Tatry jsem měla možnost navštívit a byla jsem z nich nadšená! Byla to první dovolená mimo ČR, kam mě vzal Jarda.

Ta příroda…to se nedá popsat slovy. Tehdy jsme co šlo projezdili na koloběžkách. Nikdy nezapomenu to, jak jsme se snažili zdolat Skalnaté pleso s koloběžkami. Většinu cesty jsme je nesli na zádech:-D. Podívala jsem se do fotek a dokonce jsem vám jednu fotku našla:

Štrbské pleso bylo také nádherné, viděli jsme i zotavovnu z filmu Anděl na horách a další zajímavá místa. Já se samozřejmě bála medvědů, protože mě kolegové v práci pořád strašili, ale i přesto jsem si to parádně užila:-). Medvěda jsme nakonec nepotkali ani jednoho. Já jsem byla šťastná, jen Jarda byl smutný, protože si ho chtěl strašně moc vyfotit:-D. Už ho vidím hrdinu, fotka by byla určitě rozmazaná, jak by pelášil pryč:-D. Tatry jsou nádherné místo a lidé jsou tu strašně milý a ochotní. Snad se tam zase brzy vrátím a opět se pokochám tou nádhernou přírodou .

Nedávno jsem hledala bylinné čaje (miluju bylinné čaje) a objevila firmu BIOTATRY H&B . Prodávají čaje z bylin, které jsou sbírané přímo v Tatrách a to naprosto bez chemie. Nebylo co řešit, ihned jsem se do nich zamilovala. Nejvíce mě zaujala bylinná kůra na 30 dní na podporu imunity a právě tu bych vám chtěla dneska představit.

Dobrá imunita je dnes důležitější více než kdy jindy a bylinné čaje jsou skvělý způsob, jak imunitu podpořit. Důležitá je samozřejmě kvalita, na tu se při výběru čajů vždy dívám. Bohužel totiž existují i bylinné čaje, kde najdete chemicky ošetřené byliny nebo různá éčka, to ale není tento případ.

 

Firma BIOTATRY H&B 

Všechny byliny, které firma BIOTATRY H&B  prodává jsou vypěstované severně od obce Východná pod Křiváňom. Tuto obec najdete Vysokých Tatrách na Slovensko. Čaje jsou v bio kvalitě, neobsahují konzervanty, éčka, aromata ani nic podobného. Bylinky se pěstují ve 2. stupni Tatranského národního parku na polích a lukách. Jedná se o ekologické hospodářství bez používání chemie s ohledem na citlivý ekosystém. Vše je ručně pěstované, sbírané a zpracované.

Web: www.biotatry.com

 

Kůra na posílení imunity

Jedná se o 30-ti denní kůru na posilnění imunity. Obsahuje 7 bylinných čajů + návod k použití. Co konkrétně obsahuje a jak se čaje připravují?

 

Tatranský doušek (30g)

Tento čaj obsahuje Dobromysl obecnou, Diviznu velkokvětou, Mateřídoušku, Sléz maurský, Třezalku tečkovanou, Chrpu polní, Máta peprnou, Rmen barvířský, Třapatku nachovou, Měsíček lékařský

Čaj nepijte před spaním! Kvůli vyššímu obsahu třezalky tečkované se nedoporučuje pro lidi užívající antidepresiva.

Příprava čaje: 1 čajovou lžičku směsi zalijte 250ml vroucí vody, zakryjte a nechte 3 minuty louhovat. Pijte teplý.

 

Yzop lékařský (30g)

Yzop pomáhá vykašlávání, na dýchací cesty, podporuje trávení a tvorbu žaludečních šťáv, při nadměrném pocení.

Příprava čaje: 1 čajovou lžičku yzopu zalijte 300ml vroucí vody, zakryjte a nechte 6 minut zapařit. Poté přeceďte a popíjejte teplý po doušcích před jídlem. Pijte maximálně 3x denně.

Tento čaj není vhodný pro těhotné ženy.

 

Tři studničky (30g)

Složení: heřmánek pravý, yzop lékařský, sléz maurský, měsíček lékařský, dobromysl obecná, chrpa polní

Příprava čaje: 1 čajovou lžičku směsi zalijte 300ml vroucí vody a nechte 5 minut louhovat zakryté. Čaj krásně mění barvy a proto je vhodná průhledná konvice či hrnec. Po 5 minutách čaj přeceďte.

Tento čaj se nesmí pít před spaním.

 

Řebříček obecný (30g)

Není vhodný k dlouhodobému užívání.

Příprava čaje: 2 čajové lžičky řebříčku zalijte 300ml vroucí vody, zakryjte a nechte 7 minut zapařit. Přeceďte a pijte teplý po doušcích před jídlem 3x denně

Vhodný i pro vnější použití – 4 polévkové lžíce nasypte do 500ml vroucí vody – 1 minutu povařte, odstavte a 10 minut louhujte. Teplý odvar používejte jako kloktadlo, obklady na rány anebo koupel.

 

Supermint mátový čajíček (30g)

Obsahuje Mátu peprnou, Dobromysl obecná, Mátu kudrnatou, Šalvěj lékařskou, Agastache vrásčitou, Mátu jemnou / okrouhlolistou. 

Tento čaj není kvůli obsahu šalvěje vhodný pro časté užívání těhotným a kojícím ženám.

Příprava čaje: 1 čajovou lžičku směsi zalijte 300ml vroucí vody a nechte 5 minut louhovat. Přeceďte.

 

Dobromysl obecná(30g) 

Dobromysl známý také jako oregano. Pomáhá při bolestech hlavy, nechutenství, na zvýšení trouby žaludečních šťáv, žluče a sekrece dýchacích cest, má protikřečové účinky.

