Pouštění svíček v ořechové skořápce u nás patří k vánoční tradici. V obchodě jsem ale na žádné plovoucí svíčky nenarazila a tak mi nezbylo nic jiného než si je vyrobit sama (ne že by mi to vadilo)😊. Skořápek jsem měla víc než dost, protože jsme s Jardou akorát vyloupaly víc než 5 kilo vlašských ořechů. Svíček jsem udělala ale jen pár jinak bysme měli svíček asi tak na 50 let dopředu. Plovoucí svíčky můžete vyrobit buď z čajových svíček nebo z kupovaného vosku a knotu. Když jsem si zkusila jak je to jednoduché jsem už jednoznačně rozhodnutá, že už si je v obchodě nikdy nekoupím. Minulý rok jsem na trhu zaplatila za jednu svíčku v ořechové skořápce 20 korun a to mi přijde dost přemrštěné. Užijte si výrobu a pouštění lodiček s celou rodinou. Nezapomeňte zhasnout světla a vychutnejte si nádhernou atmosféru kterou svíčky vykouzlí.

 

 • Ořechové skořápky
 • Čajové svíčky

Nebo

 • Knot s kovovou podložkou nebo samotný knot
 • Včelí nebo sójový vosk

 

Ořechy vyloupejte tak, aby vám zůstaly dvě celé půlky bez prasklin. Vnitřek vyčistěte od zbytků ořechů.

 

Výroba z čajových svíček:

 1. Čajovou svíčku vyklopte z kovového kalíšku.
 2. Praskněte jí a vyndejte knot s podložkou. Vosk dejte rozpustit do vodní lázně.
 3. Knot postavte do svíčky. Má podložku, takže bude pěkně držet-
 4. Rozpuštěný vosk opatrně pomocí lžičky nalijte do skořápky. Vosk lijte okolo knotu tak abyste knot nezalily.
 5. Svíčku nechte vychladnout, dokud vosk neztuhne.

 

Výroba z kupovaného knotu a vosku

 1. Vosk nakrájejte na kousky. Odhadněte kolik ho tak asi budete potřebovat a dejte rozpustit do vodní lázně. Použijte starou misku nebo kastrol, protože včelí vosk nejde úplně nejlépe smýt. Zbytek vosku můžete schovat na příště. Používám včelí vosk, ale dá se koupit i sójový (veganský) nebo seženete i vosk barvený určený přímo k výrobě svíček. Já kupuji voskové pláty (mezistěny) a tak se dá vosk natrhat na malé kousky a rychle rozpouští. K sehnání je ale i jako velký blok, ten budete muset odkrojit nožem.
 2. Vosk s podložkou postavte do skořápky z půlky ořechu a zalijte malou lžičkou kolem nalijte rozpuštěný vosk. Pracujte rychle, protože vosk velice rychle tuhne. Knot nechte koukat ven, nezalévejte ho úplně. Nechávám ho delší asi tak několik centimetrů a po ztuhnutí vosku zastřihnu na 1-2 centimetry.
 3. V případě knotu bez podložky stačí kápnou na dno malé množství vosku, namočit do něj knot a držet ho vzpřímeně chvilku, než vosk ztuhne. Když do vosku budete foukat ztvrdne rychleji. Po ztuhnutí knot pusťte, bude už držet sám. Jen za něj při tuhnutí netahejte jinak ho z vosku vyndáte.

 

Svíčky jsou hotové a teď už je jen stačí položit do misky z vodou a zapálit.

 

Varování: nikdy od svíčky neodcházejte. V televizi neustále opakují, jak někdo odešel od svíčky a shořel mu celý byt a to by za jednu plovoucí svíčku byla hodně vysoká cena.

 

                       

Mavis je zvědavé koťátko, tak se musela přijít podívat:-)