Bramborové kari s domácím sýrem z čerstvého mléka (jak si ho vyrobit najdete dole). Je to směs rajčat, brambor, výtečného sýra a indického koření. Když ho Jarda (přítel) jedl poprvé řekl že to chutná jako indický guláš a měl pravdu. Opravdu to jako guláš chutná jen místo masa je čerstvý sýr a místo červené papriky garam masala a další indické koření. Panýr má jemnou smetanovou chuť a skvěle celý recept doplňuje. Brambory omáčku zahustí, není tedy třeba používat mouku nebo škrob. Doporučuji ochutnat samotný smažený panýr, má výbornou smetanovou chuť a je tak dobrý. Vždy mám co dělat aby se dožil přidání do omáčky. Omáčka je jemná a příjemně kořeněná a spolu s čerstvé upečeným indickým chlebem naanem chutná opravdu skvěle. Naan potřete rozpuštěným máslem nebo ghí, natrhejte na kousky a pomocí chleba nabírejte kari (nebo ho na chleba nandejte lžící). Jako přílohu můžete použít i klasické pečivo, ale s naanem potřeným máslem je to úžasný zážitek.

SurovinY:

  • 500ml zeleninového vývaru (lze nahradit vodou)
  • 400g pasírovaných rajčat
  • 250g brambor (ideálně typ C)
  • 200g panýru*
  • 2 stroužky česneku
  • 1 cibule
  • 1 lžíce ghí nebo másla
  • 1 lžička cukru
  • 1 lžička kari
  • 1 lžička koření garam masala
  • 1/2 lžičky drceného kmínu
  • 1/2 lžičky mleté kurkumy
  • 1/2 lžičky soli
  • 1/4 lžičky sušeného zázvoru

Volitelně: 2 lžíce bílého jogurtu, 1/2 lžičky mletého chili pro pálivější kari

*čerstvý domácí sýr. V obchodě je docela těžce k sehnání a proto je lepší si ho doma vyrobit. Recept na panýr najdete pod receptem

 

Příprava

  1. Na pánvi rozpusťte ghí nebo máslo.
  2. Panýr nakrájejte na větší kostky a poté na pánvi osmažte z obou stran dozlatova. Sýr může být dost křehký, proto ho otáčejte až když je zespoda osmažený.
  3. Osmažený panýr dejte stranou a pokračujte v přípravě jídla.
  4. Cibuli nakrájejte na kostičky a osmažte na pánvi dozlatova.
  5. Přidejte utřený česnek a všechno koření. Za stálého míchání vařte 2 minuty. Koření se krásně rozvoní a bude aromatičtější.
  6. Nyní přidejte brambory na střední kostičky, pasírovaná rajčata a zeleninový vývar. Promíchejte a vařte pod pokličkou 15 minut
  7. Na závěr přidejte osmažený panýr a ještě 2 minuty povařte

 

Podávejte s indickým pečivem naan nebo rýží

 

TIP: Vyrobte si domácí panýr. Najdete ho v kategorii sýry. Potřebujete jen mléko a trochu citronové šťávy

 

 

 

RECEPT NA PANÝR: 

 

  • 1 litr plnotučného mléka
  • 30 gramů citronové šťávy (snažte se měřit co nejpřesněji, jen tak dosáhnete stejného výsledku)

 

Poznámka: Mléko použijte pouze plnotučné jinak, v případě polotučného nebo odtučněného by sýru bylo méně a hlavně není chuťově tak dobrý jako ten z plnotučného (z méně procentního je sušší).

Důležité je i přesné navážení citrónové šťávy. Raději použijte váhu, protože pokud by to bylo od oka byl by sýr moc suchý a drolivý nebo naopak moc měkký.

 

  1. Šťávu z citrónu vymačkejte a připravte si ji do skleničky
  2. Mléko přiveďte k varu
  3. Citronovou šťávu nalijte do mléka a promíchejte. Ihned sundejte ze sporáku
  4. Zakryjte pokličkou a nechte 10 minut stát. Syrovátka se za tu dobu úplně oddělí od sýra.

Po uplynutí doby musí mít syrovátka žlutou skoro průhlednou barvu. Pokud má silně mléčnou barvu není sýr oddělený dostatečně. V tomto případě mléko znovu zahřejte a hned jak uvidíte, že už je vše oddělené tak jak má odstavte.

  1. Sýr opatrně nalijte do cedníku vyloženého plátýnkem. Důležité je sýr v hrnci ani v sítu nemíchat. Místo panýru by to bylo spíše žervé. Stačí tedy obsah hrnce pomalu vylít do síta a po okapání zamotat. Pod sítem vám bude odkapávat syrovátka a nahoře bude čerstvý sýr. Syrovátku nechte vychladit a uložte ji do lednice. Je velmi zdravá. Můžete ji vypít nebo použít místo mléka třeba do palačinek. Teď je na čase udělat z čerstvého sýru panýr.
  2. Sýr v plátýnku nechte 10-15 minut okapat..
  3. Uprostřed plátýnka vytvořte ze sýra obdélník nebo čtverec. Jen ho bokem ruky zarovnejte. Poté sýr zakryjte plátýnkem jako když skládáte buchtu – sýr zakrývejte jedou stranou plátýnka po druhé. Nyní ho opatrně obraťte vzhůru „nohama“ .Kolem sýra nenechávejte volnou látku. Sýr se bude zatěžovat a je potřeba aby látka byla ze všech stran natěsno a při stlačení působila jako opora.
  4. Sýr položte na rovnou podložku. Počítejte s tím, že z něho může ještě trochu syrovátky vytéct. Položte na něj závaží. Použila jsem misku naplněnou 3 litry vody. Můžete použít i velký hrnec plný vody.
  5.  Pro tento recept ale potřebujeme tvrdší sýr a tak ho nechte zatížený v lednici po dobu 12 hodin (nebo přes noc). Mísu s vodou dejte na sýr až v lednici ať se vám to při přenášení nevylije.
  6. Plátýnko opatrně odstraňte a sýr přendejte do uzavřené nádoby. Pro zachování vlhkosti můžete sýr ponechat v mokrém plátýnku a zavřít ho i s ním do dózy.

 

Panýr můžete můžete používat jako žervé na pečivo, ochutit bylinkami nebo kořením, naložit jako hermelín, do různých indických slaných i sladkých receptů, místo klasického sýra například do baget a sendvičů

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: 2-3 dny