Tuhle neděli měl po dlouhé době Jarda volno z práce. Přemýšleli jsme, kam vyrazit, protože venku to vypadalo na déšť. Jarda pak pronesl větu – A co do Sapy? a bylo to:-D. V Sapě jsme už totiž nebyly víc než rok a hodně nám chyběla.

 

Postupně jsem pro vás budu dokumentovat všechny návštěvy Sapy a postupně se seznámíme s vietnamskými jídly, tipy, jak si je správně vychutnat a u některých najdete i recepty, jak si tato jídla uvařit doma:-). Také tipy, která restaurace je čím vyhlášená, kde se dá levně nakoupit a kolik co stojí. Bude to takový průvodce Sapou. Nezapomeňte tedy pravidelně sledovat blog, ať nic neprošvihnete:-).

 

Co je to Sapa?

Je to velká tržnice v pražské Libuši. Není to ale jen tržnice – přezdívá se jí Malá Hanoj a je to taková Vietnam schovaný v Praze. Kromě spousty obchodů s oblečením tu najdete desítky restaurací, kde jídla připravují podle tradičních receptur. Jsou tu i vietnamské školy, školky, banky, kadeřnictví, kasina…prostě všechno.

Původně Sapa byla otevřená jen živnostníkům – dodnes je tu plno obchodů, kde můžete nakupovat jen ve velkém. Nyní už je Sapa otevřená komukoliv každý den od 8-20:00. Dokonce si tu můžete objednat i prohlídku, kde vás seznámí s vietnamskou kulturou, řeknou vám kde se dobře najíst a kam si dojít dobře nakoupit.

V Sapě se také natáčelo plno seriálů a filmů. Naposledy jste ji mohli vidět například v soutěži Masterchef, když si tam soutěžící jeli nakoupit suroviny na vaření.

 

Sapa a já

Já jsem Sapu objevila poprvé před 12 lety, kdy mě sem vzal Jarda, abych si nakoupila značkové oblečení…tedy značkové myslím „značkové“:-). Pamatuju si, jak jsem byla vyjukaná z toho, když mě pořád někdo tahal za rameno a ukazoval, ať s ním jdu do kontejneru mrknout na to, co tam má za pěkné oblečení. O pár let později mě už oblečení přestalo zajímat a začala jsem do Sapy jezdit z jiného důvodu – kvůli jídlu. Jestli rádi ochutnáváte nová jídla, budete tu v sedmém nebi. Jezdím sem už dlouho a ještě nemám všechno projité a ochutnané:-D.

Popsat Sapu se do jednoho článku opravdu nevejde. Vidím to spíše tak, že to bude seriál na několik dílů. Když to půjde, budu i natáček a pak to nějak pěkně sestříhám:-). Sapu miluju a ráda bych vám jí celou ukázala. Třeba se vám to bude líbit a také se tam vydáte.

 

Sapa a korona

Jelikož je korona stále mezi námi, jeli jsme sem s tím, že možná nebude vše otevřené. Pár obchodů mělo zavřeno, ale jinak byla Sapa otevřená. Někde byly otevřené zahrádky a některé restaurace nabízeli jídlo pouze s sebou. Byli jsme po hodně dlouhé době mezi tolika lidmi a úplně jsme se necítili na to, sundat si roušku a jíst společně s ostatními lidmi. Raději jsme tedy zůstaly u TAKE AWAY a vzali si všechno sebou

 

Sapa celebrity

Asi nejznámější celebritou Sapy je Pepis. Je to youtuber, který dělá v Sapě i prohlídky. Já jsem o něm nikdy neslyšela, ale synovec ho zná a prý se snad proslavil hraním nějaké hry. Každopádně jsem tohoto moc milého klučinu v Sapě už několikrát potkali. Má takový specifický styl oblékání, takže ho většinou nepřehlédnete.

Víte, kdo také chodil do Sapy? Karel Gott. Chodil jsem do jedné restaurace, kam jsme tentokrát také zavítali, za chvilku vám ji ukážu. Jednou tu také točil pořad Tomáš Arsov – jeden z našich nejznámějších kadeřníků. Pořad se jmenoval Nůžky prosím.

