Jednou za čas si zaslouží umýt i topení. Když je teď na všechno dost času, pustila jsem se do velkého úklidu. Překvapilo mě, jak je naše topení špinavé. Pak jsem se pustila i do mytí topení u přítele v práci, kde každý víkend uklízím. Tam už to bylo o něco horší. Je hned vedle umyvadla a tak na něm bylo plno cákanců od špinavých rukou. Jsem ráda, že už máme novější typ topení. Rodiče mají ještě to klasické se žebry a čištění je docela obtížně. Když umyju to naše, bude vypadat zase jako nové.

Na mytí jsem použila pastu z jedlé sody a vody. Pasta je abrazivní, ale povrch nepoškrábe. Vezme s sebou všechen prach i usazenou špínu.

 

Na tomto blogu najdete plno dalších tipů na to, jak co umýt anebo jak si vyrobit různé domácí úklidové prostředky. Například:

Jak umýt WC (s pomocí sody a octa)

Čistič oken

Jak umýt lednici

Jak vyčistit odpad

Sprej na mytí nerezového dřezu

Eko vůně na toaletu

Jak vyčistit rychlovarnou konvici

Odstraňovač nálepek a etiket

 

Postup – Jak umýt topení:

  • 30g jedlé sody
  • 15g vody

Pastu můžete přidělat podle potřeby

Sodu v papírovém obalu seženete na eshopu Tierra Verde (web)

 

Postup:

Topení vypněte. Musí být studené, jinak bude voda moc rychle schnout.

Jedlou sodu smíchejte do pasty. Má být tekutější. Pokud nemáte váhu, udělejte to od oka. Když bude pasta moc suchá, bude se drolit, namísto aby na topení držela.

Poté pastu postupně naneste na celé topení. Vydrhněte ho mokrým kartáčem nebo houbičkou. Já si vždycky ještě vezmu hadřík a prstem projedu všechny prohlubně topení a umyju i vrchní část. Teď už jí umím i odklopit, takže vnitřek topení vysaju. Bude to ale chtít nějaký hubenější nástavec, abych se tam lépe dostala.

Topení umyjte vodou a osušte.

Výsledky:

Zkusila jsem vyfotit výsledky. Rozdíl to byl pořádný, jen nevím, jestli se mi to na fotkách podařilo zachytit. Bohužel jsem topení před umytím fotila večer a na to, že ho mám vyfotit umyté jsem si vzpomněla až ráno. Na fotkách je tedy jiné světlo. Každopádně zmizely všechny fleky. Topení muselo být pořádně špinavé, protože při mytí bylo vidět, jak je najednou krásně bílé.

 Před                                                  Po

 

         Před                                                                                       Po

 

 

 

 

 

 

 

 

                Před                                                                                               Po

 

Poznámka: Na úklid mám vyhrazený dřevěný kartáč, který mám od Tierra Verde stejně jako tu sodu (mám od nich snad všechno:-)).