Dnes jsem si pro vás připravila návod, jak umýt vysavač, aby byl zase jako nový. Také se podíváme na jednoduchý pohlcovač zápachu a vůni do vysavače. Mám ráda, když věci vypadají jako nové a tak o ně pravidelně pečuji. Co ale nechci používat jsou úklidové prostředky s neznámým složením. Je mi jasné, že většina z nich nebude k přírodě vůbec šetrná.

Postupem času hledám různé alternativy, které jsou šetrné k naší planetě a ideálně i k mé peněžence:-). Jsem ráda, že jsem zase našla něco nového, co funguje a splnilo mé požadavky.

 

Budete potřebovat:

Jedlou sodu, kyselinu citrónovou i silice mám od Tiera Verde (eshop s eko produkty). Seženete tam vše, co budete potřebovat na úklid domácnosti. Líbí se mi, že mají papírové obaly, protože ostatní firmy sody i kyselinu balí do plastových. 

 

Postup:

Vodu a sodu smíchejte do pasty. Vezměte si navlhčenou houbičku nebo hadřík a celý vysavač pastou umyjte. Kdyby vám to nestačilo, stačí si přidělat další pastu. Jedlá soda odstraní nečistoty z povrchu vysavače, aniž by ho poškrábala a také pohlcuje vůně. Důkladně umyjte povrch vysavače i hadici s nástavcem. Pod vysavač si dejte nějakou podložku, soda bude opadávat na zem. Nebo potom sodu vysajte a podlahu vytřete.

Poté hadřík dobře propláchněte a celý vysavač umyjte. Suchým hadříkem rozleštěte do sucha. Používám tento hadřík od Tierra Verde:  Mají i utěrky z bio bavlny a jiné hadříky bez umělých materiálů.

 

Nyní je vysavač umytý. Já ale ještě nakonec vezmu 1 lžičku slunečnicového nebo jiného oleje a rozleštím ho. Podle potřeby použiju oleje více. Potřu s ním celý vysavač. Vysavač má pak sytější barvy a vypadá ještě lépe. Jen je potřeba olej dobře rozleštit, potom nezůstane mastný.

 

                           Před                                                                                   Po

 

Na fotce je krásně vidět, jak olej vysavači prospěl. Soda odstranila nečistoty a přijde mi, že i drobné škrábance. Zbytek zakryl olej a ještě zvíraznil žlutou a černou barvu. Vysavač mám předtím měla babička, řekla bych, že už mu nějaký ten rok bude. Na ty roky vypadá moc dobře:-).

 

Pohlcovač pachů do vysavače:

  • 50g jedlé sody

Jedou sodu nasypte na zem a všechnu jí vysajte. Soda bude pohlcovat všechny pachy v pytlíku a nepustí je ven.

Vůně do vysavače:

  • 20 kapek levandulové silice
  • 50g jedlé sody

Pro vůni do vysavače stačí smíchat jedlou sodu 50 gramů s 20 kapkami levandulové silice. Použít můžete jakoukoliv silici, která vám voní. Počet kapek si můžete upravit, podle toho bude vůně slabší nebo silnější.

Místo jedlé sody lze silici smíchat i s krystalky soli. Sůl promíchejte se silicí a vysajte stejně jako při použití sody.