Nedávno jsem vyzkoušela balzám na rty s ghí. Je v něm cítit vůně ghí, které má příjemně oříškové aroma. Navíc je velice hydratační a výživný. Ghí se dá použít nejen na vaření, ale také do kosmetiky. Pokožku hydratuje, zabraňuje vysoušení a regeneruje. Chystám se z něj vyrobit i tělový krém.

Na výrobu balzámu budete potřebovat pouze ghí, včelí vosk a levandulovou silici. Nebo použijte levandulové ghí od České ghíčko a silici můžete přeskočit.

 

Suroviny:

  • 50g ghíčka (použila jsem levandulové a klasické ghí od České ghíčko)
  • 20g včelího vosku (žlutého)
  • Volitelně: Levandulová silice

Levandulová silice Tierra Verde ( levandulovou silici i další silice mám z eshop Tierra Verde)

  • Dóza: lze použít kulatá dóza i vysunovací

 

Miluju levanduli a tak jsem zvolila levandulový balzám. První jsem vyrobila balzám z včelího vosku a levandulového ghí. Druhý pak z klasického ghíčka, včelího vosku a pár kapek levandulové silice.

 

Postup:

  1. Ghíčko dejte do malé zavařovací sklenice. K němu přidejte i vosk. Momentálně používám mezistěny, které jsem sehnala ve Včelím ráji v Horních Počernicích. Jsou tenké, takže stačí vosk jen natrhat a se navíc se rychle rozpouští. Příště už budu objednávat celý blok vosku (vyjde to levněji). Pokud máte blok, nakrájejte vosk na menší kousky. Vosk také můžete sehnat i v peletkách. Suroviny je vždy nejlepší zahřívat co nejkratší dobu. Zbytečně dlouhé zahřívání ničí prospěšné látky. Proto vždy suroviny nakrájejte na menší kousky.
  2. Vosk i ghíčko ve sklenici dejte do malého hrnce. Vodu nalijte tak, aby sahala do půlky sklenice. Voda se nesmí dostat dovnitř.
  3. Zapněte sporák na mírnou nebo střední teplotu a zahřívejte do rozpuštění vosku. Občas promíchejte.
  4. Až se vše rozpustí, přelijte balzám do připraveného obalu. Nebo ještě přidejte pár kapek levandulové silice a promíchejte. Po přidání silice už vosk nevařte. Vosk tuhne velice rychle, proto ho přelijte hned po vypnutí.

Vysunovací tuba: Tubičku naplňte až po okraj. Nechte trochu vychladnout, ať se zpevní a pak přidejte pár kapek až vytvoříte kopulku. Po vychladnutí bude balzám jako z obchodu. Když na to zapomene jako já na fotce, balzám se trochu propadne a uprostřed bude dírky. Jinak to ale ničemu nevadí😊.

Balzám nechte vychladnout a poté zavřete.

 

Použití: na rty, suché lokty, nos…

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 rok