Vyrobit si vlastní balzám na rty není nic složitého. Stačí roztavit včelí vosk a přidat kokosový olej s vitaminem E. Včelí vosk je lékem na suché a popraskané rty. Je to přírodní hydratační látka a zabraňuje tak vysychání rtů a vyživuje je. Kokosový olej rty změkčuje, hydratuje a dodá jim lesk. Vitamin E je také účinná hydratační látka, ale také rty chrání před drsnými povětrnostními podmínkami, stejně jako vosk pomáhá v léčbě suchých a popraskaných rtů. Během chvilky si tak můžete doma vyrobit velice účinný balzám po kterém budou vše rty zdravé a vyživené.

Suroviny

 • 2 lžíce kokosového oleje (35g)
 • 1 lžíce včelího vosku (12g)
 • 40 kapek vitamin E- acetát (tekutý)
 • Obal: dózička nebo vysunovací tubičky
 • Volitelně

  10 kapek esenciálního oleje levandule

Příprava

 1. Včelí vosk rozpusťte v malé misce ve vodní lázni. Pokud misku nemáte můžete použít menší hrnec který položíte na hrnec plný vody. Výborná je také zavařovací sklenice položená do hrnce s vodou, jen si dávejte pozor aby voda nebyla moc vysoko a necákala do balzámu. Mikrovlnku moc nedoporučuji, vosk se opravdu špatně taví a často se při tom zahřeje miska na tak vysokou teplotu až praskne.
 2. Vitamin E si nakapejte na lžíci a nechte připravený. Je dost tuhý a než byste ho nakapali roztavený vosk by ztuhl a směs už by nešla promíchat.
 3. Když je vosk roztavený přidejte kokosový olej, promíchejte a ještě chvilku zahřejte. Vosk při přidání oleje trochu ztuhne tak ho znovu roztavte.
 4. Odstavte ze sporáku a okamžitě přidejte vitamin E a případně i levandulový olej. Promíchejte.
 5. ihned nalijte do tubiček nebo jiných obalů. Vosk bude rychle tuhnout takže to chce pracovat velice rychle. Aby byl balzám jako z obchodu schovejte trošku balzám bokem. Až balzám ztuhne trochu se propadne a nevypadá to úplně hezky. Stačí když zbytek směsi znovu roztavíte a kápnete do každé tubičky co nejvíce balzámu půjde (tak aby nestekl). Tento krok je volitelný 🙂
 6. Balzám nechte vychladnout a pak teprve zavíčkujte.

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: až 1 rok (záleží na trvanlivosti použitých surovin)

 

Kde koupit tekutý vitamin E?

Vitamin E najdete na stránkách prodejců surovin na výrobu kosmetiky