 

A teď to hlavní – Sapa a jídlo

Video, co všechno jsme si přivezli ze Sapy za dobroty najdete tady:

Sapa – dobroty

Předem bych chtěla říct, že na vietnamských restauracích je zajímavé to, že se často specializují na jedno jídlo. Většina českých restaurací nabízí desítky jídel a tak jsem i já brala, že si sednu do restaurace a vyberu si z jídelního lístku. První mýlka byl ten jídel lístek – V Sapě místo toho fungují nástěnky, které určitě znáte z čínské restaurace. Jídla tu najdete ve vietnamštině a češtině doplněné fotkou. Někdy bohužel jen ve vietnamštině, ale když se zeptáte, rádi vám s výběrem poradí. V Sapě je na desítky restaurací. Je tu například restaurace vyhlášená kapří polévkou, polévkou Pho, kachnou…ale samozřejmě jsou tu i restaurace, které toho nabízí více.

Jak se pohybují ceny? Jídlo se nejčastěji pohybuje 100-150Kč. V restauracích jako je Lotos nebo 999 jsou v nabídce i dražší jídla. Třeba takový hotpot vás vyjde na několik tisíc. Nikdy jsem ho neměla, takže vám nepovím co to je:-D.

 

Vietnamská káva

Tuto kávu seženete v Sapě hned na několik místech. Já si jí dávám na tržnici u stánku, kde dělají džus s cukrové třtiny anebo od strašně milého pána, který projíždí celou Sapu s vozíčkem. Jedná se ho silnou vietnamskou kávu se slazeným kondenzovaným mlékem. Káva je opravdu jiná – tuto mletou kávu koupíte např. v Tamda food, ale jinak ji běžně neseženete. Káva stojí 30Kč. Vždy se vás zeptají, jestli chcete kávu studenou nebo teplou, studenou vám pak namíchají s ledem a dají do kelímku s brčkem. Oboje je moc dobré, i když osobně dávám přednost té teplé. Dokonce jsem už okoukala, jak si kávu připravit, návod najdete tady:

 Návod, jak si připravit vietnamskou kávu

Ledová vietnamská káva

Tady už si konečně po roce vychutnávám hrnek kávy. Teda jednu jsem už vypila, tohle je druhá – na cestu:-).

Video – procházka centrem Sapy:

Další zastávka je vždy tenhle stánek na kraji. Prodávají tam sladké smažené koule plněné ovocem. V některých je kokos, v jiných zase banán nebo mango. Na příchuť se můžete zeptat nebo říct jen počet a říct, ať vám to namixují. 1 koule vychází na 30Kč:

 

Polévka Pho

Polévka Pho (čti Fó) je vynikající polévka ze silného vývaru s badyánem a jiným kořením, které mu dodají jedinečnou chuť. Dále v ní najdete rýžové nudle, koriandr, cibuli a maso. Někdy se podává i s mungo klíčky a limetou. Vyberte si jaké chcete maso a podle toho objednejte – Pho bo (hovězí) nebo Pho ga (kuřecí). Můžete narazit i na Pho bo tai, což je syrové hovězí maso nakrájené na velmi tenké plátky.

Polévka se podává ve velké míse a velikostí spíše připomíná hlavní jídlo. Vždy je lepší si dát polévku na místě, protože jsme se s Jardou shodli, že jídlo s sebou je menší (asi nemají tak velké krabičky). Schválně, porovnejte sami, třeba se mýlím:

Vlevo je polévka s sebou  a vpravo na místě (stejná restaurace)

 

 

Nejde ale jen o velikost. Když si dáte jídlo na místě, je to jiné. Zaprvé nám domů vždycky chybí limetka a chilli papričky (na obrázku napravo jsme je dostali v misce). Kromě toho je na stolku plno omáček, abyste si polévku mohli dochutit. Je to ale i místem. Panuje tam taková rodinná atmosféra a to mi doma chybí.

Rada při objednání polévky s sebou – Často se vám zeptají, jak to domů máte daleko. Nebojte, nechtějí po vás vyzvídat, ale potřebují vědět, jestli vám dát polévku odděleně nebo ne. Do 20-30 minut vám mohou dát nudle rovnou do horkého vývaru. Pokud je to déle, je vždy lepší dát vývar do oddělené misky. Doma ho přivedete k varu, nudle s ním zalijete a polévka je připravená k jídlu.

Jelikož jsme tentokrát také využili jídlo s sebou, dali jsme si polévku až doma.

 

Bun bo nam bo

Další velice známé jídlo je Bun bo nam bo. Samozřejmě mi tam chybí ještě nějaké čárky, ale když jim v restauraci řeknete Bun bo nam bo, hned budou vědět. Toto jídlo se skládá z tenkých rýžových nudlích, hovězího masa na tenké plátky, pražených arašídů, smažené cibulky a další zeleniny. K tomu je ještě taková sladkokyselá omáčka a tou si jídlo polijete. Tedy v restauraci je omáčka už v jídle, při objednávce s sebou vám ji dají stranou.

