Jak vyčistit rychlovarnou konvici? První možnost je dojít si do obchodu a koupit si odstraňovač vodního kamene. Tuhle možnost jsem ale hned zamítla, protože nevím, co vlastně obsahují. Hledala jsem ekologičtější a také levnější způsob. Nakonec jsem našla hned dva. První způsob, jak konvici zbavit usazeného vodního kamene je ocet. Druhým je kyselina citrónová. Oba fungují perfektně. Čištění octem trvá o kousek déle, ale výsledek je stejný.

Doma máme velice tvrdou vodu, proto je otázkou pár dní, než se na dně konvice objeví vodní kámen. Asi tak za týden mi pak ve vodě plavou malé kousky vodního kamene. Proto konvici čistím pravidelně každý týden. Pokud tvrdou vodu nemáte, bude stačit i jednou za měsíc. Tuhle rychlovarnou konvici mám více než 5 let a zatím drží. Asi zabírá to pravidelné čištění.

Kyselinu citrónovou kupuji jen ve větších baleních. Malé se nevyplatí. Teď mám tuhle kyselinu citrónovou:

 

Proč čistit rychlovarnou konvici?

Vodní kámen v nápoji není nic, co byste chtěli:-). Znehodnotí to vzhled i chuť nápoje.

 

Je to první kyselina citrónová, která nemá plastový obal. Mám ji od firmy Tierra Verde (e-shop). Používám od nich i jedlou sodu, dřevěné kartáče na mytí a další produkty. Vše seženu na jednom místě a nemusím to někde shánět. 

 

Postup:

Vždycky nejdříve začínám mytím zvenku. Když už jí čistím, tak ať je to komplet. Tipy, jak umýt konvici z venku najdete níže.

Do konvice nalijte 1 litr vody. K tomu přidejte 15 gramů kyseliny citrónové, to je 1 polévková lžíce. Přiveďte k varu a poté nechte  působit 60 minut.

Vodu vylijte a konvici vypláchněte čistou vodou. Všechen vodní kámen by měl být pryč.

Poznámka: Kdyby náhodou ještě něco zbylo, můžete postup opakovat, ale zatím mi to vždycky zabralo na poprvé:-).

 

 

                     

                                                   Před                                                                        Po

 

 

Jak umýt konvici z venku?

Hadříkem otřete podstavec konvice, nesmí na něm zůstat drobky nebo nějaké nečistoty.

Povrch konvice vyčistěte hadříkem namočeným do octa nebo vodou s kapkou prostředku na nádobí. Umyjte a vyleštěte do sucha. Na nerezovou konvici používám sprej z kyseliny citrónová. Stačí rozpustit 500ml vlažné vody a 5 lžiček kyseliny a přelít do sprejovky. Po rozpuštění nastříkat na hadřík, otřít vlhkým hadříkem a vyleštit do sucha. Používám ho pouze na nerezový povrch, je pak krásně lesklý a beze skvrn. Tento sprej je také skvělý na mytí dřezu, vodovodních baterií anebo sprchového kouta (na skvrny od vody a mýdla).

TIP: Na leštění konvice a jiných kuchyňských spotřebičů mám tenhle super hadřík. Krásně vše vyleští beze skvrn. Dá se koupit na e-shopu Tierra Verde. Materiál je šetrný životnímu prostředí, jako všechny produkty, které seženete na této stránce.