Před měsícem na mě na Facebooku vyskočila stránka, kde si můžete nechat od farmářů z celého světa nechat zaslat ovoce a další produkty z jejich farem. Přijde vám hned po sklizni, takže se k vám dostane rychleji, než když si ho koupíte v obchodě. Díky tomu je čerstvější a často navíc i v bio nebo organické kvalitě. Musela jsem to vyzkoušet a protože už mám ovoce doma, chtěla bych se s vámi o tuto zkušenost podělit.

Pořád kolem sebe slyším, jak je špatná kvalita ovoce a zeleniny v obchodě. Říkala jsem si, že možnost objednat si ovoce, které k vám přijde hned po sklizni by se vám mohlo hodit:-).

Chtěla bych jen pro začátek napsat, že se nejedná o článek na objednávku. Vše vzešlo pouze z mé iniciativy. Možnost objednat si ovoce rovnou od farmáře mi přišlo jako skvělá věc a proto jsem si za ni ráda zaplatila :-).

 

Poznámka: Docela jsem s tím, jak se na těchto stránkách objednává bojovala, tak jsem si sepsala návod. Návod jsem dala i sem, třeba se vám někomu bude hodit. 

 

Stránka se jmenuje Crowdfarmingwww.crowdfarming.com. Je celá v angličtině, takže pokud anglicky neumíte, bude muset přežít překlad od Google překladače. Nevím, jestli jsem si něco stahovala nebo už to v mém prohlížeči bylo (Google Chrome), ale mám vpravo od adresy tlačítko přeložit, a to je fakt super funkce. Anglicky docela umím, ale používám to i pro překlad receptů z jiných jazyků, které neovládám. Věřte mi, že se zasmějete, protože některé překlady jsou prostě tak mimo mísu, že vzniknou velice zajímavé věty:-D.

Abych se vrátila k té stránce. Na stránce je seznam různých farmářů. Všechny, které vidíte zasílají do České republiky. Ve skutečnosti jich je mnohem více, ale ty se vám nezobrazí, protože k nám nezasílají. Docela mě to mrzí, protože je často na výběr jen Itálie a Španělsko. Ale co, alespoň něco😊. Najdete tu nabídku pomerančů, granátových jablek, dále čokoládu, šafrán, oleje nebo vlnu. Výběr je docela velký a je tu i nabídka organických produktů.

 

Co na Crowfarming najdete?

Italské těstoviny, organické pomeranče ze Španělska nebo Itálie, olivový olej, šafrán, kávu, čokoládu, Merino vlnu, balzamikový ocet, mandle, jablka, citróny…

Stačí se podívat na Farmers market. Vždycky musíte kliknout na ukázat více (Show more). Ukáže vám to další a pak zase musíte kliknout a tak stále dokola, dokut to tlačítko nezmizí. Nebo si můžete vybrat jen některé kategorie či země.

 

Jak Crowdfarming funguje?

Na těchto stránkách máte na výběr dvě možnosti.

  1. Objednat si jednorázově – Nahoře klikněte na Farmers Market, tedy trh a dále klikněte na Buy a box. Vyjede vám seznam farmářských produktů, které si můžete jednorázově objednat. Vyberete si, objednáte, zaplatíte a v daném termínu vám přijde balíček. Tím je objednávka vyřízena.
  2. Adoptovat si strom – Pokud chcete pravidelný přísun ovoce nebo jiných produktů, můžete si adoptovat strom. Nebo je to také krásný dárek. Klikněte na Adopt a vyberte si. Kromě ovoce je tu i med, v tom případě si asi adoptujete včelstvo, pak šafrán nebo těstoviny – adoptujete si kousek pole apod. Po kliknutí se vám zobrazí všechny podrobnosti. Svůj strom nebo to, co budete adoptovat si dokonce můžete i pojmenovat. Farmáři nechají vyrobit kovovou plaketku a umístí jí na daný strom. Opravdu tedy adoptujete strom a ne jen slovně. Dokonce se na tu farmu můžete jet osobně podívat a kouknout se, jak váš strom vypadá. Akorát se musíte předem domluvit.

Váš strom s vybraným názvem se objeví na vašem účtu, až ho farmář vyfotí. Někdy je to až po první sezóně, když to nestíhají. Ze začátku tak můžete vidět fotku nějakého stromku, ale hned jak to vyfotí, objeví se tam váš stromeček.

V případě adopce vám každý rok nebo v domluvených termínech přijde zásilka. Dokud adopci nezrušíte, budete dostávat to, co je tam uvedené. Například jednou za rok krabici pomerančů.

 

Výhoda je, že vám každý rok přijde žádost, jestli chcete adopci obnovit. Není to tedy závazné a už vůbec se vám automaticky nestrhávají peníze. Po skončení sezóny vám přijde email s dotazem, jestli chcete adopci obnovit.

Cena (final price) je uvedená za 1 sezónu. Například u organických pomerančů je sezóna 26.11. To znamená, že vám za uvedenou cenu 31,16 eur přijde každý rok kolem 26.11 bedna s pomeranči. Konkrétně u pomerančů vám přijde 20kg organických pomerančů za cca 850Kč.

