No Poo metoda si našla cestu i ke mně, a tak už několik let nepoužívám šampon. Tedy neznamená to, že bych si nemyla vlasy, to ne:-D. Jen nepoužívám klasický šampon s pěnou. Místo toho používám pohankovou či cizrnovou mouku, bylinné prášky nebo jedlou sodu. Momentálně používám ajurvédský bylinný šampon v prášku z Ekokozy.

Jako oplach používám jablečný ocet. Není to kvasný lihový ocet, kde láhev stojí 8 korun. Ten je dobrý do salátu, ale na vlasy raději zvolte ten kvalitnější. Používám organický jablečný ocet. Seženete ho v prodejnách se zdravou výživou například.

Oplach z jablečného octa se používá nakonec, až po umytí vlasu. Srovná Ph pokožky a uzavírá vlas. Vlasy jsou po něm lesklé, jemné a lépe se rozčesávají. Je to vlastně takový přírodní kondicionér. Také odstraňuje nahromaděné nečistoty a zbavuje mastnotu mastnoty. Samotné mytí No Poo se dá také použít, ale s octem je to účinnější.

 

A co vůně?

Vůně jablečného octa není každému příjemná, to chápu. I já jsem odkjakživa vůni octa nesnášela. Po dlouholetém používání na úklid domácnosti jsem si na něj už zvykla a už tu vůni ani nevnímám. Jablečný ocet, ne ten kvasný lihový navíc voní trochu jinak, řekla bych, že o něco lépe.

Pokud je pro vůně octa překážkou, můžete do octa přidat esenciální olej – rozmarýn nebo levanduli. Jsou prospěšné pro vlasy a ocet pak docela pěkně voní. Pomáhá i otevření na několik dní, nemá pak tak výraznou vůni.

 

Suroviny:

  • 1-3 lžíce jablečného octa (ideálně bio, organický)
  • 250ml studené vody
  • 8 kapek rozmarýnového esenciálního oleje

 

Postup:

Vlasy umyjte sodou, moukou nebo jiným No Poo šamponem. Důkladně smyjte.

Poté smíchejte ocet a vodu. Můžete přidat i esenciální olej. Pro slabší roztok použijte 1 lžíci, pro silnější 3 lžíce. Uvidíte, při jakém množství budete s výsledkem spokojeni.

Poté nalijte na mokré vlasy. Nechte 2 minuty působit a důkladně smyjte.

 

Vlasy nechte přirozeně uschnout. Učesejte je až po uschnutí. Mokré vlasy jsou velice křehké, při česání za mokra se snadno polámou.

 

Aktuálně používám tento šampon: