Toho, že jsem si koupila bílé povlečení jsem litovala hned, během prvního praní. I když v posteli nejíte a snažíte se potah neznečistit neznamená, že zůstane krásně bílý. Já jsem si to bohužel neuvědomila. Polštáře se zbarví do žluta od potu, prachu, kouře (tedy pokud v bytě kouříte), obarví od barvy na vlasy, zbytků makeupu nebo například od prostěradla, které pouští.

Má vaše původně bílé povlečení barvu, která bílou nepřipomíná ani zdálky? Tohle vánoční povlečení vypadá opravdu špatně. Zkoušela jsem různé triky, ale nic nepomohlo. Upozorňuji, že jsem hledala pouze eko tipy, nestojím o nějaká agresivní bělidla.

Nakonec jsem skončila u Pueru od Tierra Verde. Zkusila jsem to nejdřív na povlaku na polštář a když jsem viděla ten výsledek, hned jsem sebrala všechno bílé prádlo v bytě a pustila se do praní. Výsledek mě totiž opravdu překvapil. Kdybych ho používala od začátku, asi by byl potah stále bílý. Rozdíl by po vyprání znatelný a podruhé ještě větší. Kouzlo se skrývá ve složení, kterým je perkarbonát. Pro své bělící účinky se používá do pracích prostředků. Většinou s ním ale výrobci dost šetří a výsledek není takový, jako by mohl být.

Puer od Tierra Verde (web)

Doma si můžete připravit bělící lázeň, která si poradí i s pořádně zažloutlým a špinavým prádlem. V ní prádlo namočíte a pak vyperete. Perkarbonát je totiž opravdový přeborník na bílé prádlo. Uvidíte, že z výsledku budete mít radost.

A jak žloutnutí prádla předejít, abyste ho nemuseli namáčet? Přidávejte Puer do každé pračky, tím posílíte bělící účinek prášku a prádlo bude bělejší.

 

Postup:

  • 2 litry vařící vody (60-90 stupňů)*
  • 20g Pueru od Tierra Verde
  • 2 povlaky na polštář nebo 1 povlak na deku a 1 na polštář (pokud toho máte více přidělejte více vody s Puerem)
  • Velkou nádobu na namáčení

*držte se cedulky, na kterou se smí prádlo nebo povlečení prát. Puer se rozpouští od 40 stupňů výše, to je minimální teplota vody.

Postup:

Vařící vodu nalijte do velké nádoby. Přidejte Puer a promíchejte. Počkejte několik minut, ať se rozpustí.

Poté vložte povlaky a ponořte. Nechte přes noc namáčet.

Druhý den slijte (moje voda byla úplně černá), dejte do pračky a vyperte s pracím práškem. Pro maximální efekt přidejte k pracímu prášku lžíci Pueru.

Je prádlo hodně špinavé? Možná bude chtít namočit i vícekrát. Navrátíte mu původní barvu. Pak už by mělo stačit přidat Puer do pračky při každém praní. Já jsem tohle povlečení namáčela dvakrát.

 

Výsledky:

Jak vidíte nalevo, byla to opravdu hrůza. Povlečení jsem měla hodně dlouho schované v posteli, protože jsem ho ani nechtěla vytahovat. Výsledek je úžasný. Potah je zase krásně bílý. Už se těším, až ho zase natáhnu na postel. Bílému prádlu i povlečení jsem se vyhýbala, protože jsem se bála toho, že nezůstane bílé. Asi mu dám znovu šanci a koupím si zase něco bílého:-).

   

Před                                                                                               Po

 

Jak zabránit žloutnutí prádla a zachovat ho krásně bílé?

Do každé pračky přidejte k pracímu prášku 1-2 lžíce Pueru. Pokud je prádlo hodně špinavé, dejte ho přes noc do horké vody s Puerem a pak teprve vyperte.

Puer teď přidávám do každé pračky s bílým prádlem. Dřív jsem to nedělala, takže jsem vše, co bylo hodně špinavé nebo zažloutlé dala přes noc namočit. U něčeho bylo potřeba namočit prádlo i dvakrát nebo třikrát, abych mu navrátila původní barvu. Škoda, že jsem Puer nepřidávala do pračky od začátku.