. Vyrobte si vlastní ústní vodu která vás vyjde na méně než 1 korunu! Domácí ústní voda má ještě jednu velkou výhodu a tou je šetření životního prostředí. Když budete používat jen jeden obal ušetříte naši planetu spousty vyhozených plastových lahviček. Ekologické, přírodní, levné, šetrné k životnímu prostředí…to je pěkných pár důvodů proč si ústní vodu začít vyrábět, že?

Suroviny

  • 500ml převařené nebo destilované vody
  • 2 lžičky jedlé sody
  • 5 kapek esenciálního oleje máty peprné*

Volitelně:

  • 5 kapek hřebíčkového esenciálního oleje* – výborný na záněty dásní, bolesti zubů..

*pod článkem info, kde esenciální oleje sehnat

Příprava

  1. Do ústní vody použijte buď převařenou a následně vychlazenou vodu nebo destilku (tu nepřevařujte). Je to důležitý krok pro prodloužení trvanlivosti ústní vody
  2. Vodu nechte vychladit na pokojovou teplotu. Vařící voda ničí účinky esenciálních olejů a to nechceme. Přidejte jedlou sodu a také esenciální olej máty (nebo oba). Promíchejte. Nebo rovnou vodu míchejte v lahvičce ať ušetříte nádobí.
  3. Ochutnejte jestli vám vyhovuje chuť nebo jestli ještě pár kapek přidáte. Když přidáte hodně máty může být voda chuťově nahořklá. Jde to ale zachránit přidáním další várky vody a jedlé sody. Sice získáte dvakrát tolik vody než jste chtěli, ale zase jí nemusíte vyhodit.
  4. Přelijte do lahvičky

 

Použití: 1 uzávěr ústní vody nalijte do úst a po dobu 30 sekund kloktejte. Nepolykejte. Po použití vodu vyplivněte

 

Skladování: při pokojové teplotě nebo v lednici

Trvanlivost: 1-2 týdny. Pokud dávku nespotřebujete vyrobte příště menší. Při změně barvy, chutě nebo vůně vodu okamžitě vyhoďte. Záleží na teplotě v koupelně. Pro delší trvanlivost můžete vodu skladovat v lednici.

 

Kde sehnat esenciální olej máty peprné?

V e-shopech se surovinami k výrobě kosmetiky. Když zadáte název do vyhledavače najde vám to spousty různých firem, stačí vybrat tu která vám vyhovuje. Nejlevnější je osobní odběr, ale budete muset najít firmu ve vašem okolí. Cena se pohybuje okolo 40-100 korun a vydrží vám na desítky litrů ústní vody nebo na jiné kosmetické recepty (sprej na osvěžení dechu, sprej proti pavoukům…)