Nerezový dřez vypadá krásně jako nový, ale postupně čas už tak hezky nevypadá. Usazuje se na něm vodní kámen, zbytky mycích prostředků a mastnota. Postupně se na dřezu mohou vytvořit i žluté fleky, které nejdou vyčistit.

Já jsem si myslela, že už dřez nebude nikdy jako předtím. Mám ho teprve rok a i když jsem ho myla, nevypadá tak, jak bych chtěla. Nejvíc mi vadily žluté skvrny po celém dřezu, protože nešly ničím odstranit (ani drátěnkou). Začátkem března mi přišel balíček od Tierra Verde, plný eko produktů. Nabízí snad vše, na co si vzpomenete. Přišla mi velký pytel jedlé sody a kyseliny citrónové a další pomocníci na úklid. Hned jsem začala testovat a zkoušet nové recepty.

Před pár lety jsem se definitivně rozhodla, že už nebudu planetě škodit používáním čistících prostředků. Tím myslím všech, které nejsou ekologické. V obchodech jsem našla pár eko produktů, ale stále mi jich dost chybělo anebo jsem s nimi nebyla spokojená. Jsem ráda, že jsem během 2 měsíců intenzivního testování (díky karanténě) našla většinu toho, co jsem potřebovala.

Postupně s vámi budu všechny mé recepty sdílet. Vyberte si z toho, co se vám hodí😊.

Dneska mám pro vás návod na čištění dřezu. Budete k tomu potřebovat kyselinu citrónovou. Překvapilo mě, jak může být čištění pomocí jedné jediné suroviny účinné. Dřez vypadá jako nový, stejně tak i baterie a dokonce zmizely všechny žluté fleky. Zůstal jen krásný, lesklý, stříbrný dřez. Zkuste to a uvidíte sami😊

 

Budete potřebovat:

  • 500ml horké vody
  • 6 lžiček kyseliny citrónové
  • Sprejovka

Větší balení kyseliny citrónové seženete v eshopu s eko produkty Tierra Verde (web). Navíc je papírovém, nikoliv plastovém obalu. 

Postup:

Teplou vodu smíchejte s kyselinou citrónovou. Počkejte, až se kyselina rozpustí. Poté přelijte do sprejovky.

 

Použití:

Dřez důkladně nastříkejte sprejem. Můžete nastříkat i baterii. Sprej nejlépe funguje na suchý dřez.

Nechte 15 minut působit. Poté vydrhněte kartáček nebo houbičkou a opláchněte

Hadříkem vyleštěte do sucha včetně baterie.

 

Výsledky:

Zajímalo mě, jak by vypadaly vedle sebe fotky před a po umytí. Přeci jen pak může člověk lépe vidět, jestli to funguje. Výsledek je jasný, funguje. Dřez je mnohem lesklejší, nejsou na něm fleky od vody a hlavně jsem se zbavila těch fleků kolem odtoku. Vodovodní baterie je krásně naleštěná a zbavená vodního kamene. Já jsem spokojená:-)

    Před                                                                                                            Po

 

Vodovodní baterie:

                   Před                                                                           Po

 

 

 

Na hodně odolné usazeniny a vodní kámen:

Odolné skvrny nebo nános vodního kamene odstraníte smícháním 2 lžiček kyseliny citrónové s 1 lžičkou vody. Touto pastou vydrhněte celý dřez anebo jen místa, která potřebujete umýt. Vydrhněte rovnou anebo až po 15 minutách působení. Opláchněte.

Touto směsí myju i umyvadlo a všechna špína jde pryč. Stačí jí nanést na suché umyvadlo a pastou vydrhnout. Ještě si můžete přidělat, pokud je to málo.

 

Podívejte se na ten rozdíl:

 

Teď už by měl být dřez beze skvrn a krásně lesklý.

 

Dřez u Jary v práci:

     Před                                                                                                    Po