Toaletu lze vyčistit hned několika způsoby a na ty se dnes podíváme. Samotný prostředek na čištění toalet nekupuju již více než 7 let. Přijde i to zbytečné. Všechny použité suroviny v následujících receptech jsou šetrné k životnímu prostřední, což je pro mě velké plus.

A opravdu to funguje, když je to eko? Ano, funguje. Jinak bych to asi nepoužívala😊. S výsledkem jsem spokojená. Dokonce bych řekla, že je lepší, než některé kupované prostředky z obchodu.

 

Záchodová mísa

 

Čištění mísy pomocí kyseliny citrónové

  • 1 lžíce kyseliny citrónové (15 gramů)
  • Pro silně znečištěnou toaletu použijte raději 2 lžíce

 

Pro slabé znečištění – 1 lžíci kyseliny citrónové rozmíchejte v 1-2 lžících horké vody, vlijte do záchodu a štětkou promíchejte. Nechte 15-60 minut působit. Dobře vydrhněte a spláchněte. Kyselinu můžete nechat působit i déle podle potřeby (klidně přes noc).

Silně znečištěný záchod – 2 lžíce kyseliny citrónové rozmíchejte v horké vody. Promíchejte a nechte několik hodin nebo přes noc působit. Vydrhněte a spláchněte.

 

Na záhyby musí být dobrá štětka anebo si dokupte malý kartáček, kterým to vydrhnete.

 

Čištění Wc pomocí Pueru a octa

  • 1,5 litru horké vody (60-70 stupňů)
  • 120ml octa
  • 40g perkarbonátu-Pueru

Takhle Puer vypadá, prodává ho Tierra Verde. Dá se koupit v jejich e-shopu anebo v různých drogeriích.

 

Čištění Wc pomocí Pueru

  • 2 lžíce perkabonátu-Pueru
  • Konvice horké vody

Puer rozpustit ve vodě a po rozpuštění nalít do WC. Nechte 10 minut sát. Umyjte stěrkou.

Pro větší účinek směs nalijte do WC před noc a přidejte 125ml octa

 

Usazený vodní kámen na stěně. Na něco stačí spláchnout a mokré stěny mísy posypat 1 lžíci kyseliny. Poté vydrhněte, nechte 5 minut působit a spláchněte.  Na slabší usazeniny mi stačila i 1 lžička kyseliny a 1 lžička vody.

V případě tvrdé vody se vám může udělat silný nános vodního kamene. Na to je nejlepší vzít pár proužků toaletního papíru a vylít na něj směs 1 lžíce kyseliny citrónové s 1 lžící vody. Dobře směs rozmíchejte (do rozpuštění kyseliny) a nalijte několik přeložených papírů. Přiložte na potřebné místo a nechte působit. Občas zkontrolujte, jestli už to pustilo nebo jde kartáček vydrhnout. Pokud papír uschne trochu ho pocákejte vodou.

 

Pisoár

35g kyseliny citrónové a 20g vody. Na pruh od vodního kamene toaletní papír namočený do octa anebo vodou s kyselinou.

Spláchnu a posypu kyselinou nebo pastou. 1-2 lžíce.

Podlaha ve sprše u kluků – 35g kyseliny a 20g vody. Pustila skvěle. Byla lesklá i spáry se vyčistily.

 

 

záchodové prkénko

Zkoušela jsem sprej z kyseliny citrónové (5 lžiček na 500ml vody, ale výsledek nebyl moc silný). Pasta z 1 lžičky kyseliny a 1 lžičky sody také moc nezabrala. Chtěla jsem prkénko vybělit.

Zabrala až pasta z perkarbonátu – Pueru. 1 lžíce Pueru a 1 lžíce studené vody. Pastu naberte na houbičku a vydrhněte s ní horní i dolní část a také víko. Nechte chvíli působit a smyjte. Na smytí použijte namočený hadřík. Pasta bude opadávat na podlahu, bude třeba to zamést (koberečky pryč).

Docela pomáhá gel z 30g kyseliny citrónové a 10g vody.