Připravte si velice účinný čistič s nádhernou vůní levandule. Jedná se o víceúčelový čistič, který si poradí s každou špínou. Hodí se na mytí kuchyňské desky i linky, umytí lednice, stolů, nábytku, dlaždiček, umyvadla…tedy prakticky všeho. Stačí ho jen nastříkat nebo nalít a hadříkem povrch otřít a vyleštit. Ocet má desinfekční účinky, takže po něm vše zůstane čisté. Levandule má antibakteriální účinky a hlavně dodá prostředku nádhernou a uklidňující vůni. Jar je v receptu kvůli svým odmašťovacím schopnostem, pomůže vám odstranit všechny odolné mastné skvrny. Do receptu jsem použila sušenou levanduli, která po týdnu louhování čistič nádherně provoní. Pak už jen stačí čistič přelít do sprejovky a můžete se pustit do úklidu.

Suroviny

  • 250ml vody
  • 250ml jablečného octa  (obyčejný kvasný lihový)
  • 2 lžíce sušené levandule (květů)
  • 4 lžíce jaru (nebo jiného prostředku na nádobí)

Volitelně:

  • 20 kapek esenciálního oleje levandule (pro více levandulové vůně)

Příprava

  1. Sušenou levanduli dejte do zavařovací sklenice nebo lahve a zalijte vroucí vodou.Nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
  2. Přidejte ocet a jar. Promíchejte.
  3. Nechte 1 týden louhovat na tmavém místě.
  4. Poté přeceďte. Připravte si sprejovku nebo jiný obal a čistič do ní přelijte. Podle mě je určitě nejpraktičtější sprejovka- pokryjte velkou plochu.

 

Použití: levandulový čistič nastříkejte kam potřebujete, nechte krátce působit a setřete. Suchým hadříkem rozleštěte pro lesk. Použít ho můžete na kuchyňskou linku, umyvadla nebo vanu, stolky, obývací stěnu. Zkrátka vše co chcete vyčistit.

 

Před použitím na dřevěný nábytek, obývací stěnu a jiný nábytek se přesvědčte na malém skrytém kousku jestli je pro daný kus vhodný.

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: několik měsíců