Příprava čaje: 1 čajovou lžičku zalijeme 250ml vroucí vodou, zakryjeme a necháme 6 minut zapařit. Poté přeceďte. Popíjejte celý den, případně před spaním 3-4x denně.

 

Aronie černoplodá (100g)

Aronie je královnou antioxidantů. Má blahodárné účinky na lidský organismus. Jsou to tmavé bobule. Obsahují velké množství rutinu (zpevňuje a zpružňuje cévy), dále obsahuje Vitamin C, karoten, skupiny vitaminy B, jód, železo…

Denně se doporučuje užívat 20-30 gramů sušených plodů.

 

Video – Jak kůra vypadá najdete tady:

https://www.instagram.com/tv/CNe9TNKItte/?utm_source=ig_web_copy_link

 

Jak se kůra užívá?

1.-5. den: Pít 2-3x denně čaj Tatranský doušek (250ml). Nepít na noc.

5.-10. den: Pít střídavě čaje Yzop lékařský a Řebříček obecný.

10.- 15. den: Pít čaj Tři studničky. Nepít na noc.

15.- 20. den: Střídat čaje Dobromysl (slovensky Pamajorán) a Supermint.

20.-25. den: Střídat Řebříček a Tři studničky.

25.-30.den: Střídat čaje Tatranský doušek, Yzop lékařský a Dobromysl.

+ Po celou dobu kůry jíst několik sušených plodů aronie denně.

 

Hodnocení

Z balíčku plného bylinek na mě úplně dýchly Tatry. Hned bych se tam vrátila:-). Čajíky i jejich obaly vypadaly moc hezky. V balíčku byl také papír s návodem, jak kůru správně používat. Na každém čaji je pak návod, jak si daný čaj připravit, jak často ho užívat a jaké má účinky. Nejvíce mě zaujal čaj Tři studničky a jeho nádherné barvy. Hned se mi vybaví ty nádherně rozkvetlé louky plné bylin!

Všechny čaje jsou zabalené v sáčku se zipem, což beru jako velkou výhodu, protože jde sáček opakovaně uzavřít. Sáček se zipem také čaje chrání před moly.

 

Přiznám se, že jsem neznala všechny názvy bylinek pod slovenským názvem a musela si je přeložit. Zjistila jsem například, že pod názvem pamajorán obyčajný se skrývá tolik známe oregano (dobromysl). Kromě nových slov jsem se také naučila rozdíl mezi odvarem a záparem, a jak jej připravit.

S pitím čajů jsem problém neměla, chuťově jsou moc dobré. Jediné, co mi moc nechutnalo je aronie. Je hodně trpká a sníst ji samotnou mi moc nešlo. Nakonec jsem si na netu našla recept na čaj ze sušené aronie.

Čaj ze sušené aronie – 1 lžíci sušených květů přelijte 250ml studené vody. Přiveďte k varu a vařte 5-10 minut. Odstavte a nechte ještě 10-15 minut louhovat. Čaj z aronie nemá moc výraznou chuť, proto si do něj můžete citrón nebo med, aby vám chutnal. Třeba vám bude sušená aronie chutnat, já jsem ale zůstala u čaje:-).

Z čajů mě nejvíce zaujaly čaje Tři studničky a Tatranský doušek – jak chuťově, tak barevně. Například v čaji Tatranský doušek jsou celé velké květy a přesně takové čaje miluju. Je totiž něco jiného vzít sáček čaje a zalít ho vodou a nic kromě sáčku nevidět a nebo si nasypat barevné květy bylinek a moci se pokochat tou krásou. Co říkáte:-). A ještě bych zapomněla na čaj Supermint a jeho nádhernou chuť i vůni. Mátu miluju, bylo mi jasné, že mi bude chutnat, když jsem si přečetla složení:-).

Jak dlouho vám čaje vydrží? Když budete dodržovat výše uvedený návod na kůru na posílení imunity, které trvá 30 dní, ještě vám některé čaje zbydou. Není to tak, že je to přesně na 30 dní a všechno spotřebujete. Samozřejmě záleží, kolik čajů denně budete pít, ale i tak si myslím, že za měsíc to spotřebovat nemůžete. Čaje vám tedy vydrží i na další měsíce, kdy je můžete libovolně popíjet.

Podle mě jsou bylinkové čaje to nejlepší pití. Hodně se zajímám o ajurvédu a podle ní je pití studené vody špatné, protože dá tělu zabrat, než se s ní popere. Pití vlažné nebo teplé vody či čajů je pro tělo lepší. Bylinné čaje jsou pak úplně tou nejlepší volbou, protože kromě životně důležité vody dostanete do těla ještě další prospěšné látky z bylinek. Já s tím souhlasím. Bylinné čaje jsou mě nejoblíbenější pití a proto je piju každý den po celý rok nehledě na počasí.

 

Jsem ráda, že jsem tuto firmu objevila. Přesně takové firmy bych vám na mém blogu chtěla ukázat. Firmy, kde vše dělají poctivě, ručně a srdcem a to podle mě firma BIOTATRY H&B  je.

 

Na závěr bych ještě chtěla citovat z Biotatranského desatera které bylo v letáčku s bylinkami. Nejvíc se mi líbily tyto dva:

 „Nemoc nepřijde z jasného nebe, ale z našich každodenních hříchů proti přírodě. Když jich je moc, propuknou nečekaně a prudce.“

„Lidské tělo je chrám ducha. Nemoc je jen trhlina v harmonii. Zdraví je souzvuk“