Tentokrát jsme si jídlo objednali z restaurace Pho Lan, která je uprostřed Sapy, přímo pod Restaurací 999.

Jen vám neřeknu, kolik přesně stojí, protože venku bylo 130, uvnitř 150 a já jsem za dvě jídla platila 400, tak nevím:-D. Musím pochválit vychytané obaly na jídlo s sebou, takové jsem ještě neviděla.

Tohle jídlo se stejně jako Pho jí hůlkami. Jestli je doma nemáte, nezapomeňte si je přiobjednat. Mají je v každé restauraci.

V restauraci 999 si můžete dojít na vietnamskou kávu připravovanou ve phin filtru, tedy tak, jak to správně má být. Také si sem na ní ráda zajdu, ale na tržišti do kelímku mi to přijde takové autentičtější:-). Kafe vám vyjde o něco dráž, myslím, že jsme platili 60Kč? Mají tu i obrovský výběr asijských jídel.

 

Po cestě jsem si vyfotila pár cedulí s nabídkou jídel, abyste se mohli mrknout, co se tu nabízí. Taky proto, že si postupně chci odškrtnout všechna jídla. Teda až na vejce s kachním embryem, na to opravdu nemám žaludek. Cedule jsou všude, jídelní lístek najdete jen v asi 2 restauracích – Lotos a 999.

 

Pho Nam Dinh – Polévka Pho

Sem chodíme na polévku Pho. Tuhle restauraci nám doporučila jedna místní slečna a měla pravdu – vaří tu výborně. Kuchyně je přímo před vámi, takže kuchaři vidíte celou dobu pod ruku. Vaří tu jedna moc milá paní s postarším pánem. Oba jsou velice příjemní. K polévce si určitě objednejte Quay (kuaj) – to je smažené pečivo, které se namáčí do polévky. Jeden Quay tu vyjde na 20 Kč.

Víte koho jsme tu potkali? Chilli Tathuy z Masterchefa. Sleduju ji na Instagramu, je úžasná! Akorát jedla, takže jsem ji nechtěla rušit, ale to víte, že mě mrzí, že jsem se s ní nemohla vyfotit:-).

Restauraci najdete uprostřed Sapy na tržnici – na začátku uličky prodávají ovoce a zeleninu a na konci je takhle restaurace. Má dva vchody, tak si můžete vybrat:-). Naproti ní a pár metrů doprava jsou záchody, kdybyste náhodou potřebovali. Jedny jsou pak ještě nahoře u Tamda foodu na parkovišti. Obě toalety jsou placené.

Jarda se příště chystá na šnečí polévku, ale já asi vynechám. Vynikající jsou také závitky s krabím masem nebo smažené závitky. Mají tu také Bun bo nam bo. Ještě tu mají Pho se sýrovým masem – ale podle mě je to překlep, Pho bo tai je totiž polévka se SYROVÝM masem, takže pokud nechcete syrové, tak pozor:-).

Můžete si objednat telefon? Ano můžete, ale musíte být trpělivý a mluvit pomalu a srozumitelně. Většina lidí v Sapě česky nemluví. Tedy určitá slova rozumí, ale když mluvíte rychle a nespisovně, bude to nadlouho. Moc se mi líbí, jak jsou zde lidí přátelští. Pár vedle mě nerozuměl paní, kolik má platit a ona vyndala bankovky z kasy a ukázala mu, kolik jí má dát. Nebo zase minule požádali mladší vietnamku, aby jim to přeložila. Nemusíte se tedy bát, oni chtějí, abyste byli spokojení a budou se vám snažit vyjít maximálně vyjít vstříc.

 

 

Já i Jarda jsme si Sapu zamilovali a je to pro nás vždycky nádherně prožitý den. Člověk ani nemusí jezdit do Vietnamu a přesto se cítí, jako kdyby tam byl. Asi to bude lidmi, kteří vás v Sapě obklopují a žijí svůj život po svém. Je to zkrátka jiná kultura a mě strašně baví ji poznávat. Už se těším, až se tam opět zase podívám.

 

Pojďme si ještě udělat krátkou procházku po Sapě ve fotkách:

 

Šnečí polévka:

Man

 

A dvě bomby na závěr:-D