Už několik let hledám semínka, která nejsou mořená ani jinak chemicky ošetřená a hlavně to nejdůležitější: nejsou F1-tedy hybridní osivo. Mám sice jen malou zahrádku, ale snažím se, aby se jí nedotkla chemie. Nepoužívám pesticidy, fungicidy ani nic jiného.

Každý rok si schovávám semínka z plodů, abych je příští rok nemusela znovu kupovat. Divila jsem se, proč mi nevyrostou a nebo je tam vždy něco špatně. Bohužel jsem pak zjistila, čím to je. Byly to hybridy! Nejsem zahradník, takže jsem se to až po pár letech dozvěděla od kamaráda. Všechny sáčky, které jsou označené slovem hybrid anebo F1, nejsou vhodné na semínka. Jenže to je právě to, co jsem chtěla. Ani nevíte jakou mám radost, že jsem konečně našla firmu, která to dělá jinak: Permasemínka!

 

Permasemínka :

 • Jsou bez chemie
 • Nejsou mořená
 • Při pěstování se nepoužívají chemické postřiky
 • Pěstují se v České republice a jsou tak zvyklé na podmínky naší země
 • Vhodná k dalšímu semenaření
 • Jsou nehybridní a tedy vhodná k dalšímu množení
 • Nemusíte je kupovat každý rok znovu
 • Jsou pěstovaná a testovaná zahradníky

 

Co jsou to permasemínka

Jsou to semínka, vhodná k semenaření. Nejsou to hybridy, F1. Znamená to, že si každý rok můžete semínka z vašich plodů posbírat, nasušit je a příští rok zasadit. Nekupujete každý rok nové a tak stále dokola. Koupíte jedny a další semínka si už pak jen nasbíráte z vypěstované úrody. To je přesně to, co jsem vždycky chtěla. Navíc tím šetříte i vaši peněženku. Až budu mít více semínek, chtěla bych se podělit s rodinou a přáteli.

Na stránkách jsem četla o Semínkárně. Je to krabice, kterou vyrobíte a dáte do ní popsaná semínka. Lidé si z ní mohou brát anebo do ní naopak semínka dávat. Přijde mi to jako skvělý nápad a protože mám známou v knihovně, navrhnu jí, jestli by tam nechtěla Semínkárnu udělat.

 

Balíček:

Přišel mi balíček s dárkovou krabičkou a 15-ti druhy semínek. Ještě mi nějaké odrůdy chybí, ale to nechám na příští rok, protože už je na něco moc pozdě. Moc bych chtěla zkusit i kiwano. Loni jsem použila semínka z čerstvého kiwana, ale nedopadlo to dobře.

Dárková krabička

 

Obsah balíčku:

 • Okurka anguria (20 semen): Jiný druh okurky nakládačky. Plody jsou menší. Mají potlačenou bodlinatost, vypadají jinak než okurky, které znám. Na ně jsem taky moc zvědavá (a vlastně na vše v tomhle balíčku)
 • Ačokča (10 semen): Lidově zvaná paprikookurka má sladkokyselou chuť. Dá se jíst syrová nebo naložit jako okurky. Plody připomínají lusk.
 • Tykev obecná „bramborová dýně“ (10 semen): Sladké plody vhodné k nadívání a vaření.
 • Hrách setý cukrový(40 semen): Odrůda cukrového hrachu, dá se jíst i s luskem.
 • Mangold listový(400 semen): Rodiče ho pěstovaly namísto špenátu. Vím, že mi moc chutnal, takže se na něj moc těším.
 • Česnek ořešeč(60-90 pacibulek): Divoký česnek, pěstující se jako zelenina. Nahoře má fialové cibulky, které mají chuť podobnou pórku. Sklízí se i pálivé listy. Určitě se mi bude hodit do salátů nebo na chleba.
 • Rajče divoké(20 semen): Hojně plodící rajče.
 • Burgundský amarant(200 semen): Pěstuje se pro semínka i listy. Je tedy jedlý. Amarant doma hodně používáme a proto se na něj těším asi ze všeho nejvíce.
 • Rajče tyčkové Indigo blue berries (20 semen): Má drobné sladkokyselé plody fialové barvy. Fialová barva je má nejoblíbenější, proto jsem je musela mít:-)
 • Mochyně dužnoplodá(18 semen): Fialová mochyně. Plody má sladší než mochyně, kterou známe z obchodu.
 • Zvonek broskvolistý(1200 semen): Tento zvonek má jedlé listy, stonky i květy. Listy jsou nasládlé chuti, květy zase poslouží jako jedlá dekorace do salátů a jiných jídel.
 • Měsíček lékařský-barevný mix(100 semen): Mix růžových, bílých, žlutých a oranžových měsíčků. Bude se mi hodit do salátů i na výrobu kosmetiky.
 • Silenka nadmutá(cca 250 semen): Sklízejí se jarní výhonky do salátů apod
 • Aurora -směs lebed (200 semen): Mix zlaté, zelené, purpurové a tmavě purpurové lebedy. Listy se jí syrové nebo tepelně upravené, podobně jako špenát. Lebedu znám, ale jen jako plevel. Tuhle lebedu ale narozdíl od té druhé budu mít na zahradě ráda:-).

