Levandulový olej nádherně voní, obzvláště když použijete čerstvé květy. Má také bohaté využití. Na zahrádce si pěstuji levanduli a protože se pěkně rozrostla snažím se jí využít kde můžu. Bylinkové oleje jsem už vyráběla z měsíčku, šípku, pampelišky a dalších. Levandule tak byla další na řadě. Dávám přednost výrobě za studena, který sice trvá déle, ale zato se zachová maximum léčivých látek.

SurovinY

  • 10 větviček levandule (2 gramy)*
  • 4 lžíce oleje (používám slunečnicový nebo mandlový)

* pro použití v kosmetice je lepší použít mandlový olej

*levanduli uřízněte stonek hned pod květem. Zelená část pod ním je zcela zbytečná a jen by zabírala místo. Použít lze sušenou i čerstvou levanduli. Ta čerstvá bude mít výraznější vůni, ale jinak jsou obě varianty stejné.

 

Příprava

Levanduli uřízněte prázdný stonek. Paličkou podrťte nebo v hmoždíři. Zalijte olejem a nechte 2 dny na sluníčku (v létě když má sílu) nebo 2 měsíce v chladu stát. Poté přeceďte

 

Použití:

 

Masážní olej: olej vmasírujte do pokožky

Při kousnutí hmyzem: místo kousnutí potřete olejem

Na výživu vlasů a pokožky hlavy: malé množství oleje rozetřete v rukou a vmasírujte do pokožky hlavy a trochu i také do vlasů.

Do domácí kosmetiky: nahraďte s ním tekutý olej v receptu. Použijte stejné množství oleje jako je uvedené v receptu. Výborný do tělových krémů, másel nebo do vlasové kosmetiky.

 

Skladování: na tmavém místě (například spíž)

Trvanlivost: dle trvanlivosti použitého oleje