Tyto stránky jsem založila proto, abych mohla s lidmi sdílet to, co mě baví. To, že ráda vařím už všichni víte, mám ale i jiné zájmy. Ráda sportuji, miluju cestování, čtení a taky miluju společenské hry. S přítelem jsme naladěni na stejnou noty, takže jsme v tom spolu. Nikdy neodmítne, když ho požádám ať si něco zahrajeme, a já také ne, když zase přijde on😊. Protože nás to opravdu baví, máme doma úctyhodnou sbírku společenských her, kterou by nám závidělo snad každé dítě. Těch peněz ale nelituju, hry pravidelně hrajeme a už jsme díky prožili tisíce hodin zábavy. Tenhle měsíc nám přibyly tři nové objevy, a právě o ty bych se s vámi chtěla podělit. Dnes se podíváme na hru Timeline a postupně se podíváme na ty zbylé dvě (Brainbox a Dixit).  Každá hra si zaslouží samostatný článek, proto si je vezmeme pěkně jednu po druhé😊.

 

Moje nová zábava

 

Timeline klasik je společenská hra, ve které se na časovou osu umísťují karty s datem různých událostí, vynálezů a objevů. Tato hra pochází z celé řady Timeline. V této řadě najdete variantu Klasik, Události, Vynálezy a brzy vyjde i očekávaný titul Česko!

Hra je zaměřená na znalosti o letopočtech, ale vůbec nevadí, pokud o nich nemáte ani páru. Je to vědomostní hra, která vás má tyto letopočty zábavnou formou naučit. Navíc ve většině případů stačí použít selský rozum.

V téhle době jsme všichni doma, společenský život je na nule, výlety, dovolené…to vše teď padá. Opravdu se snažím být co nejvíce doma, neriskovat a neohrozit tak mou rodinu. Hry jsou skvělý způsob na zahnání nudy. Ať už máte doma děti, nebo jste doma jen sami s manželem/přítelem, společenské hry jsou sázka na jistotu. Díky nim vám čas uteče jako voda a užijete si plno zábavy.

Pojďme se podívat podrobněji na tuto hru a její pravidla. Na konci pak najdete mé dojmy z hraní her a hodnocení.

 

O hře:

  • Typ: Vědomostní karetní hra
  • Obtížnost: jednoduchá, pravidla se naučíte během minuty a můžete hrát
  • Velikost: malá, vejde se i do kapsy. Ideální na výlety, dovolené…
  • Doba hraní: 10-20 minut
  • Počet hráčů: 2-6
  • Věk: od 8 let
  • Cena: 249Kč

Kde hru koupíte: ODKAZ

 

 

Balení:

  • Obsah balení: plechová krabička, pravidla, 55 karet s obrázkem, popisem a letopočtem

Hra se skládá z karet, které jsou uvnitř plechové krabičky. Krabička s kartami je velice lehká a nezabere moc místa. To je velká výhoda, protože si hru s sebou můžete vzít prakticky kamkoliv – do školy, na výlet, na party…vejde se vám do kabelky i do kapsy. Krabička je pevná a chrání karty před zmačkáním a poškozením.

 

Pravidla:

Pravidla hry jsou velice jednoduchá a snadno a rychle je pochopíte. Před začátkem hry se karty zamíchají tak, aby nebyly vidět letopočty. Každý hráč pak dostane 5 karet. Karty si rozloží před sebe, aniž by se podíval na druhou stranu.

Karty jsou oboustranné. Na jedné straně je zobrazená a popsaná událost, objev či vynález, na druhé je pak uvedený letopočet. Dokud kartu neumístíte do časové osy, nesmíte se na druhou stranu podívat.

U této hry jde o to, abyste jednotlivé události, které jsou zobrazené na jednotlivých kartách umístili správně na časovou osu. Časová osa se zakládá položením jedné karty z balíčku karet na stůl. Karta se se otočí letopočtem nahoru a položí doprostřed stolu. Ze začátku se časová osa skládá pouze z této karty, ale postupně karty přibývají a vy se musíte trefovat čím dál tím přesněji. Hra nabývá na obrátkách a začíná jít do tuhého. Nejednou se zapotíte, ale naštěstí když nevíte, můžete si tipnout anebo přijít selským rozumem (mohlo být tohle dříve než tohle???). Určíte si, kdo bude začínat. První vyloží kartu a pak se postupně střídáte ve vámi stanoveném pořadí. Při jednom tahu se vždy umísťuje pouze jedna karta, poté je na řadě další hráč.

Časová osa

 

Po umístění karty na časovou osu kartu otočíte na stranu s letopočtem a dozvíte se, zda jste jí umístili správně nebo ne. V případě správného tipu karta zůstane na časové ose a vy máte o jednu kartu méně. Netrefili jste se? V tomto případě kartu vyndejte z časové osy a místo ní si vezměte jinou.

Vyhrává ten, kdo se zbaví všech karet, které má před sebou.

 

Takhle vypadá hra

 

Pro koho je hra vhodná?