Cena balíčku byla 824 Kč z toho 79 korun doprava.

 

Vlastně vše, co mi přišlo budu pěstovat poprvé. Víte, jak ráda zkouším nová jídla a ochutnávám nové chutě. Proto jsem si objednala neznámé plodiny a už se těším, až je objevím. Zároveň jsem si objednala jedlou zahrádku. Jedlé květy jsou na mém seznamu už velice dlouho. Jenže krabička sklizených květů je neskutečně drahá. Jsem ráda, že si je můžu vypěstovat. Budu mít: zvonek, měsíček a silenku.

 

Obaly:

Jsem moc ráda, že vše přišlo v papírovém obalu. Semínka i dárková krabička byl papír. Jen dva sáčky obsahovaly kromě papírového sáčku i zip sáček. To ale chápu, protože to byly pidi semínka a mohla by propadnout sáčkem. Ostatní semínka byla nasypaná v papírovém sáčku.

Každý rok jsem kupovala nová semínka. Jestli se mi všechno povede a semínka si každý rok posbírám, bude těch ušetřených obalů docela dost.

Sázení:

Část semínek jsem už zasadila, zbytek jsem dala do květináčů a počkám až vyrostou sazenice. Některé je potřeba předem předpěstovat (dýni, rajče, mochyni…). Jediné, co ještě čeká na zasazení je amarant, ten se sází později. Příští rok si budu muset vzpomenou dříve. Všichni kolem mě už mají velké sazenice a já teprve začínám. Uvidíme, jaký bude výsledek😊.

Těším se, až všechno sklidím. Doufám, že se nám letos kroupy vyhnout a neponičí úrodu jako loni. To člověka pak dost mrzí. Až něco vyroste, nafotím to a přidám se a samozřejmě budou i recepty z vypěstované úrody.

Čeká nás ochutnávání nových druhů a na to se neskutečně těším.

Ačokča má velice zajímavá semínka

 

Semínka na další rok:

Tak na to se taky moc těším a taky je to důvod, proč jsem zvolila permasemínka. Ze všechno, co jsem zasadila budu sbírat semínka na další rok. Ještě si o tom něco přečtu, ale vypadá to snadně. Dřív už jsem semínka sbírala, jen jsem nevěděla, že jsou to F1. Z rajčat a jiných plodů jsem vybrala zralá semínka. Nasušila je a uložíte na příští rok. U pažitky a bylinek jsem vždycky nechala bylinku vykvést a z ní pak posbírala semínka.

Až to bude aktuální, přidám sem fotky úrody a také info ke sběru semínek. Na to je ale ještě dost času😊.

Kde semínka koupit:

Semínka seženete na www.permasemínka.cz. Mají i pěkný blog, kde se dozvíte spoustu tipů a zajímavostí. Já si taky počtu, chci se něčemu přiučit. V zahradničení jsem teprve začátečník a tak se mi tipy budou hodit.

 

 Trvanlivost semínek:

Minimálně 1 rok nebo i déle. Záleží na druhu a stáří semínek. Důležité je skladovat semínka na suchém a chladném místě. V mrazáku (-18C) vydrží až 20 let. Jestli budu mít hodně semínek, asi je zamrazím, ještě se můžou hodit😊.

 

Tak co, pořídíte si je také? Dejte vědět do komentářů, co na permasemínka říkáte a jestli také sbíráte semínka na další rok:-).