Jaro je tady a zahrádka se začíná probouzet. Ještě před týdnem na zahrádce nebylo skoro nic a najednou všechno zezelenalo a začalo růst. Borůvky už mají květy, stejně tak i brusinka. Z půdy začaly vyrážet první cibulky květin, které jsme tam loni zasadili. Co ale roste nejvíc jsou bylinky. O víkendu jsme šly nasbírat první úrodu a kupodivu jí nebylo zrovna málo.

Nevím čím to je, ale libečku, pažitce a petrželce se u nás neuvěřitelně daří. Už na začátku dubna jsme měli libeček vyšší, než mají například rodiče na konci léta. Zajímavé je, že oni se o to starají a my to necháváme takzvaně na divoko:-D. Zřejmě dobrá půda.

Jelikož mi před týdnem přišly nové pytlíčky na bylinky od firmy Wrap up, řekla jsem si, že je hned otestuji. Mám od nich i pytlíčky na chleba a ty si nemůžu vynachválit. Pečivo (hlavně chleba) v nich vydrží mnohem déle a neplesniví. Je to díky speciální látce ve které chleba může dýchat a přitom okorává velmi pomalu. No a právě ta stejná látka je použitá i na pytlíčky na bylinky.

 

Výhody

Jsou to speciální pytlíky na sušené bylinky z PUL textilie, kterou firma Wrap up používá v pytlících na pečivo. 

Nepustí dovnitř vlhkost, brouky, moly ani pachy

Vhodné na sběr čerstvých bylinek i na uložení sušených

Čerstvé bylinky vydrží déle, nezapaří se a tak rychle nezvadnou

Bílá látka je vhodná k popsání fixami na textil

Uchovává vůni a aroma, prodlužuje i uchování barvy

Skvělé i na sušené houby

Vhodné i ro nedrcené koření jako je kmín, bobkový list apod.

Sáčky mám ve třech různých velikostech. Jsou bílé a okraje jsou s mým oblíbeným vzorem levandule. Výhodou jsou šňůrky, díky kterým můžete sáček dobře utáhnout nebo ho někam zavěsit.

Poznámka: To vlevo na fotce je rukáv na sáčky (sáčkovník). Tomu se ale budeme věnovat až v dalším článku:-).

Já jsem jako první pytlíky využila na sběr čerstvých bylinek – libečku, pažitky a petrželky. Na zahrádce jsme pracovali až do večera a proto mě překvapilo, že bylinky vypadaly stále jako čerstvě natrhané. Vím, že se mají bylinky sbírat až před odjezdem a ne při příjezdu, ale vždycky na to zapomenu:-). Vždycky se tak těším, až si něco natrhám, že to nevydržím a první co udělám po příchodu na zahrádku je nasbírám úrodu, což je samozřejmě úplně naopak, než to má být:-D.

První úroda

Libeček: Nevím, co to máme za libeček, ale roste strašně rychle. V létě má víc než metr a když ho ostříháte, zase během chvilky doroste. Nevěděla jsem, co s tak velkým množstvím dělat, ale nakonec jsem začala dělat libečkový prášek. Zbytek využiju do polévky.

Pažitka: Sázeli jsme ji teprve loni a vypadá to, že se jí daří. Čerstvá pažitka je pro mě neocenitelná. Beru to jako základ, bez čeho se neobejdu:-).

Tymián: A ještě trochu tymiánu. Nejčastěji z něj dělám různé kořenící směsi jako je například koření na špagety.

Doma jsem bylinky použila do několika receptů a zbytek zamrazila v potravinových dózách pro další použití.

Na podzim jeden určitě naplním houbami. Podle mě by se měly houby skladovat v pytlíku a ne sklenici nebo dóze. Koupím si fixu na textil a pěkně pytlík popíšu a ozdobím. Zbylé dva si nechám na sbírání bylinek. Pytlíky samozřejmě můžete použít i na koření nebo sušené bylinky.

Pytlíky jsou skvělou alternativou k igelitovým sáčků, které jsou na sběr čerstvých bylinek nevhodné. Na rozdíl od igelitu se v těchto pytlících bylinky nezapaří a tak rychle neuvadnou.  Pro sušené bylinky či nedrcené koření je zase velice důležitě, že se k nim dovnitř nedostane vlhkost či potravinoví moli. Potraviny jsou tedy uvnitř dobře chráněné.

Kdo rád kreslí, může si každý sáček pokreslit a dodat mu na originalitě. Já tuhle možnost rozhodně využiju!

Je bezvadné, že pytlíky jsou hladké, zbytky sušených bylinek můžu pěkně vytřepat a dají se omýt i vyprat.