Čističe na podlahu už nekupuju hodně dlouho. Vyrobit si je totiž velice snadné. Receptů mám několik a tak si vždy jeden z nich vyberu podle toho co mám zrovna po ruce.

 

Recept č.1

První z nich je prostředek na vytírání z octa a jaru. Ocet podlahu vydesinfikuje a zároveň naleští. Jar odstraní mastnotu a všechny usazené nečistoty.

SUROVINY

 • 3,5 litru teplé vody*
 • 60ml octa (kvasný lihový)
 • 2 lžíce Jaru nebo jiného prostředku na mytí nádobí*

Volitelně:

 • 10-20 kapek levandulové silice

*nepoužívejte vařící vodu, snížila by účinnost čističe. Jako náhradu za jar můžete použít i tekuté mýdlo, jar jsem použila protože mi přišel nejúčinnější

Postup: Kýbl naplňte teplou vodou, přidejte jar, ocet a případně i esenciální olej. Promíchejte. Když přidáte jar na začátku zbytečně vodu napění.

Podlahu vytřete tak jak jste zvyklí.

Recept č.2

Velice účinný prostředek na vytírání z octa, sody na praní a jaru. Odstraňuje skvrny, leští, desinfikuje a odmašťuje. Splňuje tedy vše, co pro mě prostředek na vytírání splňovat má. Prostředek mám vyzkoušený na linu, laminátové podlaze i dlažbě. Příště se podíváme na domácí balzámy na podlahy, aby podlaha stále vypadala jako nová.

SUROVINY

 • 7 litrů teplé vody
 • 60ml octa (kvasný lihový)
 • 50g sody na praní- práškové (kupuji na Kutilov.cz)
 • 1 lžička Jaru nebo jiného prostředku na nádobí (teď používám Jelena)

Množství prostředku vždy upravte podle velikosti kýble

 

Postup: Kýbl napusťte teplou vodou. Po napuštění přidejte ocet, sodu, jar a dobře promíchejte.

Poznámka: Vše přidávám až do vody, protože když vše přidáte na začátku zhoustne to v pastu a jde špatně rozmíchat.

 

 Recept č.3

Recept na můj nejpoužívanější prostředek na vytírání. Obsahuje ocet a jar a funguje skvěle. Odmašťuje, odstraňuje skvrny, leští a desinfikuje. Pro vůni můžete přidat pár kapek esenciálního oleje. Prostředek mám vyzkoušený na linu, dlažbě a laminátové podlaze.

SUROVINY

 • 4 litry teplé vody
 • 60ml octa (kvasný lihový)
 • 30ml Jaru nebo jiného prostředku na nádobí

 

Postup: Kýbl na vytírání napusťte teplou vodou. Přidejte ocet, jar a dobře promíchejte. Vše můžete přidat i na začátku, ale zvolte slabý proud vody, aby kýbl nebyl samá pěna.

Nepoužívejte vařící vodu, snižuje účinnost použitých surovin.

 

Recept č. 4

Tento recept obsahuje mýdlový základ, kterou seženete na kutilově. Je to stránka se vším, co potřebujete na výrobu kosmetiky. Láhev vás vyjde na 40 korun a vystačí vám na dlouho. Na velký kýbl budete potřebovat jen 2 lžíce tohoto koncentrátu. Spolehlivě odstraní mastnotu i usazené nečistoty.

 

SUROVINY

 • 3,5 litru teplé vody
 • 2 lžíce mýdlového základu*

*koupíte na kutilov.cz, abyste neplatily poštovné jen za jednu věc mrkněte se na jedlou sodu, sodu na praní a jiné suroviny. Recepty z nich najdete na těchto stránkách (prací gel, deodoranty, deodorant do bot, zubní pasty a další)

 

Postup: Teplou vodu smíchejte s mýdlovým základem. Přidávám ho hned na začátku a pak kýbl napustím vodou.

 

Recept č.5

Použít se dá i samotný ocet. Mám doma zásobu lahví toho, co koupíte v obchodě za pár korun – kvasný lihový. Jablečný ocet ve skle je zbytečně drahý a nejsem si jistá, jestli byste dosáhly stejného účinku.

Na 7 litrů horké vody dávám 1/4-1/2 hrnku octa.