Tentokrát jsem ochutnávala čaj cejlonský čaj Earl grey. Tento čaj prodává eshop Zdraví ze Srí lanky (www.zdravizesrilanky.cz) a jak už název tohoto obchodu napovídá, čaj opravdu pochází ze Srí lanky.

Během celostátní karantény jsem se zamilovala do ochutnávání čajů, káv a zajímavých potravin. Konečně jsem měla čas dělat něco, co mě bav a pokračuji v tom i nadále. S Jardou si k tomu pěkně sedneme, hodnotíme, povídáme si o tom a taky se u toho hodně smějeme. Někdy je totiž to, co např. v nápoji cítíme tak odlišné, že to oba nechápeme.

 

Popis:

Obal: Začneme u balení. Obal je velice nápadití. Je to kovová dózy s krásným motivem lodě na moři. Většinou je čaj zabalený v papírovém obalu a uvnitř je plastový pytlík s čajem. Tohle se mi líbí mnohem více. Určitě si tu dózu po vypití čaje nechám a něco do ní dám😊. Uvnitř dózy je sáček se sypaným čajem. Po otevření čaj můžete čaj přesypat do dózy. Vypadá to moc hezky.

Název čaje: Tet tea, Earl grey – Pure Ceylon bergamot tea.

Země původu: Srí lanka

Druh čaje: Černý čaj, sypaný (volně sypané čajové lístky)

Váha: 100 gramů

Prodávající: Zdraví ze Srí lanky www.zdravizesrilanky.cz

Vůně: Je cítit citrusová vůně – vůně bergamotu

Cena: 89 Kč. 1 čaj připravíte z 2,5-3 gramů čaje. Z jedné plechovky čaje tedy uděláte 30-35 šálků čaje. S cenou jsem absolutně spokojená, 35 čajů za tu cenu je dost😊.

Chuť: Příjemná chuť, velice jemná. Je cítit chuť černého čaje a bergamotu. Žádné známky hořkosti nebo trpkosti. Chutná jako kvalitní černý čaj, nikoliv jako levné sáčkové čaje.

 

Hodnocení:

Pamatuji si na černý čaj, který kupovaly rodiče. Byla to obrovská krabice, která stála asi 10 korun (už je to nějakou dobu). Čaj byl hrozně hořký a chutnal tak, že se mi u toho kroutila pusa. Na určitou dobu jsem na černé čaje zanevřela. Naštěstí jsem si napravila chuť a přesvědčila se, že existují i dobré čaje. Jen je třeba vyzkoušet různé čaje a najít mezi nimi ty, které vám budou chutnat.

Earl grey se ze všech čajů, které jsem kdy ochutnala umístil hodně vysoko. Nemám ráda silné hořké černé čaje, chutnají mi spíše ty jemnější. Zjistila jsem, že se z něj dá udělat i lahodné laté s mléčnou pěnou, je dobrý i s citrónem nebo pěkně po anglicku s mlékem. Čaj s mlékem se ze všech černý čajů připravit nedá, některé se na něj zkrátka nehodí. Pokud máte rádi čaj s mlékem, jistě vás potěší zpráva, že se k mléku skvěle hodí.

Tento čaj se mi osvědčil i při pečení nebo do sladkých receptů. Takový Earl grey koláč, sušenky nebo chia puding, to je dobrota😊.

 

 

 

 

Jak si Earl grey připravit?

 

 1. Černý čaj s cukrem

Základní recept na přípravu čaje Earl grey.

 

Suroviny:

 • 250ml vařící vody
 • 1 lžičky čaje Earl grey

Postup: Vodu vypněte těsně pod bodem varu. Teplota by měla být 95 stupňů.

Nejdříve vařící vodu nalijte do prázdného hrnku a vylijte. Poté teprve přidejte do hrnku čaj a zalijte ho vodou. Hrnek bude vyhřátý a čaj nebude tak rychle chladnout. Nechte louhovat 3-5 minut a poté přeceďte.

Oslaďte podle chuti a podávejte. K oslazení používám třtinový nebo klasický cukr, med či čekankový sirup.

 

 1. Earl grey s mlékem

Pro čaj v anglickém stylu připravte čaj podle výše uvedeného receptu a poté do něj přidejte mléko.

 

 1. Earl grey s citrónem

Čaj s citrónem a cukrem je také moc dobrý. Citrón i cukr vytáhnout chuť černého čaje i bergamotu, tento čaj bude mít výraznější chuť.

Budete potřebovat:

 • 250ml vařící vody
 • 2 lžičky cukru (nebo podle chuti)
 • 1 lžičky sypaného čaje Earl grey
 • 1 lžička čerstvě vymačkané citrónové šťávy

Postup: Vodu zahřejte a těsně pod bodem varu ji vypněte. To je správná teplota na zalití tohoto čaje – je to asi 95 stupňů.Nejdříve tuto vodu nalijte do hrnku ve kterém budete čaj podávat a vylijte. Poté nasypte čaj a zalijte ho vodou. Hrnek se nahřeje a čaj nebude tak rychle chladnout. Čaj nechte louhovat 3-5 minut, přidejte citrónovou šťávu a cukr. Pro maximální citrusové aroma čaj louhujte 5 minut. Poté čaj přeceďte.

Přidáním citrónu se barva změní na krásnou medovou barvu.

 

 1. Earl grey laté

Chcete něco extra? Připravte si Earl grey laté s bohatou mléčnou pěnou. Tento čaj je svou jemnou chutí pro přípravu laté ideální a tak jsem nemohla odolat.

 

Suroviny:

 • 100ml vařící vody (ideální je 95 stupňů)
 • 100ml mléka
 • 1 lžička čaje Earl Grey (koupíte ZDE)
 • 2 lžičky cukru nebo podle chuti*

 

Postup:

Vodu vypněte těsně pod bodem varu. Čaj zalijte a nechte 3 minuty louhovat, můžete i 5 minut, ale to je maximum, pak už by byl čaj hořký. Čaj přeceďte přes jemné sítko. Tento čaj je velice drobný, možná bude potřebovat přecedit hned několikrát. Poté čaj nalijte do hrnku a oslaďte. Míchejte do rozpuštění cukru.

Teď je čas připravit mléčnou pěnu. Existuje mnoho způsobů, jak si mléčnou pěnu připravit. Samozřejmě to jde i bez ní, ale s ní je to mnohem lepší😊. Já pěnu připravuji pomocí trysky na kávovaru. Dělám ji ze studeného mléka, které naliju do kovové konvičky na mléko. Další možnost je takový malý šlehač, který pěnu z mléka vytváří (viděla jsem ho v Ikee).

Nyní pěnu nalijte do hrnku s čajem. Můžete to lít i naopak, tedy čaj do pěny. Nevím, jak je to správně, ale nepřijde mi v tom velký rozdíl.

 

Další recepty

Trochu jsem s čajem experimentovala a zkoušela z něj udělat i něco jiného, než pouze čaj. Byla to moje premiéra, protože jsem čaj ještě nikdy takto nepoužívat.

Zjistila jsem, že se z něj dají upéct vynikající sušenky, udělat chia puding, koláč i bábovka s čajovou polevou. Určitě budu v čajových receptech pokračovat i nadále a tak pro vás zase brzy budu mít nové recepty.

 

Tady je pár tipů (postupně budou přibývat)

Chia pudding s čajem Earl grey