Návod, jak vyčistit lednici bez nutnosti kupovat drahé přírodní čistící prostředky. Někdy jsou ty nejjednodušší recepty stejně dobré, jako ty složité. Kdyby mi někdo před 10 lety řekl, že budu na celou domácnost používat vodu s octem, asi bych se mu vysmála. Tehdy byl pro mě ocet jen dochucovadlo s nepříjemným zápachem. Dnes už ale vím, že má desinfekční účinky a jsem za něj velice vděčná. Taky vím, na co všechno se dá v domácnosti použít a je toho opravdu hodně. Za ty roky mi ušetřit nemalé peníze utracené za čisticí prostředky a přírodě zase hromadu vyhozených obalů. Výjimkou není ani čištění lednice. Stačí ocet naředit vodou a můžete se pustit do mytí. Pokud vám vadí vůně octa, můžete do něj přes noc hodit slupku z citrónu nebo mandarinky.

Zároveň mám pro vás pár tipů, jak zbavit lednici nepříjemného zápachu. U rodičů jsme měli hodně starou lednici, často velice přeplněnou. Nejhorší na tom bylo načichlé jídlo. Všechno to vonělo jako celý obsah lednice dohromady. Tak to už tedy ne! Raději se pojďme podívat na ten návod:

 

Budete potřebovat:

Vodu

Ocet

Jedlou sodu

Hadřík z mikrovlákna nebo papírové utěrky

Malou misku

Misku nebo sprejovku na vodu s octem

 

Jak vyčistit lednici:

 1. Vypněte lednici ze zásuvky. Nutné to asi není, ale třeba u mě jiná možnost není. Lednice má senzor, který hlídá otevřené dveře. Když je nechám otevřené, začne houkat a nepřestane. Raději tedy lednici vypnu než to poslouchat.
 2. Z lednice vynoste všechny potraviny. Vše zkažené, shnilé nebo prošlé vyhoďte. Nezabalené potraviny jako je šunka, sýr, nedojedené jídlo apod. zabalte nebo dejte do potravinové dózy.
 3. Vyndejte všechny poličky v uvnitř i ve dvířkách. Umyjte je v jarové vodě. Používám vodu s troškou domácího jaru (stačí jakýkoliv mycí prostředek) nebo trošku tekutého mýdla. Opláchněte vodou. Poličky můžete dát v koupelně na ručník a nechat je uschnout nebo je utřít do sucha hadříkem.
 4. Vyndejte šuplíky na zeleninu, vyklepněte drobky do koše a umyjte je stejně jako poličky.
 5. Teď už vám zbyde jen prázdná lednička. V míse si smíchejte 3 díly teplé vody a 1 díl octa. Používám klasický jablečný ocet (litr za 8 korun). Lze použít i bílý ocet. Touto směsí pomocí hadříku nebo houbičky umyjte celou lednici. Nejraději používám sprejovku. Celou lednici touto směsí nastříkám a minutku nebo dvě počkám. Usazená špína povolí a jde to snadněji.

Nemáte ocet? Mám ještě jeden recept na domácí čistič. Když nemám ocet, smíchám si 500ml teplé vody a 2 polévkové lžíce jedlé sody. Celou lednici touto směsí umyju. Jedlá soda je velice jemné abrazivum. Lednici nepoškrábe, ale odstraní všechnu usazenou špínu (zaschlé mléko, potraviny…). Poté lednici otřete mokrým hadříkem, několikrát propláchněte čistou vodou. Poté povrch lednice osušte.

 1. Lednici vytřete do sucha. Používám látkové utěrky nebo hadřík z mikrovlákna. Můžete použít i papírové utěrky.
 2. Nyní můžete do lednice vrátit všechny šuplíky a poličky. Vše důkladně osušte.
 3. Nyní do lednice vraťte všechno jídlo.
 4. Na závěr se postaráme o to, aby lednice nikdy nezapáchala. Stačí do malé misky nasypat jedlou sodu. Dávám tak půl hrnku jedlé sody, ale stačí i méně. Jedlá soda pohlcuje všechny pachy. Stejně funguje i mletá káva, také pohlcuje pachy. Do misky s jedou sodou můžete ještě navíc kápnout jednu nebo dvě kapky citrónového esenciálního oleje. Skvělá je i máta peprná.
 5. Nyní je lednice čistá.
 6. Ještě sepsala pár tipů, jak lednici udržet čistou a voňavou. Když je budete dodržovat, bude stále vypadat jako nová:

 

Maso dávejte do spodní poličky. Přeci jen může vytéct, tak ať to není ve všech poličkách. Maso kupuji balené, proto se to asi nestane. Někdo ale kupuje maso čerstvé a vím, že se to třeba mým rodičům stává docela často.

Lednici pravidelně kontrolujte: vyhoďte vše prošlé, nahnilé a zkažené. Tyto věci jsou nejčastější příčinou zápachu.

Jídlo, šunku nebo sýr skladujte v uzavřených obalech. Tedy pokud nemají svůj obal. Myslím tím otevřené balení šunky, sýra, masa atd. Ideální jsou potravinové dózy. Na nesnězený sýr, šunku a kousky ovoce/zeleniny. Teď nově používám včelobal (ODKAZ), je vynikající. Na zbytek pak používám skleněné, kovové nebo dózy z cukrové třtiny. Dříve jsem používala plastové dózy, ale teď už mám jen poslední a zbytek už je bez plastu.

Lednici nepřeplňujte. Vzduch v lednici musí cirkulovat. Pokud máte lednici narvanou k prasknutí, je to špatně.

 

TIP: Nemáte rádi vůni octa? Stačí nasbírat pár slupek od citrónu. Zalijte je octem a nechte několik týdnů stát při pokojové teplotě. Ocet bude vonět po citrónech a po nepříjemné vůni nebude ani stopy.