Melasa – černý zázrak se dá použít v kuchyni, při péči o pleť a dokonce i pro péči o vlasy. Už nějaký ten rok používám pouze přírodní kosmetiku. Vlasy si myju jedlou sodou, ajurvédským bylinkovým šamponem v prášku anebo dalšími No Poo metodami. Nežehlím si je, nefénuji ani nepoužívám kupované masky na vlasy, laky, gely a kdoví co ještě. Jen přírodní šampon, masky z ovoce a bylinek, ocet jako kondicionér a tak podobně.

Když mi z obchodu Shams (www.shams.cz) přišla melasa, už jsem se těšila, až ji použiju i na vlasy. Hodně jsem o tom četla a chtěla jsem to vyzkoušet. Udělala jsem si z ní několik různých vlasových masek.

Dneska mám pro vás recept na melasovou masku s jogurtem, datlovým octem a rozmarýnem. Voní jako rozmarýn, je to příjemná vůně. Datlový ocet mám také ze Shams, stejně jako melasu. Dá se ale použít i kvalitní jablečný ocet. Hrát si můžete i s vůní. Použila jsem rozmarýnový esenciální olej, protože je dobrý pro vlasy a vlasovou pokožku. Skvělá je i levandule anebo můžete použít třeba jasmín pro jeho krásnou vůni.

 

Účinky melasy na vlasy

Melasa je plná výživných látek. Obsahuje plno vitaminů a minerálů. Tyto živiny vlasy posilují a zlepšují jejich kvalitu. Melasa funguje jako kondicionér, jsou po ní hladší, jemnější a lesklejší. Lépe se rozčesávají. Podporuje růst a zabraňuje jejich vypadávání.

 

Suroviny:

  • 60g bílého jogurtu
  • 25g melasy (2 lžíce)
  • 1 lžička datlového octa (nebo jablečného)
  • 2 kapky esenciálního oleje rozmarýnu

 

Melasa

Egyptskou melasu mám z www.shams.cz, stejně tak i datlový ocet

 

Postup:

  1. Melasu, jogurt, octe i rozmarýnový olej dejte do misky a dobře promíchejte.
  2. Masku naneste do suchých vlasů. Začněte vlasovou pokožkou a postupně nanášejte do délek. Promasírujte.
  3. Vlasy zakryjte koupací čepicí nebo je stáhněte do culíku. Nechte 30 minut působit.
  4. Poté masku smyjte vlažnou vodou. Není nutné používat šampon, jen pokud si chcete umýt vlasy.

 

Použití opakujte podle potřeby. Já ji používám 1x týdně.

 

Mám středně dlouhé vlasy, pokud máte hodně vlasů nebo vlasy delší, bude možná muset přidělat.

Pokud máte krátké vlasy, možná vám část masky zbyde. Můžete ji dát do lednice na 2-3 dny. Během té doby použití masky zopakujte.