Čištění odpadu nepatří mezi mé oblíbené koníčky. Neznám nikoho, koho by tato činnost bavila ale přesto to musíme dělat všichni. Když se nám poprvé ucpal odpad, prodali mi v obchodě prostředek, který měl na sobě tolik varování a seznamu, co všechno vám může způsobit, že jsem se rozhodla hledat jinde.

Dávám přednost ekologičtějšímu řešení. Našla jsem jich hned několik. Nejčastěji používám čištění pomocí jedlé sody, octa a vařící vody. Podobně čistím i záchod. Namísto čistícího gelu na WC, nasypu do toalety jedlou sodu a pak zaliju octem. Nechám působit a vyčistím. Funguje to lépe než většina gelů, které jsem vyzkoušela. Více o tom, jak vyčistit záchod pomocí sody a octa najdete v tomto článku: Jak vyčistit toaletu.

Teď k tomu čištění odpadu. Jedlá soda se dostane do odpadních trubek a neutralizuje zápach. Nalitím octa na sodu spustíte reakci, kterou odpad vyčistíte. Uvolní se tím všechny nečistoty, mastnota, usazené mýdlo i vodní kámen. Na závěr jen stačí prolít odpad vařící vodou, která s sebou vezme všechnu špínu. Tuto metodu používám jako prevenci proti ucpání odpadu. Použít jí ale můžete i pokud je odpad ucpaný.

 

CO BUDE POTŘEBOVAT NA:

 

1. KROK: 250ml vařící vody

2. KROK: 100g jedlé sody

3. KROK: 250ml vařící vody a 250ml jablečného octa (běžný kvasný lihový ocet)

4. KROK: 250ml vařící vody 

 

Jedlou sodu v eko obalu seženete na eshopu Tierra Verde (web)

 

 

 

POSTUP:

 

1. KROK:

Hrnek vařící vody o teplotě cca 85 stupňů (odpovídá uvařené vodě z rychlovarné konvice), nalijte do umyvadla.

 

2. KROK:

Poté do odtoku nasypte 100 gramů jedlé sody a nechte 5 minut působit.

 3. KROK:

Hrnek octa smíchejte s dalším hrnkem vařící vody a okamžitě nalijte do umyvadla. Směs lijte opatrně, abyste se neopařili. Vše začne šumět. Nechte 10-15 minut působit.

 

4. KROK:

Na závěr odpad propláchněte dalším hrnkem vařícím vody.

 

Ucpaný odpad: pokud vám zůstala v umyvadle napuštěná voda, která neodtéká je potřeba jí nejdříve odlít. Použijte třeba hrnek nebo jinou nádobu. Na čištění je potřeba prázdné umyvadlo. Nejdříve zkuste zvon, jestli pomůže anebo něčím odtok proštouchnout. Prodávají se na to různé pomůcky.

Nezabralo to? Postupujte podle návodu, snad to pomůže. V případě ucpaného odpadu doporučuji zakrýt po nalití octa na sodu umyvadlo špuntem pro maximální účinek. Nebo rozeberte odpad a zjistěte, kde je problém. Dělám to docela pravidelně, některé věci ani čistič neodstraní. Hodilo se mi to, i když mi spadla jedna náušnice do umyvadla. Díky tomu jsem jí zachránila:-).

 

Ještě je tu možnost vyndat trubky pod umyvadlem a vyčistit je.

Divili byste se, kolik tam může být nánosu. Ještě odšroubuji odtok (u nás doma mám na starost čištění odpadu já). Kanálek a vše co jde vyndám a vyčistím. Vše důkladně promyjte, případně nechte odmočit ve vodě s octem. Vraťte na místo a zkuste, jestli už voda odtéká.

 

Odpad je stále ucpaný?

Někdy se bohužel stane, že je ucpávka až za sifonem v odpadu ve zdi. Jediná možnost je zkusit použít na odstranění ucpávky instalatérské péro. Na webu firmy, která čištění odpadů přímo provádí jsem našla podrobný návod, tak na to můžete mrknout:

 NÁVOD – Jak uvolnit ucpaný odpad