Žít ekologicky neznamená jen kupovat eko věci, ale také se o ně starat. Přijde mi, že si hodně lidí nakupuje eko nádobí, bambusová brčka nebo cokoliv jiného a myslí si, že tím mohou plýtvat, jak chtějí. Vždyť to neobsahuje plast, jen bambus, papír nebo dřevo. Stále je to ale zdroj, kterým se nemá plýtvat. Je sice krásné, že si pořídím bambusové brčko. Není ale moc eko, když ho hned první den vyhodím, protože jsem ho zapomněla umýt a koupím si prostě nové. Podle mě by si měl člověk vážit každé věci, každého spotřebiče…nehledě na to, z jakého je materiálu. Proto se snažím o vše pravidelně starat. Čistím rychlovarnou konvici, mažu boty krémem, aby nepopraskaly a tak dále.

Minulý rok jsem si pořídila kokosové misky. Vyrábí se z kokosových skořápek a jsou naprosto úžasné. Všechno v nich tak krásně vypadá, stále se na ně nemohu vynadívat. Mám je od Bali balanc (www.balibalanc.cz), kdybyste chtěli vědět, odkud jsou:-).

 

Péče o kokosové misky je jednoduchá a může miskám několikanásobně prodloužit život. Jak tedy o misky pečovat?

  • K mytí misek používejte šetrné mycí prostředky.
  • Kokosové misky nikdy nedávejte do myčky.
  • Misky myjte jemným kartáčkem nebo houbičkou. Drátěnku raději vynechte.
  • Do misek nedávejte teplé pokrmy (nad 40 stupňů).
  • Potraviny v miskách neskladujte.
  • Hned po jídle misky umyjte a vysušte. Zabráníte tak zbytečnému namáčení misek, aby šly umýt.

 

Chcete, aby misky vypadaly stále jako nové?

Misky pravidelně promazávejte olejem. Nejraději používám kokosový olej, ale použít můžete i slunečnicový. Olivový nedoporučuji. Jde to, ale má docela výraznou vůni.

Vezměte si lžičku oleje a celou misku olejem potřete. Nechte pár minut působit a poté rozleštěte hadříkem. Přijde mi, že když se olej nechá chvilku působit, vstřebá se lépe.

Na každou misku budete potřebovat 1 rovnou lžičku oleje.

 

Používám tento hadřík. Je z e-shopu Tierra Verde (web). Je stejně šetrný k přírodě, jako jsou kokosové misky:-).

Miska vypadá jako nová. Podívejte se na obrázku, jaký je to rozdíl:

 

 

Jak často misky olejovat? Ideálně tak po 10 použitích. Uvidíte sami. Misky ztratí svou barvu a budou vybledlé. Tímto jim zase vdechnete nový život. Když je budete pravidelně olejovat, zabráníte popraskání misek. Odměnou vám bude dlouhý život misek a radost z nich.