Objednávka se platí kartou.

Poznámka: Bohužel na všech zahraničních webech je třeba platit kartou předem. Vždycky když objednávám z neznámého webu, objednám si jen jednu věc – v tomhle případě krabici gr. jablek. Když mi balíček přijde, vím, že si mohu příště objednat i více. I tak se přiznám, že jsem se 2 měsíce trochu bála, jestli se nejedná o nějaký podvod a ovoce mi opravdu přijde. Jablka mi ale opravdu přišla, takže se risk vyplatil a mám potvrzené, že se o podvod nejedná:-).

 

Jaký je rozdíl mezi adopcí a koupením bedýnky ovoce nebo jiného produktu?

  • U adopce si svůj strom pojmenujete
  • Adopce je o něco levnější
  • V případě adopce vám na strom připevní farmář cedulku s vaším jménem.
  • Až bude cedulka připevněná a najde si na to čas, vyfotí vám strom jako důkaz, že je strom opravdu pojmenovaný vámi vybraným názvem.
  • Adopci můžete každý rok obnovit a nemusíte pokaždé dělat objednávku.

 

 

Co vám tedy vlastně přijde?

Při kliknutí na What will you recieve uvidíte, co balíček obsahuje. Zásilky mají asi nějaké váhové omezení nebo je to možná kvůli tomu, aby se ovoce nepomačkalo, ale někdy se vám objeví, že ovoce přijde ve více bedýnkách. U pomerančů je například uvedené 2ks/20kg. Znamená to celkem 20kg. Pro jistotu to píšu, abyste si nemysleli, že je to 2x20kg, jak jsem to původně pochopila já. Ne, je to 2x10kg, celkem 20kg pomerančů. Pokud jich chcete více, můžete přidávat. Objednat si méně ale nejde, protože vám to vždy ukazuje minimální množství k objednávce.

 

Kdy vám zásilka přijde?

U jednotlivých produktů najdete termín očekávané sklizně. Samozřejmě záleží na počasí a jiných okolnostech, takže se datum, kdy vám balíček přijde může trochu lišit. U mě se předpokládané datum s datem dodání lišilo jen o jeden den.

Pokud tedy objednávku zaplatíte dnes, neznamená to, že vám hned jde někdo balit balíček. Třeba u pomerančů byste balíček dostali až za 2 měsíce. Záleží pouze na datumu sklizně, který je u každého stromku uvedený.

 

A co doprava?

Tady se to opět liší podle toho, jestli chcete strom adoptovat nebo jen objednat samostatný balíček. Poštovné hodně záleží na váze. Aby se to nepletlo, podíváme se na to postupně:

  • Adopce: Při prohlížení informací o daném produktu popojeďte dolů, kde uvidíte Adopt a tree a čísla 1, 2 a 3. První je název stromku, u dvojky vidíte, kolik vám toho přijde nebo si můžete přihodit ještě jednu bednu navíc třeba pro rodiče a trojka je právě doprava. Pod cenou je v angličtině uvedené, že doprava není uvedená v ceně. Musíte tedy kliknout na slovo CALCULATE a ověřit si, kolik navíc vás to bude stát. Zobrazí se vám počet krabic – například pomeranče jsou rozdělené do 2 krabic po 10kg. Vpravo uvidíte cenu za krabici a pak celkovou cenu dopravy. Poslání krabice pomerančů do Čech stojí 16 euro, dvě krabice pak 32. K ceně za pomeranče – 31 euro tedy ještě připočtěte dalších 32 eur. Celkem se dostanete na 63 eur (1600Kč). V přepočtu vás tedy kilo vyjde na 80 korun a to je podle mě skvělá cena za organické pomeranče přímo z farmy.

    Poznámka: U některých stromů je doprava v ceně i u adopce. Třeba u vlašských ořechů. I když ty si zrovna objednávat nebudu, protože nám rostou kousek od baráku😊.

  • Jednorázový balíček: V popisu uvidíte, co vám přijde a kolik to bude stát. Cena je včetně dopravy. U organických pomerančů je to tentokrát 35 euro za 10 kilo pomerančů a to včetně dopravy. Celkem tedy 940Kč, což je 94/kilo. Řekla bych, že adopce je asi o něco levnější, ale to je asi u všech dlouhodobých odběrů.

 

Co mě zaujalo na Crowdfarming.com

Baleno bez plastů a zbytečných obalů

Podporujete malé farmáře

Zboží nikde dlouho neleží, po sklizni hned letí k vám

Široká nabídka produktů – šafrán, pomeranče, vlna, ořechy, italské těstoviny…

Můžete si adoptovat strom – vybrat mu jméno, které bude na cedulce. Vše pak uvidíte na fotce na svém účtu.

 

Lze si objednat více věcí za jedno poštovné?

