Máte doma kočku nebo psa? Určitě má pěkný domeček nebo pelíšek. My máme dvě kočky (Mavis a Vločku). Vločka má proutěný košík a obě pak společné velké škrabadlo s domečkem. Pelíšky i domečky potřebují pravidelně vyčistit. Pojďme se podívat, jak na to.

 

  1. Jak se zbavit chlupů
  • Na chlupy používám lepivý váleček. Dříve jsem používala váleček s papírky, které po použití odtrhnete a vyhodíte. Teď ale používám váleček s lepivým povrchem. Po použití se umyje a je zase připravený k použití. Je to mnohem výhodnější a také ekologičtější než ten jednorázový. Navíc mě v Kiku vyšel na pár korun, asi 70, nejsem si jistá. První nám vydržel 2 roky. Mám jeden pro nás a jeden pro kočky.
  • Další možnost je zkusit chlupy vysát. Asi to nevezme všechno, ale alespoň něco ano.
  • Třetí možnost jde použít u rovných povrchů jako jsou jednotlivá patra domečků pro kočky. Sehnala jsem silikonový smeták, který má na konci gumovou stěrku. Pomocí stěrky stačí nahrnout chlupy ke straně a vysát. Jde to opravdu dobře. Třeba se stěrkou na okno to takhle nešlo, ale třeba byste s jinou pořídili.

 

  1. Jak se zbavit zápachů a nečistot

Domeček jsem celý posypala jedlou sodou.

Odstraní z domečku všechny vůně, pomůže na skvrny a zjemní povrch koberečku. Na 4 patrový domeček dávám 50-100 gramů jedlé sody. Sodu si dám do jemného síta a postupně s ní pocukruji všechny látkové povrchy. Nechte 15 minut působit a důkladně vysajte.

 

Jedlou sodu v eko obalu seženete jsem sehnala u Tierra Verde (eshop). Seženete tam i kyselinu citrónovou nebo přírodní silice. 

 

Na pelíšek pak dávám 2 lžíce, záleží na velikosti.

Pelíšek naší Vločky:-)

 

Polštářky peru v pračce. Používám domácí prací prášek anebo vajíčko na praní. Většinou ještě přidávám trochu jedlé sody. Ani při praní nechci používat nějakou chemii. Přeci jen jsou s vypraným prádlem v kontaktu a nějaký praví prášek v látce může zůstat. Momentálně mám Ecoegg, který je hypoalergenní a bez parfému.

Dřevo a plast otírám vodou anebo vodou s troškou sody či jaru.

Pro péči o dřevěné povrchy na škrabadle jednou za čas nanesu kokosový či slunečnicový olej a rozleštím anebo domácí leštěnku na dřevo s včelím voskem. Dřevo bude vypadat jako nové a nebude praskat.

 

Pasta na leštění dřeva a spousty dalších věcí