Epsom sůl je hořká sůl která se používá k léčbě řady onemocnění, do koupelí nebo při výrobě kosmetiky. Jídlo byste si s ní ale osolit nechtěli, protože když si líznete je opravdu hodně hořká. Sůl koupíte v prodejnách surovin na výrobu kosmetiky i na internetu nebo už jí možná doma máte a používáte jí třeba jako léčivou koupelovou sůl. Dnes se podíváme na pokus, který si z Epsomské soli můžete udělat. Můžete si vyrobit vlastní krystaly a to během pouhých 3 hodin (větší rostou až 1 den.). Nebudete potřebovat žádné speciální vybavení, postačí vám sklenička, horká voda a Epsom sůl. Recept je tak snadný, že můžete nechat děti aby si krystalky vytvořily sami. Celý recept spočívá jen ve smíchání horké vody se solí. Roztok dáte do lednice a za 3 hodiny se můžete podívat jaké krásné krystaly jste vytvořily. Když vodu slijete můžete si je vzít do ruky a prohlédnout si je ze všech stran. Celá sklenička bude pokrytá spoustou krásných krystalů. Po každé budou mít krystaly úplně jiný tvar. A jedno kouzlo na závěr, když krystaly nevyndáte a necháte je ve vodě položené při pokojové teplotě krystaly úplně zmizí.

Suroviny

 • 120g Epsom soli (1/2 hrnku)
 • 120ml horké vody

POSTUP:

 1. Na výrobu krystalů budete potřebovat horkou vodu o teplotě okolo 38-45 stupňů. Použijte tu nejteplejší vodu z kohoutku.
 2. V misce smíchejte Epsom sůl s horkou vodou.
 3. Alespoň minutu míchejte aby se sůl dobře rozpustila.
 4. Roztok máte připravený. Přelijte ho do malé průhledné skleničky. Budete tak moci vytvořené krystaly sledovat ze všech stran a kontrolovat jak rostou. Doporučuji zvolit úzkou skleničku, aby mohli krystaly růst do výšky. Já sem použila asi 4 centimetry širokou a krystaly vyrostli výše než když jsem použila širokou misku. Klidně můžete použít i něco jako zkumavku, ale budete muset udělat menší dávku aby se vám tam roztok vešel
 5. Sklenici dejte na minimálně 3 hodiny do lednice. Klidně jí můžete zavřít, nic se nestane.
 6. Po 3 hodinách sklenici vytáhněte a pokochejte se s dětmi vlastními krystaly. Celé dno bude pokryto krystaly, které budou ve tvaru hranolků růst směrem vzhůru. Bez problému si můžete nějaký ulomit a vzít si ho do ruky. Epsom sůl je neškodná, takže se jí můžete dotýkat jak chcete.
 7. Pro lepší výhled na krystaly vodu ze sklenice vylijte.
 8. Pro zachování krystalů ve sklenici vodu slijte. Nechte okapat a poté nechte na vzduchu uschnout. Když necháte sklenici i s vodou při pokojové teplotě docela rychle se roztečou do původní podoby. V lednici je ale můžete skladovat i s vodou.
 9. Když sklenici necháte v lednici i několik dnů krystaly ještě trochu vyrostou. Ale jelikož je soli dané množství po určité době se zastaví a pak už se nehnout.

TIP: Pokud si chcete krystaly schovat na památku použijte pěknou sklenici ve které krystaly vystavíte. Až bude krystal hotový stačí vylít vodu a nechat na vzduchu odpařit i její zbytek. Krystal je napevno připevněný ke sklenici a po odstranění vody vám tak zůstane navždy. Schovejte si ho na památku, dejte na výstavu nebo můžete potěšit někoho blízkého originálním dárkem.

Poznámka: Když doma zatopíme teče u nás tak horká voda, že se z ní kouří a okamžitě si spálíte ruce. Pokud to máte stejně nejteplejší vodu nepoužívejte.

 

Skladování a trvanlivost: v lednici nebo vytažené usušené krystaly i při pokojové teplotě. V lednici namočené v původním roztoku mi vydrželi několik měsíců.

 

Kde sehnat Epsom sůl?

Koukněte se po ní v drogerii nebo zadejte do vyhledávače na internetu. Je spousty prodejen, které hořkou sůl prodávají. Co vám zbude z výroby krystalů můžete použít jako koupelovou sůl. Je výborná například při namožených svalech, po námaze nebo při nemoci.