Pro každého, koho baví vědomostní hry, nechce se učit složitá pravidla a nechce u hraní strávit celý večer. Ideální pro rodiny s dětmi i pro dospělé, které baví hraní her. Hra je v plechové krabičce, takže je ideální na výlety, dovolené anebo ji můžete vzít s sebou na návštěvu ke kamarádům či příbuzným.

Ve hře se čtou letopočty a názvy událostí, proto je minimální hranice doporučená na 8 let. Samozřejmě záleží na vás, jestli si myslíte, že by vaše dítě bavila tato hra i pokud je mladší.

 

Hodnocení:

Strašně jsem se těšila, až mi tato hra přijde. Poslední měsíce jsem jako všichni pořád doma, a tak jsem se strašně těšila na nové hry (ani nevíte jak). O hře Timeline jsem už slyšela, takže jsem na ni byla pěkně zvědavá.

Když mi přišla, první mě zaujala velikost. Zatím mám doma samé velké hry, tohle je první menší hra. Rozbalila jsem ji a vyndala karty. Všechny jsou moc hezky malované. Dětem se budou obrázky určitě líbit, mě se také líbí😊.

Taky vám tahle Sněhurka připomíná Dádu Patrasovou?:-)

Hned, jak Jarda přišel z práce, jsme se pustili do hraní.

 

 

Pravidla hry jsou brnkačka, pochopili jsme je během minutky. Nemám ráda složitá pravidla, protože se pak při hraní musím často koukat do pravidel, a to mě nebaví. Hra je plynulá, nic ji nezdržuje, nenudíte se. Střídáte se v umísťování kartiček na časovou osu, často se pletete a tím pádem se hra natahuje, dokud před sebou nemáte ani jednu kartu.

Musím říct, že se pokaždé pěkně nasmějeme. Například když si jste opravdu jistí, že je správná odpověď a dokonce přidáte plno informací, proč to tak je a hádejte co…jste vedle, jak ta jedle? I to se stane a hrdost musí stranou. Je to jen hra, takže se tomu jen zasmějete a jdete dál😊. Na kartách jsou zajímavé události jako kdy vznikla první konzerva, kdy se upekl první croissant nebo kdy někdo poprvé se zbraní přepadl banku? Dozvíte se toho ještě mnohem více, to mi věřte. Ve hře jsou i novější události jako kdy byl natočený první film Star Wars nebo vznikl klip k písni Thriller. Hmm…už se těším, až při nějakém rozhovoru tyhle znalosti použiju:-D.

Vědomostní hry mám ráda, protože je to zábava i nauka v jednom. Učení mě nikdy moc nebavilo, ale tohle mě baví. Vědomostní hry jsou prostě moje krevní skupina. Škoda, že nás ve škole neučili formou her, to bych měla samé jedničky:-D.

Výhoda hry spočívá v jednoduchosti. Vyndáte karty, rozdáte a hrajete. Žádné dlouhé rozkládání hracího plánu apod. Díky tomu si můžete hru zahrát i když na hraní nemáte moc času nebo ji vzít k příbuzným. Zjistila jsem, že složité hry mé okolí moc nebaví. Než jím vysvětlím pravidla, ztratím jejich pozornost a při hře pak nikdo neví, co má pořádně dělat. Hry jako Timeline se ale hrají jedna radost. Pravidla vysvětlíte v pár větách a můžete hrát.

Dneska jsem hru hrála s 12ti letým synovcem a strašně ho to bavilo. Škola ho zrovna moc nebaví, ale takhle hra ho bavila. Prý se zase staví (bydlíme naproti sobě)😊. Na fotce akorát rozkládám karty na jednu rychlou hru venku na dvorku. Šla jsem mu totiž tuhle novou hru ukázat a protože byl  na ní zvědavý stejně jako já, museli jsme si rovnou zahrát. Ještě že se hra netrvá moc dlouho, jinak bych asi zmrzla:-D. Musím říct, že mě překvapil. Ví toho mnohem víc, než jsem v jeho věku věděla já. U hodně složitých věcí odhadl, kdy to asi tak bylo… zato já jsem byla úplně mimo.

Tak to je ke hře asi všechno. Snad vám tyto informace pomohou v rozhodování. Hra se rozhodně vyplatí, je vhodná pro děti i dospělé a užijete si s ní plno zábavy. Zábavnou formou se navíc dozvíte plno zajímavých věcí a díky velikosti hry si hru můžete vzít s sebou, kam jen budete chtít.

 

Na závěr chci ještě odpovědět na jednu otázku, která vás jistě napadla stejně jako mě. Co se stane, až se hra začne ohrávat a budete znát většinu odpovědí? Naštěstí na tuhle situaci výrobci hry mysleli. Stačí si dokoupit jedno či více rozšíření a můžete dál hrát. Každá hra z řady Timeline lze hrát samostatně anebo karty můžete zkombinovat.

Za mě a Jardu je tato hra super a ráda si pořídím i další z řady Timeline her.

 

 Hru Timeline si můžete koupit: ZDE