Tentokrát se mi do ruky dostala hra zaměřená na naši rodnou vlast – Českou republiku. Mám tedy zase něco nového, čím se zabavím:-). S vámi bych se chtěla podělit o to, jak se mi hra líbí a co je na ní zajímavé. Ráda s vámi sdílím vše, co mě baví a hry mezi mé koníčky rozhodně patří.

S Jardou rádi jezdíme na hory. V létě jezdíme na kolech, koloběžkách a v zimě zase rádi lyžujeme. Po večerech si rádi zahrajeme nějakou hru. Ideálně jednoduchou, protože toho máme za ten den už dost a chceme se hlavně odreagovat. Vozíme tedy s sebou kromě oblečení i různé společenské hry. Jsem proto ráda, že máme další hru, kterou budeme po večerech moci hrát. A víte jak jsme za ty hry rádi, když prší a musíme být zavření na pokoji? Celý den hrajeme hry, smějeme se a krásně si odpočineme. To miluju.

Momentálně je to vlastně taková dovolená. Práce z domova, nikam se nechodí…hry teď hrajeme hodně často. Už jsme je měli docela ohrané, takže jsem moc ráda, že mi jich teď pár přibylo. Postupně se s vámi o všechny podělím, třeba se vám to bude hodit jako inspirace, co koupit přítelovi nebo dětem k Vánocům:-).

 

Brainbox: Česká republika

Je to společenská hra ve které se dozvíte plno zajímavostí o naší vlasti. Na kartách se objevuje naše tradiční česká kuchyně, skladatelé, příroda, zvyky i osobnosti nebo věda a kultura. Nechybí ani filmový festival v Karlových varech, Karel IV, Jan Werich nebo Jan Žižka.

Cílem hry je za 10 minut nasbírat co nejvíce karet.

  • Doba hry: 5 minut, 10 minut nebo jak dlouho budete chtít
  • Typ hry: paměťová, vědomostní, naučná
  • Jazyk: čeština
  • Věk: Od 8 let
  • Počet hráčů: pro 1 a více hráčů
  • Náročnost: jednoduchá

Kde hru koupíte: Web

 

 

Výhody:

Hra je rychle a snadno pochopitelná

Učíte se hrou

Procvičíte si paměť

Nic nerozkládáte, nepřipravujete – rovnou můžete začít hrát

Lze hrát kdekoliv a kdykoliv

Hra je menší, moc neváží…ideální na i cesty

Může ji hrát celá rodina

Hra se dát hrát i v 1 hráči

 

 

Balení

V balení najdete 55 karet, přesýpací hodiny, osmistěnnou kostku a pravidla

 

 

Obal

Karty jsou uložené v boxu ve tvaru kostky. Jak si můžete na fotce všimnout, najdete na krabici za nápisem Česká republika naše národní barvy uspořádané do tvaru české vlajky. Hra je navíc vyrobena a balena nejméně ze 70% recyklovaných materiálů, což mě potěšilo.

Karty

Karty jsou moc hezky ilustrované. Jsou na nich obrázky i text na určité téma – například Středočeský kraj, Jan Žižka nebo Velikonoce. Jednu stranu tvoří právě obrázky s textem a druhou pak 8 otázek.

Materiál karet je velice pevný což je dobře, protože vám hra dlouho vydrží.

 

 

Pravidla hry

Jak se hra hraje?

První hráč si vezme kartu z krabičky. Přesýpací hodiny se otočí a máte 10 sekund na to důkladně si prohlédnou celou kartu. Nezapomínejte, že kromě obrázků je na ní i text.

Když se stopky přesypou, předáte vaši kartu druhému hráči. Hodíte si kostkou a druhý hráč vám přečte otázku stejného čísla jako vám padlo na kostce. Číslo na kostce tedy určí na jakou otázku budete odpovídat.

Pokud odpovíte správně, karta je vaše. V případě nesprávné odpovědi se karta vrátí do krabice.

Na řadě je další hráč a takto se postupně střídáte. Kdo nasbírá za 10 minut nejvíce karet – vyhrává. Čas si můžete nastavit na stopkách nebo hlídat na hodinách. Samozřejmě si můžete zvolit i jiný čas nebo počet kol.

