Termosku používám docela často. Je to možnost, jak mít po celý den přístup k teplému nápoji. Já si do ní nejčastěji dělám bylinné čaje a Jarda si v ní zase vozí kávu, když jede na montáž.

Taky jí rádi používáte? Tak to se vám bude hodit dnešní jednoduchý návod, jak termosku vyčistit. Samotná voda nebo prostředek na nádobí často nestačí, a proto je třeba zvolit jinou metou. Je to opravdu jednoduché a co je důležité – účinné.

 

Povrch termosky

Termosku čistím i zvenku. Tento způsob mytí povrchu je určený pouze pro termosku s nerezový povrchem.

Povrch termosky z nerezu snadno vyleštíte sprejem z kyseliny citrónové. Smíchejte 250ml vody a 2,5 lžičky kyseliny citrónové. Nechte rozpustit a přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Pokud nemáte lahvičku s rozprašovačem, naneste směs hadříkem.

Termosku nastříkejte touto směsí, otřete vlhkým hadříkem, a nakonec vyleštěte do sucha. Kyselina citrónová odstraní z povrchu skvrny od vody – vodního kamene a zároveň povrch krásně vyleští.

Plastový obal – stačí umýt prostředkem na nádobí

 

Jak vyčistit termosku (vnitřek)

Tento způsob konvici vyčistí od vodního kamene a nečistot. Jedlá soda také pohlcuje nežádoucí pachy.

 

Budete potřebovat:

  • 1 lžíci jedlé sody (25 gramů)
  • Vařící vodu

Sodu nasypte do termosky, zalijte teplou nebo vroucí vodou a nechte působit. Nechávám ji působit podle toho, jak moc je termoska špinavá – od 30 minut až po 12 hodin. Většinou to dělám na večer a ráno termosku umyju. Nezakrývejte víkem.

Obsah vylijte, vezměte si kartáč na lahve a vydrhněte.

Jestli v termosce po vyčištění ještě zbyly nějaké nečistoty, naplňte ji do čtvrtky vodou a přidejte pár lžic suché rýže. Zavřete a dobře protřepejte.

 

Tipy: Jak udržet termosku dlouho čistou

  • Termosku po použití hned vymyjte
  • Lepší je vyhnout se nápojům s mlékem – když se mléko zkazí, termoska bude ještě hodně dlouho zapáchat. Stačí termosku špatně vymýt, někde zbyde kapka mléka, zavřete ji a je to. Proto si mléko do kávy raději nedávám.
  • Pokud v termosce nemáte pití, nezavírejte ji – po umytí i když to není zrovna vidět může v termosce zůstat trošku vody. Při zavření termosky hrozí, že termoska po otevření zapáchat. Kdyby se vám to stalo, zkuste ji naplnit vodou a troškou octa, sody nebo citrónové šťávy (všechny pohlcují zápach, stačí si vybrat). Použít můžete i výše uvedený způsob čištění, který funguje i na odstranění nežádoucích pachů.