Jestli něco nemám ráda, tak je to etiketa na nesprávném místě. Například když si koupíte krásnou věc a na ní je obrovská nálepka, která nejde sundat. Někdy je těch etiket rovnou několik. Většina jich jde strhnout, ale zbyde po nich lepidlo, kterého se už zbavit nejde.

Dále jsou tu sklenice od jogurtů a jiných potravin. Doma tyto sklenice recyklujeme a používáme dále. Do některých dám koření, luštěniny nebo jiné suché potraviny. Do jiných zase dávám polévku a jídla, která ukládám do lednice. Je hodně možností, jak sklenice využít.

Co mi ale vždycky vadilo je právě etiketa. Hlavně pokud chcete sklenici použít na zavařování, je etiketa problém. Papírová etiketa se rozmočí a kousky papíru pak plavou ve vodě. Naštěstí už jsem konečně našla způsob, jak je odstranit. Je to domácí odstraňovač etiket, nálepek a zbytků lepidla. Jeho výroba je velmi jednoduchá a funguje prostě báječně. Pokud chcete recyklovat staré sklenice, bude se vám tento recept jistě hodit. Také na věci z obchodu, které zakrývá ošklivá etiketa. Je dost jemný na to, aby výrobky neponičil ani nepoškrábal. Bez obav ho tak můžete použít na většinu materiálů.

 

Domácí odstraňovač nálepek:

  • 100g jedlé sody
  • 50g slunečnicového oleje (lze použít i kokosový)

Používám jedlou sodu od Tierra Verde (e-shop). Ne webu najdete mnoho surovin pro úklid i domácí výrobu. Vybrala jsem si je, protože mají eko obaly (mimochodem moc hezké) a mají velký výběr eko produktů (jedlou sodu, kyselinu citrónovou, silice, hadříky, dřevěné kartáče…)

 

Postup:

Odstraňovač nálepek si můžete vyrobit do zásoby anebo jen malé množství. Stačí dodržet poměr 2 díly jedlé sody na 1 díl oleje. Trvanlivost je velice dlouhá, a protože se určitě ještě bude hodit, doporučuji vyrobit rovnou celou sklenici.

Jedlou sodu smíchejte s olejem a přendejte do sklenice. Skladujte v uzavřeném obalu.

 

 

 

 

 

 

Použití:

Etikety na sklenicích a lahvích:

Nejdříve zkuste etiketu strhnout. Pokud je plastová, měla by jít strhnout celá. Strhnout jdou i některé papírové etikety. Na některých sklenicích vám zůstane jen lepidlo a u některých skoro celá etiketa.

Nyní naneste silnější vrstvu odstraňovače nálepek. Dejte stranou a nechte 20 minut působit:

Poté zkuste strnout zbytek etikety. Zbytek vydrhněte rukou nebo kartáčkem. Zatím nepoužívejte vodu, ať olej může fungovat naplno. Až uvidíte, že vše pustilo, sklenici omyjte vodou. Pokud na ní zůstal zbytek lepidla, naneste trochu pasty a drhněte, dokud nepustí. Většina lepidel i nálepek pustí rychle a beze zbytku.

 

Jak vidíte na fotce, sklenice jsou zase jako nové:

 

Na co sklenice použít? Dávám do nich mouku, oříšky, semínka, rýži…Nebo je používám namísto plastových dóz. Dám do nich polévku nebo omáčku a uložím do lednice. Abych věděla, co v nich je, napíšu si název na papír a přilepím je kouskem průhledné lepenky. Po strhnutí je sklenice pořád čistá. Na rozdíl od etiket z obchodu jde lepenka strhnou beze zbytku. No a kdyby na sklenici něco málo zůstalo, nanesu zase trochu odstraňovače nálepek a je to:-).

 

Poznámka: Občas se ale najdou i výjimky. Naposledy to byla sklenice od zelí. Nevím, čím byla etiketa přilepená, ale byl to tvrdý oříšek. Nechala jsem jí namazanou přes noc. Ráno jsem použila malý nůž a zbytky nálepky odstranila. S něčím takovým jsem se ale setkala poprvé.

 

TIP: nejlepší je dělat více sklenic najednou.  Sklenice si můžete dávat třeba pod dřez a počkat, až se vám jich nastřádá více.

 

Před                                                                                                            Po

 

 

Odstranění nálepky z různých věcí (krabička, dekorace, talíř…)

Odstraňovač nálepek můžete použít na sklo, keramiku, kov…vše, čemu nevadí olej. Nejdříve strhněte, co jde. Poté naneste pastu a nechte 20 minut působit. Poté prstem nebo kartáčkem vydrhněte. Výborný je například starý kartáček na zuby. Opláchněte a vysušte.

 

Tuto dekoraci kazila etiketa. Naštěstí šla sundat pomocí odstraňovače nálepek. Zjistila jsem, že se pod nálepkou schovával menší kaz. Asi i proto byla nálepka jak na zadní straně, tak přes tento škrábanec. 

 

Odstranění zbytku lepidla (po etiketách, nálepkách)

Většinou stačí nanést pastu a chvilku prstem nebo kartáčkem drhnout. Někdy je nutné nechat 20 minut nechat pastu působit. Každé lepidlo je jinak odolné. Poté danou věc opláchněte a osušte.

  Na téhle odměrce šla etiketa strhnout bez problému. Jenže po ní zůstalo lepidlo. Po 20-ti minutách je lepidlo pryč a odměrka je jako nová.