Je to nerozhodně? Každý si vezměte jednu kartu. Po 10 sekundách prohlížení kartu otočte a odpovězte na všechny otázky (můžete si to psát na papír, ať si to můžete zkontrolovat). Kdo má více správných odpovědí vyhrává:-).

 

Hra pro 1 hráče

Velká výhoda hry je i možnost hry pro jednoho hráče. Pravidla jsou prakticky stejná.

Vezmete si kartu a 10 sekund si jí prohlížíte. Pak kartu otočíte a zkusíte odpovědět na všechny otázky. Opět je lepší si to psát na papír, ať si pak odpovědi můžete zkontrolovat. Pokud odpovíte na všechno správně, je karta vaše. Schválně, kolik karet získáte za 5 nebo 10 minut?

Moje verze hry pro 1 hráče: Přiznám se, že odpovědět na všechny otázky je pro mě dost těžké. Asi nemám tak dobré pozorovací schopnosti. Protože si hru ráda zahraju i sama, trochu jsem si upravila pravidla. Normálně si po prohlédnutí karty hodím kostkou a odpovím pouze na tu otázku, jejíž číslo mi padlo. Když odpovím správně, kartu si nechám. K té variantě s odpovídám na všem 8 otázek se teprve dostanu:-).

Na stopkách mobilu mám nastavený čas 5 nebo 10 minut. Schválně si výsledky zapisuji a jsem zvědavá, jak se budou postupně zlepšovat.

 

Hodnocení:

Na hru jsem byla zvědavá, nikdy jsem totiž podobnou hru nehrála. Nejdříve jsem měla trochu obavy, že na mě bude moc jednoduchá, dětská a nebude mě jako dospělou bavit. To jsem se teda ale hodně přecenila! Zapamatovat si text a obrázky z karet za tak krátkou dobu je pěkná fuška. Je jedno jestli jste dospělí nebo dítě. Dopředu nevíte, kterou otázku dostanete, takže se třeba zaměříte zrovna na úplně jiné věci. Například jestli střechy domů byly barevné anebo jen jedné barvy. Na to mě samozřejmě vůbec nenapadlo koukat:-D. Čas 10 sekund je dost šibeniční termín . Takhle hra tak umí pěkně potrápit mozkové závity i nás dospělých, to mi věřte:-). Moje obavy byly zbytečné. Hra mě i Jardu baví a osobně do ní vkládám naději, že zlepší mé mizivé pozorovací schopnosti a špatnou paměť.

 

Líbí se mi, že při hře nejde o to, co si pamatujete ze školy (toho totiž v mém případě moc není). Je to jen o vaší aktuální pozornosti a schopnosti si vše z karty zapamatovat. A samozřejmě je to taky trochu i o štěstí, jestli vám padne otázka, kterou víte anebo otázka na něco na co jste vůbec nekoukali. Pro děti je to i procvičení čtení, pamatování i pozornosti a zároveň se dozví plno nových znalostí. Touhle formou je učení bude jistě bavit. Kdyby nás takhle učili ve škole, taky by mě to bavilo. Koneckonců koho by také bavilo 45 minut monotónního výkladu.

 

Super je, že se může do hraní hry zapojit celá rodina, můžete se bavit společně. Zahrát si mohou dospělí i děti, je vhodná pro všechny. Děti se hrou naučí plno zajímavostí o naší zemi. Právě to, že si čtete informace o zemi, kde žijete vás vtáhne do hry a vzbudí váš zájem o to, zahrát si znovu a dozvědět se více.

 

Hra je podle mě podle mě skvělý dárek pod stromeček. Proto jsem ji také zařadila do tipů na vánoční dárky, které najdete v tomto článku: Tipy na vánoční dárky.

Tipy na vánoční dárky

 

Hru Brain box seženete i v dalších variantách – například Příroda, Zvířata, Pohádky, Svět, Abeceda a další budou vycházet (Web) . Stačí si vybrat, které téma by vás zajímalo.

 

Tak to bylo mé hodnocení hry Brainbox. Brzy pro vás budu mít i recenzi dalších 2 her  – chystám pro váš totiž recenzi hry Dixit a také úplně nové hry Labužník, takže se máte na co těšit:-).

 

Na blogu také najdete recenzi hry Timeline – společenské hry, která se vám vejde i do kapsy:

Timeline klasik- recenze

Tipy na vánoční dárky