Jeden produkt = 1 farma. Každý produkt tedy objednáváte z určitě země a od určitého farmáře. Můžete si ale naklikat produkty od různých farmářů a všechno najednou zaplatit. Protože vám to přijde z různých zemí a v různých termínech, platí se poštovné za každý produkt.

Více produktů tedy lze zaplatit najednou, ale do jedné krabice to spojit nelze.

 

Balíček na cestě

Podrobnosti mi přišli na mail a pak už jsem sledovala přes odkaz, kde se zásilka nachází. Den před očekávaným termínem mi přišel email od DHL kde byl odkaz na Track and Trace stránky společnosti DHL. Je tam vidět cesta balíčku a jestli už je v ČR. Když jsem viděla, že je balíček v ČR, zkopírovala jsem si to číslo balíčku (je to hodně čísel) a klikla na odkaz pro sledování v naší zemi. Dostala jsem se na www.ppl.cz. Stačilo vložit číslo zásilky do kolonky sledovat zásilku a tam už byli podrobnosti o doručení. No a samozřejmě v den doručování zásilky mi přišla sms a přibližná hodina doručení.

 

Další info pak lze zjistit ve vašem účtu (My account) na stránkách Crowdfarming. Je tam vidět, co jste si již objednali a také jaké stromky jste adoptovali a kdy vám co přijde.

 

Jaká byla jablka?

Tak a teď jsme se konečně dostali k mé zkušenosti. Stránku jsem objevila hodně pozdě večer při brouzdání na Facebooku a protože jsem byla nadšená, hned jsem si s Jardou začala vybírat, co si objednáme. Na zkoušku jsme objednali 5 kilo organických granátových jablek ze Španělska (web jsem neznala, tak jsem raději objednala jen jednu bedýnku). Objednávku jsem dokončila někdy ve 4 ráno😊 a strašně jsem se na jablka těšila.

Bedýnka s ovocem měla podle termínu dorazit 24.9. Den předem mi přišli informace se sledováním zásilky a 25.9 mi přišla zásilka. Hodně jsem se bála, v jakém stavu jablka dorazí.

Balíček mi přivezl kurýr PPL. Byla zabalená v papírové krabici a vyplněná dřevěnou slámou, nebo jak se tomu říká. Vše bylo bez plastu, jak stránka slibuje. Osobně bych ještě přidala papírový rozdělovník, který by jablka držet na místě. Takhle se mohou hodně kutálet. Jedno bylo nabouchlé, ale jinak byla všechna krásně červená a v perfektním stavu. Říkala jsem si, kolik je 5 kilo jablek – bylo jich přesně 15. Jablka byla mnohem větší a červenější, než jsem zvyklá z obchodu. Ani nevíte, jak jsem se těšila, že ochutnám.

Takhle to vypadá po rozbalení (jen jsem vyndala slámu, která byla přes jablka):

Jablíčka jsou organická. To je super, že nejsou chemicky ošetřená. Část jsme snědly jen tak samotné a ze zbytku jsem udělala a ještě budu dělat pár receptů. Například čokoláda s granátovými jablíčky, sirup grenadina, džus, limonáda a to je asi tak všechno. Spíše jsem to chtěla sníst bez tepelné úpravy, protože mi to přišlo škoda.

Jablka mi přišli 25.9 a teď máme 1.10. Dala jsem je do lednice a zatím vypadají dobře. Druhý den se na nich objevilo pár flíčků způsobených přepravou. První jsem tedy snědla ty, co se mi zdáli měkčí.

Mám z nich obrovskou radost. Moc jsme si na nich doma pochutnaly a za tu cenu mi to přijde super. Celkem jsem platila asi 650 korun a to mi za 15 velkých granátových jablek i s dopravou přijde v pohodě. Schválně jsem si koupila 1 jablko v obchodě. Je malé, světlé a chuťově mnohem méně výraznější. Tohle je prostě lepší, takové čerstvější nebo jak to popsat.

Zkusili jsme si to a teď bych chtěla adoptovat strom. Asi pomeranče nebo citróny. Myslím, že je doručují kolem Vánoc, což je podle mě ideální čas. Rodiče říkali, že se jim těch 20 kilo zdá hodně, ale když se podělíte s rodinou, tak to zase tolik není. Z něčeho udělám džus, něco sníme jen tak…však mi si s tím nějak poradíme. Protože se blíží Vánoce, chtěla bych jeden strom někomu i darovat. Není to jen papír, že vám někdo adoptoval strom. O sklizni mu přijde nálož ovoce nebo třeba čokolády a ještě uvidíte fotku s kovovou cedulkou s jeho jménem. To mi přijde jako perfektní dárek.

Kamarád si akorát objednal grepy a citróny, tak jsem na to zvědavá😊.

 

Podle mě je super, že v dnešní době máme možnost si klidně objednat pomeranče od farmáře z druhého konce světa. Jsem ráda, že jsem tuto stránku objevila a určitě si z ní zase něco objednám. S Jardou bysme si chtěli objednat pomeranče.

 

A brzy se můžete těšit na hodně zajímavé recepty z granátových jablek, na kterých akorát pracuji😊.